«

»

mar 16 2023

Štandard: forsujúci 1NT s 11-12 bodmi, časť I.


S 11-12 bodmi musí odpovedajúci po predošlej forsujúcej odpovedi urobiť krok smerom ku hre aj vtedy, keď zahájiteľ neukázal vo svojom rebide žiadne rezervy. Dôvodom je možnosť, že aj pri mimine môže linka splniť hru.

Preto s 11-12 bodmi odpovedajúci
  • Ponúkne s vyváženou rozlohou a bez fitu v partnerových farbách 2NT
  • S trojkartovým fitom zvýši skokom farbu otvorenia
  • Skočí v novej farbe ukazujúc dobrý 6list+
  • S fitom 4+ zvýši druhú farbu zahájiteľa


Pozrime si teraz niekoľko príkladov na tieto možnosti.

Licitujeme 2NT: Túto hlášku volíme s vyváženým alebo skoro vyváženým listom , so silou 11-12 bodov a zádržami v nelicitovaných farbách. V takomto prípade odpovedajúci touto hláškou ponúka partnerovi možnosť hry.
S 11 bodmi (plus jeden dĺžkový v trefoch) odpovedajúci licituje v prvom kole najprv forsujúci 1NT. Po partnerovom rebide 2 licituje invitujúce 2NT. Zahájiteľ túto výzvu s 15 bodmi akceptuje a linka je tak v najlepšom záväzku.

Na čo si dať pozor?
Treba si uvedomiť, že 2NT po predošlom forsujúcom 1NT vždy ukazuje 11-12 bodov a nie povedzme maximum z rozpätia 6-10 bodov.

S trojkartovým fitom zvýši skokom farbu otvorenia: Forsujúca odpoveď 1NT dáva jednoduchú možnosť ukázať v ďalšom kole trojkartovú podporu vo farbe otvorenia so silou 11-12 bodov. Ak by sme licitovali systém typu SAYC, tak po otvorení 1♠ odpovedajúci pravdepodobne licituje 2. Takáto odpoveď vytvorí tlak na zahájiteľa, ktorý nerád (lebo takáto hláška väčšinou ukazuje lepší list) zalicituje 3♣. Prechod na tretí stupeň bude pravdepodobne znamenať, že linka svoju karty prelicituje.
Forsujúci 1NT dáva odpovedajúcemu jednoduchú a účinnú možnosť ukázať svoj list – 11-12 bodov a 3list pikový – skokom na 3♠ v druhom kole licitácie. Teraz zahájiteľ s minimom pasuje a tak sa linka vyhne beznádejnému záväzku 4♠.

V ďalšom príklade dajme zahájiteľovi trochu lepšiu kartu: Teraz má zahájiteľ dosť na to, aby akceptoval výzvu partnera a teda licitoval 4♠.

Celkom prečítané 32 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments