«

»

mar 20 2024

Slovenský štandard, hodnotenie listu: box, časť II.


Pozrime si teraz nasledujúce dve ruky ako ukážku práce princípu tzv. boxu.

RukaA: V tejto licitačnej pozícii máme málo dôvodov na to, by sa nám RukaA páčila. Na druhej strane môžeme kľudne pasovať, lebo máme tromfovú podporu. Ak kartu porovnáme s

RukaB tak máme obavy, že 1káro je hrozný záväzok a rovnako máme obavy, že tam máme lepší záväzok v pikoch či v srdciach. Pass je však aj v takomto prípade najmenej zlý licit, lebo prípadný licit 1pik je nebezpečný, nakoľko vyženie linku privysoko. Zároveň ale často platí, že ak je jedno káro zlý záväzok, tak je väčšinou veľmi zlý až hrozný záväzok.

Vráťme sa ku hodnoteniu kariet v tzv. boxe a licitujme RukuA trochu ďalej.

RukaA: Zdá sa, že nás list potrebuje prehodnotenie. Pass v prvom kole ohlasoval box 0-5/6 bodov a my máme tri body, pričom kárová dáma a pikový jack majú pozitívnu hodnotu, lebo môžeme u partnera počítať s pikovým fitom. Naša správna hláška je však stále len jeden pik, ale s tým, že máme maximum pre túto hlášku, čiže teraz je náš box 0-3 body.

Ak by šla licitácia ďalej nasledovne: 3 pikmi nás partner vyzýva licitovať hru ak máme rezervu. My máme síce len 3 body, ale zároveň máme maximum z boxu 0-3 body a preto máme veľmi dobrý dôvod licitovať pikovú hru, aj keď máme “len” 3 body.

Máme rovnaký licitačný sled, ale trochu lepšiu ruku, lebo z pôvodného boxu 0-5 bodov máme 4 body, čiže máme maximum. Ak by sme licitovali 1 pik, tak našu ruku zaboxujeme ako 0-3 body a môžeme mať napríklad takýto list Takto by sme partnera vlastne oklamali a tak teraz treba licitovať 2piky a tak ohlásiť, že náš list je z pôvodného boxu 0-5 bodov v rozsahu 4-5 bodov, čiže je maximálny. Ak má partner niečo ako tak 4piky sú na impas. Ak má partner niečo ako tak celoherný záväzok nie je vykladaný, ale stále veľmi hrateľný. Ak má partner niečo ako tak zapasuje a pokiaľ sa 2piky nebodaj padnú, tak sa žiadne nešťastie nedeje, lebo podľa pravidla totálnych zdvihov tam majú súperi kopu srdcí.

Celkom prečítané 36 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments