«

»

apr 01 2024

Slovenský štandard, hodnotenie listu: Splinter, časť I.


Tzv. Splinter je jedna z najznámejších bridžových konvencií. Splinter je hláška (zvyčajne dvojitým) skokom vo farbe singla, ktorá ukazuje dobrý fit v poslednej licitovanej farbe a adekvátnu silu pre daný stupeň licitácie. Ukážeme si, že Splinter možno použiť vo viacerých sledoch, avšak klasický Splinter vzniká v nasledujúcich štandardných sledoch:

Klasický Splinter

 • 1♠ – 4♣
 • 1♠ – 4
 • 1♠ – 4
 • 1 – 3♠
 • 1 – 4♣
 • 1 – 4


Pozrime si vzorový príklad: Takýto dvojitý skok s našou rukou ukazuje trefového singla, štvorlistú podporu vo fabre otvorenia ( tzv. klasický Splinter vždy ukazuje 4list v tromfoch) a keďže je to implicitne príkaz do hry, tak aj adekvátnu bodovú silu, zvyčajne 11-14 bodov.

Kým sa budeme zaoberať ďalšími príkladmi, tak si skúsme zhrnúť aké sú licitačné výhody tejto konvencie:

 • ukáže kontrolu v licitovanej farbe
 • varuje pred duplicitami v licitovanej farbe
 • vyzýva ku okamžitému zhodnoteniu karty pri perfektnom fite
 • je to príkaz do hry
 • nie je v konflikte s inými štandardnými licitačnými metódami
 • je jednoduchá na zapamätanie a identifikovanie


Tieto body vytvárajú z konvencie Splinter jednu z najúčinnejších licitačných zbraní. Ale efektivita tejto licitačnej metódy je daná hlavne efektivitou hodnotenia karty a na túto neľahkú oblasť sa skúsime zamerať. Najprv si však ukážme aj iné sledy, v ktorých licitujeme Splintera.


Pozrime si klasický príklad s nasledujúcou kartou: Licitácia ukazuje hodnotu pre hru, 4list v tromfoch, singl káro. Zmenou je, že tentoraz Splinter licituje zahájiteľ a nie odpovedajúci, čiže Splinter môžu použiť obaja hráči.


Nasledujúci príklad je zložitejší: Nakoľko 2 by boli forsujúci reverz, tak nie je potrebné licitovať 4 ako Splinter, ale stačia 3. Treba však dodať, že hláške 3 je možné systémovo prideliť aj iný význam ako Splinter, ale Splinter prináša benefit až v 90% prípadov a je teda rozumné zostať u Splintera. Podstatné je, že teraz stačí ku Splinteru jednoduchý skok.

Treba však pre istotu pripomenúť, že nasledujúci skok nie je Splinter: Toto samozrejme nie je Splinter, lebo podmienkou predošlého Splintera bolo aby bol licitovaný o stupeň vyššie ako je farba reverzu a keďže 2 trefy by neboli reverz, tak 3 trefy sú prirodzené.

Potom platí, že nasledujúci skok je Splinter: Zdôvodnenie je jednoduché: 2 sú reverz, čiže 3 sú Splinter. Nasledujúci priklad trochu načrie do hodnotenia karty: Ak by sme miesto 3♠ licitovali 3, tak táto hláška by bola Splinter, čiže by teoreticky vyhovovala nášmu listu v dvoch z troch podstatných bodov: máme singl a máme 4list ♠. Nemáme však dostatočne silný list na forsing do hry (podľa vyššie napísanej definície je Splinter je forsing do hry), takže 3♠ by boli overbid.

Nasledujúci príklad ukazuje, že Splinter možno použiť i pre lacné farby: Keďže 2 je príkaz do hry, tak náš skvelý kárový fit, dve esá a trefový singl majú pravdepodobne cenu zlata, čo by alternatívne 3 vôbec nevyjadrili. Naviac, ak by sme licitovali 3kára, tak stále by nás po prípadných partnerových 3NT ťahalo licitovať ďalej. Samozrejme, je možné, že 3NT sú najlepší záväzok a licitom Splintera sa ho vzdáme. To však nevieme vopred odhadnúť a pokiaľ to odhadnúť nevieme, tak je lepšie sa spoľahnúť na konvenciu ako intuitívne hádať či hrať alebo nehrať 3NT.

Nasledujúci príklad tiež prináša malú novinku: lebo nepriame zvýšenie pikov pomocou Splinter realizujeme až druhom kole licitačnom kole, lebo máme len 3list pikový. Ak však natrafíme u partnera na list typu by slem mohol splniteľný pri náležitej zohrávke napriek jeho minimu. Ak by partner mal nejaké rezervy (mimo kár), tak by slem mal byť temer vykladaný, stačí nám k tomu napríklad trefová dáma.

A ešte jedna možnosť, tentoraz licitáciu otvoril súper: Nie je dôvod hrať Splintera len vtedy, keď naša linka otvorila licitáciu. Splinter je veľmi účinná licitačná zbraň a tak by túto konvenciu bolo treba licitovať čo najčastejšie. Aj preto bolo teraz asi lepšie (aj keď to nie je isté, len pravdepodobné) licitovať srdcovú krátkosť pred pikovým 5listom. Slem totiž môže byť v tomto rozdaní ľahko splniteľný aj vtedy, keď súperi otvorili licitáciu.

Celkom prečítané 53 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments