«

»

máj 26 2024

Slovenský štandard: významy hlášky 5NT, časť I.


Hláška 5NT zaberá v licitačnom rebríčku na pohľad nenápadné miesto, ale v poslednom období zohráva pri licitácii slemov pomerne dôležitú úlohu oproti minulosti. Zároveň má táto hláška podľa kontextu licitácie rôzny význam, ktorý nemusí každý poznať a nemusí byť zrejmý. Pozrime sa preto podrobnejšie na túto hlášku a hlavne sled, v ktorom je zalicitovaná. Budeme sa venovať nasledovným základným možnostiam:
  • 5nt ako otázka na kráľov
  • 5nt vo význame vyber malý slem
  • 5nt ako otázka na tromfové figúry
  • 5nt vo význame vyber malý alebo veľký slem
1. 5NT ako otázka na kráľov.
Toto je klasický význam hlášky 5NT. Kedy 5NT tento význam nadobúda? Logicky jedine vtedy, keď otázke na kráľov predchádzala otázka na esá, čiže Blackwood. Dôležité je aj posolstvo 5NT, lebo otázka na krále má význam len vtedy, keď partneri majú všetky kľúčové hodnoty, čiže všetky esá a obe tromfové figúry, ergo šesť týchto zvyčajne kľúčových kariet. Inými slovami platí aj to, že hláška 5NT v tomto význame nie je len otázkou na krále, ale zároveň obsahuje informáciu o všetkých kľúčových hodnotách.

K licitácii dodám, že linka si uzhodnila srdcovú farbu, potom si cuebidmi overila kontrolu lacných farieb. Následne prešla ku Blackwoodu ( kombinácia najprv cuebid, potom Blackwood je najefektivnejší spôsob licitácie slemov). Ak teraz po odpovedi nasleduje 5NT, tak je to otázka na krále. Ako sa odpovedá na otázku na krále? To vyzerá ako v podstate jednoduchý problém, ale keďže tu existuje viac možností, tak si ich stručne preberme.
Klasická odpoveď na krále je nasledovná:
  • 6trefov nemám kráľa (alebo mám štyroch)
  • 6kár mám jedného kráľa
  • 6srdcí mám dvoch kráľov
  • 6pikov mám troch kráľov
Bokom podotýkam, že to platí bez ohľadu nato, či hráte Blackwooda 1430 alebo 0314. Hrať verziu Blackwood 1430 je teoreticky lepšie ako hrať verziu 0314, ale potom si treba zapamätať, že na otázku o počte kráľov odpovedáme v inom poradí ako na otázku o počte es a že odpoveď o počte nula kráľov má na rozdiel od odpovede o počte nula es prednosť.

V poslednej dobe sa ale presadzuje iný, teoreticky modernejší a licitačne zaujímavejší koncept odpovede. Tento koncept nebazíruje na jednostrannej licitácii typu typu ja sa pýtam, ty odpovedáš, ale umožňuje licitačnú spoluprácu oboch partnerov, čo je zvyčajne výhodnejšie. Podľa tohto konceptu odpovedajúci na otázku na krále nelicituje počet kráľov, ale špecifikuje, ktorého kráľa má a nepriamo aj to, ktorého nemá. Ak kráľa vo farbe v poradí má, tak ju zalicituje, ak nemá, tak ju vynechá. Príklad s licitáciou len od 5NT:

Odpoveď 6kár znamená, že partner2 nemá tref kráľa, ale má kárového kráľa. Príklad: East vie, že partner nemá kárového kráľa a bez neho veľký slem hrať nechce.
V predošlom príklade nevieme, či partner nemá aj iného kráľa, v tomto prípade srdcového alebo pikového kráľa, prípadne oboch. Niekedy je to však veľmi dôležité a tento nedostatok môžeme obísť nasledovne: Po Jacoby 4NT zaznela 5NT a East ukázal kárového kráľa. Teraz 6srdcí je potom ponuka veľkého slemu ak má partner srdce kráľa.

Je vhodné pripomenúť, že o hláške 5NT sa nielen v tomto slede, ale vo všetkých úvodom spomenutých sledoch predpokladá, že je nepasovateľná. Je vhodné poukázať ešte na jeden faktor spojený s hláškou 5NT vo význame otázky na kráľov. Platí, že ak partner zalicituje 5NT, tak v prípade pozitívnej odpovede smeruje ku veľkému slemu. Avšak dôvodom pre pozitívnu odpoveď nemusí byť len vhodný počet kráľov alebo špecifického kráľa, ale aj tzv. zdroj zdvihov, o ktorom partner nevie. Príklad: Ak East, ktorý nevie nič o kvalitnom trefovom 5liste u zahájiteľa, napočítal 12 zdvihov (takéto niečo však nemôžete hrať s hráčom, ktorý svoj list prelicituje každý druhý raz a vaše potenciálne dobré trefy už do výpočtu zahrnul), tak West má právo domnievať sa, že z jeho dobrými trefmi bude tých zdvihov 13. To isté platí aj o ďalšom príklade: West ohodnotil svoje piky ako dodatočný zdroj zdvihov a zalicitoval veľký slem. Ak by mal list bez kvalitných a dlhých pikov, napríklad , tak by licitoval 6trefov a na 6 kár od partnera by povedal 6srdcí, lebo nemá kárového kráľa, ktorého partner na veľký slem potrebuje.

Autor: Edo Velecký

Celkom prečítané 41 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments