«

»

sep 09 2023

Štandard, slemová licitácia, kedy použiť Blackwood


Blackwood je jedna z najznámejších a najpopulárnejších bridžových konvencií a slúži pre zistenie počtu es na partnerskej linke. Problémom tejto konvencie je mimo iného jej nadužívanie.

Kedy použiť Blackwood?

Hráč, ktorý použije Blackwooda, sa stane hráčom, ktorý navrhne výšku záväzku a jeho partner by mal jeho rozhodnutie rešpektovať (pozor, ak sa tak nestane, ak bol Blackwood doplnený prípadnou nelegálnou informáciou, tak linka môže byť potrestaná, tzv. Blackwood). Na základe odpovede partnera potom hráč, ktorý použil Blackwooda, rozhodne o licitovaní slemu. Aby mohol byť Blackwood zalicitovaný, tak by mali byť splnené nasledovné prípady:
  • je dohodnutá tromfová farba
  • na linke je dostatok bodov pre splnenie slemu
  • jediný problém je počet es a/alebo kráľov na linek

Toto je vzorový a zároveň jednoduchý príklad. Na linke je dostatok bodov, tronfová farba je dohodnutá, linka má kontroly všetkých a tak jediným problémom je počet es.

Zmeňme teraz trochu predošlé rozdanie:

Teraz má zahájiteľ o dva bodíky menej, ale sú to body, ktoré nechýbajú. Keď zahájiteľ ukázal 2esá, rozhodnutie o sleme bolo jednoduché.

Zmeňme teraz ešte raz trochu predošlé rozdanie:

Rovnaký počet bodov ako predtým v zahájiteľovej ruke, ale stúpol nám počet es na tri. To stačí na veľký slem, lebo odpovedajúci mal spočítať, že na linke je 13 zdvihov. Dokonca 13 zdvihov aj v beztromfovom záväzku, takže by mal licitovať 7NT miesto 7

Celkom prečítané 38 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments