«

»

apr 03 2023

Antidoping po druhý raz

Užívaním zakázaných látok a využívaním zakázaných spôsobov užívania dopujúci športovci nielen poškodzujú svoje zdravie, ale predovšetkým získavajú nedovolenú výhodu. V skratke: podvádzajú.

Nosným princípom antidopingu je chrániť čistých športovcov. Pre potreby SBZ a našich členov sú v tomto dokumente popísané

  • aktualizované informácie o zakázaných látkach a zakázaných spôsoboch ich užívania
  • nové možnosti vzdelávania pre oblasť antidopingu
  • ako získať certifikát o antidopingovom vzdelaní

Základné dokumenty a základné informácie o organizáciách, ktoré sa venujú boju proti dopingu v športe, sme pre členov SBZ zverejnili v staršom príspevku tu: Antidopingové pravidlá a bridž.

Aktualizovaný zoznam zakázaných látok a metód platný s účinnosťou od 1. januára 2023 je k dispozícii tu: Zoznam zakázaných látok – 2023.

SADA rozšírila možnosti vzdelávania športovcov o formu antidopingových podcastov a videí.

V roku 2022 vydala sériu podcastov zameranú na jednotlivé skupiny zakázaných látok a metód. V roku 2023 vychádza s mesačnou periodicitou podcast o najčastejšie užívaných doplnkoch výživy. Všetky podcasty na jednom mieste nájdete na odkaze https://www.buzzsprout.com/1310941.

SADA pripravila krátke edukatívne videá s tematikou účinkov vybraných liekov/látok a energetických nápojov na ľudské telo. Pozrite si ich tu:

PARACETAMOLOVA VÝZVA – https://www.youtube.com/watch?v=2azrMV62Gos 
ENERGETICKÉ NÁPOJE –
https://www.youtube.com/watch?v=GLDnvqJ0iyw 
ŽUVACÍ TABAK –
https://www.youtube.com/watch?v=FBbAn-8od3Y 

Našim športovcom, najmä reprezentantom, odporúčame absolvovať antidopingový e-learningový kurz ADEL, ktorý zastrešuje svetová antidopingová agentúra. Od roku 2023 je kurz dostupný už aj v slovenskom jazyku.

Stručný postup pre tých, ktorí chcú absolvovať kurz:

  • na stránke https://adel.wada-ama.org/learn, vpravo hore sa zaregistrujte. K tomu si pripravte používateľské meno, meno, priezvisko, mejlovú adresu, heslo, jazyk a pozíciu – športovec (athlete). Odkliknite súhlas s podmienkami a pokračujte kliknutím na NEXT.
  • vyplňte požadované polia, v políčku ‘Level in sport’ vyberte National-level athlete (competing nationally – leagues or competitions).
  • po kliknutí na ‘REGISTER HERE’ dostanete mejl, v ktorom potvrdíte svoje konto kliknutím na zaslaný link, čím sa Vaše konto stane aktívne
  • prihláste sa svojimi prihlasovacími údajmi do ADEL-u. V sekcii ‘ADEL ACADEMY’ kliknite na ‘CATEGORIES’, vyberte ‘ATHLETES’ a následne ‘Athletes_national-level’.
  • spomedzi zobrazených kurzov si následne môžte (nie je podmienkou) vybrať ten v slovenčine.

Po absolvovaní kurzu Vám bude sprístupnený test – kvíz. Ak v ňom získate aspoň 80%, môžete si stiahnuť certifikát o antidopingovom vzdelaní. Platnosť certifikátu je dva roky. Organizátori veľkých svetových podujatí ako sú OH, MS, ME alebo súťaží svetového pohára, môžu vyžadovať preukázanie sa športovcov certifikátom o antidopingovom vzdelávaní práve na tejto platforme.


Napísal Peter Belčák

Celkom prečítané 79 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments