«

»

mar 29 2023

Štandard: kedy nehráme forsujúci 1NT, časť I.


Forsujúci 1NT sa nezvykne hrať v troch situáciach:

Nehráme forsujúci 1NT:
 • Po otvoreniach 1♣ a 1
 • Ak súper za zahájiteľom zasiahne farbou alebo kontrou
 • Ak je odpovedajúci po pase


Po otvoreniach 1♣ a 1

Ak je otvorenie 1 alebo 1♠, tak jediná dobrá možnosť odpovedajúceho s 11-12 bodmi je zvyčajne licitovať 1NT. Ak je však otvorenie 1♣ alebo 1;, tak je licitačná schéme úplne iná a vychádza z toho, že na rozdiel od otvorenia v drahej farbe je po otvorení v lacnej farbe uvoľnená hláška 2NT pre vyvážené listy so silou 11-12 bez drahého 4listu. Prečo je tomu tak?

Princíp:
 • Po otvorení v drahej farbe je hláška 2NT forsing do hry a ukazuje najmenej 13 bodov a 4list farbe otvorenie (tzv. Jacoby)
 • Po otvorení v lacnej farbe je jednoduché zvýšenie lacnej farby forsing do hry a ukazuje najmenej veľmi dobrý 4list, zvyčajne však 5list a najmenej 13 bodov (tzv. inverted minor, konvencia, ktorej sa budeme venobvať neskôr)

 • Niekoľko príkladov:
  Odpovedajúci nezvýši trefy, lebo má slabý 4list a nedostatok bodov pre zvýšenie typu inverted minor. Keďže zároveň nemá drahý 4list, tak licituje 1NT a ukazuje silu 6-10 bodov. Zahájiteľ spokojne pasuje aj keď ma z rozpätia 11-14 bodov maximum, čiže 13-14 bodov, lebo hra je málo pravdepodobná a pri minine u odpovedajúceho aj záväzok 2NT môže byť privysoký, respektíve častejšie sa padnú 2NT ako splnia 3NT.

  Po otvorení 1 odpovedajúci nepotrebuje forsovať odpoveďou 1NT, nakoľko má k dispozícii limitovanú odpoveď 2NT ukazujúcu vyvážený list so silou 11-12 bodov a bez drahého 4listu.

  Po otvorení 1♣ odpovedajúci licituje limitovanú odpoveď 3NT ukazujúcu vyvážený list so silou 13-15 bodov a bez drahého 4listu.

  Ak súper za zahájiteľom zasiahne farbou


  Odpovedajúci zalicituje 1NT. Po zásahu súpera je to prirodzená a neforsujúca hláška so silou 6-10 bodov, ale zvyčajne je dolná hranica nie 6, ale viac, povedzme 8 bodov.

  Ak je zásah na druhom stupni, tak odpoveď 2NT ukazuje 11-12 bodov a odpoveď 3NT 13-15 bodov.

  Odpovedajúci zalicituje 2NT. Ukazuje károvú zádrž a dostatočnú silu pre invitovanie hry. Zároveň popiera srdcový 4list (lebo nedal negatívnu kontru).


  Odpovedajúci zalicituje 3NT. Preventívna hláška súpera obrala linku o forsujúcu hlášku 2 v štýle 2/1 GF. Našťastie má odpovedajúci k dispozícii inú popisnú hlášku 3NT.

  Celkom prečítané 49 krát.
  Subscribe
  Notify of
  0 Comments
  Inline Feedbacks
  View all comments