«

»

apr 23 2024

Impas duša bridžu


V jarnej časti I.SBL 2024 bolo ako obyčajne viacero zaujímavých rozdaní.

V nasledujúcom rozdaní sa West po predošlej kaviarenskej licitácii (napríklad informácia o šikéne trefovom je pre East asi tak osožná ako mŕtvemu kabát) rozhodol hrať srdcový slem. Výnos bol trefová trojka. Ako treba takýto slem zohrávať?


Núka sa nasledovná jednoduchá zohrávka: zoberieme zdvih esom a z ruky zahodíme káro. Potom hráme pikový impas. Ak impas sedí a srdcia sa delia 3-2 alebo padne singl srdcový jack, tak slem splníme.

Ortodoxný technik môže zohrávku vylepšiť tým, že urobí aj čiastočné otromfovanie súpera. To znamená, že zoberieme výnos esom a z ruky zahodíme káro, ale pred zahraním pikového impasu hráme dve kolá srdcí tak aby sme skončili na stole a mohli skúsiť pikový impas. Týmto sa chránime proti rozlohe pikov 5-1 a posilníme šancu na splnenie, ak North so singlom pik by mal dubl tromf (a pikový singl by nevyniesol).

Takéto vylepšenie je síce povinné, ale veľa neprináša. Každopádne zohrávku možno ešte výrazne vylepšiť. A to (nápoveda): prekvapujúcim a dalo by sa povedať, že radikálnym spôsobom.


Lepšia zohrávka spočíva v tom, že hlavný hráč sa vzdá(!) pikového impasu a nezoberie prvý zdvih na stole, ale prebije trefový výnos v ruke a kompletne otromfuje. Teraz zahrá pikové eso a malý pik (môže hrať aj hneď malý pik). Obrana má nasledovné možnosti:
  • Zoberie zdvih pikovým kráľom. Hlavný hráč potom na trefové eso a štvrtý pik odhodí obe stratové kára.
  • Nezoberie tento zdvih pikovým kráľom.To je lepšia, aj keď v praxi ťažko realizovateľná obrana. Hlavný hráč teraz bude na stole a na trefové eso zahodí pik. Potom pretestuje kára a ak sú kára delené 3-2 (šanca je 68 percent), tak splní. Inými slovami, miesto pôvodnej 50% šance pri pikovom impase sa jeho nádej zvýši o nezanedbateľných 18 %.
Celé rozdanie vyzeralo nasledovne:
Poučenie? Ani v takomto na prvý pohľad evidentnom prípade nemusí byť impas tou najlepšou cestou ku splneniu záväzku.

Celkom prečítané 68 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments