«

»

máj 18 2023

Štandard: licitácia v druhom kole, opakovať 6listú alebo dlhšiu farbuAko bolo v úvodnom texte tejto kapitoly spomenuté, úlohou otvárajúceho je popísať čo najpresnejšie svoju rozlohu. Pritom sa dodržiava nasledujúcich priorít:

Priority pre rebid otvárajúceho:

  1. podporiť partnerovu farbu
  2. zalicitovať svoju druhú farbu
  3. opakovať 6listú alebo dlhšiu farbu
  4. zalicitovať NT


V tejto časti sme sa venovali tu bodu I a tu bodu II, teraz v tejto téme pokračujeme bodom III.

Opakovať 6listú alebo dlhšiu farbu

Princíp:
Opakovanie farby otvorenia po odpovedi 2/1GF všeobecne ukazuje 6listú alebo dlhšiu farbu.

Otvárajúci so 6listom a s minimom po forsujúcej odpovedi zopakoval farbu otvorenia. Odpovedajúci vidiac 8listý fit farbu podporil. Keďže žiaden z hráčov nemá žiadne rezervy, licitácia skončila na 4pikoch.

Tento príklad ukazuje, že otvárajúci nemusí skočiť na 3piky, keď má po odpovedi 2/1 GF rezervy vo svojom liste, ale že stači piky zopakovať. Svoju silu ukáže až potom, keď linka nájde tromfovú zhodu. Potom ovárajúci majúci kontroly v nelicitovaných farbách overí pomocou Blackwooda počet kľúčových figúr a zalicituje výborný slem, lebo linke chýba len jedno eso.

V predošlom príklade bolo povedané, že zahájiteľ nemusí skočiť na 3piky, lebo po odpovedi 2/1GF mu stačí piky zopakovať. Tento príklad ukazuje opak, keď otvárajúci skočí na 3piky, lebo má po odpovedi 1NT rezervy vo svojom liste. Takýto skok ukazuje 6list a silu 17-18 bodov. Dôsledok je zrejmý: iné princípy platia po odpovedi typu 2/1 GF a iné zase napríklad po odpovedi 1NT.

Tento príklad je komplikovanejší, lebo sa týka konfliktu nasledovných dvoch priorít
  • zalicitovanie svojej druhej farby
  • opakovania farby otvorenia ak ide o farbu s dĺžkou 6+.
V diskusii ku priorite zalicitovania novej farby sme si povedali, ze by mal mať prednosť princip ukázania vyšsieho počtu kariet a konkrétne pri rozlohe 64 to znamenalo, že medzi opakovanie dlhšej farby vsunieme licit 4listu a tak ukážeme zo svojho listu 10 kariet. Platí však táto zásada aj pri rozlohe 74? Veľa hráčov je presvedčených, že nie a dôvodom je praktická skúsenosť, že 7list umožňuje presvedčivú kontrolu dotyčnej farby ako tromfovej farby. Preto – aj keď kárová farba je kvalitná a aj keď otvárajúci má dostatočnú silu nato aby pri rebide licitoval novú farbu na treťom stupni – otvárajúci teraz opakuje svoju farbu otvorenia. Licitácia následne ukáže pikový fit a duplicitu trefovej kontroly spolu s nedostatkom prvých kontrôl v červených farbách, čo vedie ku jej ukončeniu na celohernom záväzku.


Celkom prečítané 41 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments