«

»

jan 05 2023

Prieskum ohľadom Štandard otvoreníV úvodnom článku nášho projektu Slovenský Štandard sme konštatovali, ktoré licitačné systémy sú zdrojom pre definíciu nášho licitačného systému Štandard a zároveň sme sa zmienili o tom, že existuje bohatá množina takýchto systémov s rôznymi rozdielmi.
Zároveň platí, že oproti minulosti, oproti obdobiu pred rokom 2000,  došlo ku niektorým systémovým zmenám v licitačnej teórii a v licitačnej praxi. Dá sa povedať, že v dekáde od roku 2000 do roku 2010 hráči začali preferovať systémy typu 5533 alebo 5542, čiže otvorenia 1srdce a 1pik na drahom 5liste a predtým existujúci módny trend otvorenia s drahým 4listom výrazne ustúpil do pozadia.

Zmena však nebola len teoretická, ale aj herná a to sa odzrkadlilo v zmene väčšiny otvorení na druhom stupni. V tejto téme hráči prejavili snahu používať miesto silných alebo štandardných otvorení rôzne, neraz až dobrodružné blokové otvorenia až do takej miery, že niektoré z nich museli byť na medzinárodnej scéne zakázané (hnedé konvencie ako tzv. Wilkosz), kým iné (ako tzv. multi) tomuto zákazu možno neoprávnene unikli. Tieto zmeny výrazne ovplyvnili viaceré aspekty bridžu. Najdôležitejším sa stala nutnosť primerane agresívne a zároveň opatrne zladiť čisto herné aspekty z logickou výstavbou licitačných systémov. To je náročná a nekonečná subjektívna úloha,  lebo hráčsky temperament je rovnako individuálny ako schopnosť logického myslenia.

V našom projekte venovanom slovenskému Štandardu vykročíme po tejto ceste tak, že v nasledujúcom prieskume skúsime preveriť názory našich hráčov na to, aké dvojkové blokové otvorenia by mali byť súčasťou nášho Štandardu a zároveň sa pokúsime nájsť správnu voľbu medzi systémom typu 5533 a systémom 5542.  Technická poznámka: tzv. italikou alias nakloneným písmom sú uvedené možnosti, ktoré sa väčšinou pokladajú na medzinárodnej scéne za štandardné. Ide však len o nápovedu, ktorá nie je záväzná.


Otvorenie jedna v lacnej

 

Otvorenie 2 kára

 

Otvorenie 2srdcia

 

Otvorenie 2piky

 

Otvorenie 3nt

 

Otvorenie 4 v lacnej

 

Voliteľne meno

 

VerificationVýsledky prieskumu budú vzaté do úvahy do pri definícii otvorení nášho Štandardu, ale zároveň platí, že nie sú záväzné. Odpovede očakávame do 30. januára 2023.


Celkom prečítané 112 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments