«

»

mar 01 2022

Ukrajinská kríza

Svetová bridžová federácia (WBF) vzala na vedomie uznesenie Medzinárodného olympijského výboru vyzývajúce športové federácie, aby premiestnili alebo zrušili športové podujatie s predpokladaným miestom konania v Rusku alebo v Bielorusku.

WBF nemá teraz v pláne žiadne takéto športové podujatie, ale pritom naliehavo vyzýva nadnárodne organizácie, aby premiestnili alebo zrušili súťaže, ktoré sa majú konať v Rusku alebo Bielorusku.

Zároveň odteraz nie je možné, aby sa na podujatiach organizovaných WBF používala ruská alebo bieloruská národná zástava a nebude sa používať ruská alebo bieloruská hymna. Hráči z Ruska a Bieloruska, pokiaľ sa zúčastňujú na súťažiach WBF, budú vystupovať pod vlajkou WBF. Nadnárodné a národné organizácie WBF vyzýva, aby prijali rovnaké pravidlo.

Toto vyhlásenie sa posiela všetkým nadnárodným a národným organizáciám. Cieľom je potvrdiť odsúdenie ruskej invázie na Ukrajinu realizovanej s podporou Bieloruska a má i takto potvrdiť solidaritu s našimi ukrajinskými priateľmi.

Link na vyhlásenie WBF.

Napísal: Edo Velecký

Celkom prečítané 176 krát.
Subscribe
Notify of
3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Riadiaci výbor WBF zasadá mimoriadne v stredu, 2. marca a nosnou témou je odporučenie MOV nepozývať, resp. neumožniť účasť, ruských a bieloruských športovcov a funkcionárov na medzinárodných súťažiach. Je to v priamej súvislosti s Majstrovstvami sveta (predloženými z r. 2021), ktoré sa už tento mesiac začínajú v Taliansku a na ktoré sa Rusko kvalifikovalo v ženách (Venice Cup) a mixoch (Wuhan Cup).
Niektoré národné členské zväzy písomne vyzvali WBF a EBL na podobný krok ešte pred zverejnením tohto odporúčania. Som zvedavý, či stanovisko WBF, okrem účasti športovcov a funkcionárov, bude obsahovať aj vyjadrenie k účasti podporného personálu, vrátane vedúcich turnajov, keďže hlavne EBL zvykne v značnej miere nominovať občanov Ruska.