Príklad 1: North otvoril 1♥, East pasoval. Čo zalicitujete s nasledovnou kartou S?
a)b)c)
a) S 12 bodmi vo figúrach, so 4 kontrolami (1 eso, 2 králi), s jedným dĺžkovým bodom má South dostatok na odpoveď 2♣, ktoru forsuje do hry.
b) Tu je bodov neúrekom, takže nie je otázne, či má South forsovať do hry. South pre príkaz do hry zvolí kára, vyššiu z 5 listých farieb a licituje 2♦.
c) South má 14 bodov plus tzv. dĺžkové body, čiže dostatok pre príkaz do hry, ale v prvom kole začne odpoveďou 1♠ príkazom na jedno kolo a až neskôr licitom novej farby na novom stupni dá príkaz do hry podobne ako v SAYC.
Poznámka: South nemôže licitovať v prvom kole 2♠, lebo táto hláška je vyhradená pre tzv. jump-shift. Jump-shift je pomerne komplikovaná teoretická záležitosť, ale v 2/1 GF sa jump-shifty na druhom stupni hrajú ako slabé a neforsujúce. Idea je logická: na silné hlášky a teda aj preskúmanie slemových možností treba šetriť licitačný priestor.
d)e)f)
d) S 13 bodmi vo figúrach, s 5 kontrolami (2 esá, kráľ) South má dostatok na odpoveď 2♣, pričom platí, že na túto odpoveď nemusí mať 5list, stačí 4list (výnimočne 3list).
e) S 10 bodmi a jedným tzv. dĺžkovým bodom South nemá dostatok bodov na 2/1 GF a tak volí odpoveď 1♠ miesto odpovede 2♦. Odpoveď 1♠ forsuje na jedno kolo.
f) S dostatkom bodov pre 2/1 GF South má popisnú odpoveď 2♣. Táto odpoveď forsuje do hry.
Poznámka: South sa musí vyhnúť pomerne frekventovej chybe spočívajúcej v odpovedi 1♠ s týmto listom. South na rozdiel od predchádajúceho príkladu, v ktorom nemá dostatok bodov pre 2/1 GF, teraz nesmie licitovať v prvom kole 1♠ s predstavou ukázania trefovej farby forsujúco na vyššom stupni, lebo tak ukáže dlhšie piky ako trefy.
Príklad 2: North otvoril 1♠, East pasoval. South odpovedal 2♦, North ponúkol 2♥. Čo zalicitujete s nasledovnou kartou S?
a)b)c)
a) Po prvej odpovedi 2♦, ktorá forsuje do hry, South jednoducho zopakuje károvú farbu a tak ukáže kárový 6list. Jeho rebid 3♦ samozrejme naďalej forsuje do hry.
b) 2♠. Po odpovedi 2♦, ktorá forsovala do hry, South teraz ukáže pikový fit a to už na druhom stupni, čím NS získavajú veľký priestor na preskúmanie slemových možností.
c) 3♥. South nemusí licitovať 4♥, aby ukázal srdcový fit a silu na hru, lebo potrebnú silu ukázal už prvou odpoveďou 2♦.
Poznámka: Ak South predsa len zalicituje 4♥, tak touto hláškou ukazuje výrazne horší ako keby zalicitoval 3♥. Všeobecne plattí, že ak hráč, ktorý forsoval alebo ktorý bol forsovaný do hry, túto hru zalicituje pri prvej príležitosti, tak ukazuje tzv. nedobré minimum v hladiska tzv. boxu, ktorým sa definoval v rámci predošlej licitácie. Čiže nemôže licitovať v prvom kole 2♠, lebo táto hláška je vyhradená pre tzv. jump-shift. Jump-shift je pomerne komplikovaná teoretická záležitosť, ale v 2/1 GF sa hraje jump-shifty na druhom stupni hrajú ako slabé a neforsujúce. Idea je logická: na silné hlášky a teda aj preskúmanie slemových možností treba šetriť licitačný priestor.
d)e)f)
d) 2NT. Keďže South vie, že linka bude hrať celoherný záväzok, tak nie je potrebné skočiť na 3NT, ale stačí licitovať 2NT a ponechať tak priestor pre ďalší licit partnera (môže mať napríklad bodovo nie príliš silný, ale ináč silne rozlohový list typu 65 v drahých farbách, s ktorým zalicituje ešte 3♠ a potom 4♥).
e) 3♥. Pôvodným plánom S bolo ohlásiť pikový fit, ale potom ako North ukázal 5list pikový a 4list srdcový, je asi lepšie tento plán pozmeniť a potvrdiť srdcia, lebo je zvyčajne lepšie hrať na fite 4-4 ako na fite 5-3.
f) 2NT. S 18 bodmi chce South ukázať záujem o slem. Ale pred tým, než sa rozhodne pre takúto hlášku, očakáva od partnera - ktorý nesmie pasovať pod hrou - ďalšie informácie pre konkrétne rozhodnutie.
Poznámka: Zopakujeme jeden princípov o Blackwoode. Ak North po odpovedi 2NT zalicituje 3NT, tak ukazuje rozlohu 5422 alebo aj 5413 s krátkosťou v kárach. Zároveň ukazuje silu od maximalne 16 bodov. Ak teraz South licituje 4NT (licitačné pravidlo: 4NT nie je nikdy Blackwood, ak partner tesne predtým licitoval 1/2/3 NT ), tak ide o invit, ktorým sa partner pýta na bodové rozpätie zahájiteľa. Ten s minimom, s 11-12 bodmi zapasuje, s maximom samozrejme ide ďalej, kým stredné 13 bodové listy ocení podľa kvality ich farieb.
Celkom prečítané 65 krát.