« Pozvánka na MMS 2023 (Poprad, 22.9-24.922023)

»

aug 22 2023

Štandard: slemová licitácia, fity


Zopakujme si, že v tomto texte ako v úvode do slemovej licitácie a následnej časti o figúrových bodoch boli určené tieto základné faktory pre slemovú licitáciu:


Prejdime teraz ku druhému bodu, ku tzv. fitom. Situáciu ohľadom fitov – čiže uzhodnenia farby, ktorá sa potenciálne stane tromfovou farbou, nám uľahčuje podstata systému 2/1 GF, lebo tento systém smeruje a od hráčov požaduje dohodnutie farby partnera. Pritom platí, že

Princíp:
V slemovej dražbe je nájdenie fitu kľúčové.


Zahájiteľ má 17 bodov a môže si pripočítať ďalšie 2 tzv. dĺžkové body za slušný pikový list. Odpovedajúci má 13 figúrových bodov a tiež si môže pripočítať 2 tzv. dĺžkové body za trefovú farbu. To dáva dokopy hypoteticky spolu 34 bodov, dostačujúci počet bodov na slem. Ale bez dohodnutej farby, s náznakom misfitom, partneri volia len hru,lebo žiadne farba nemusí byť zdrojom zdvihov a komunikácia medzi listami môže byť problém.

Pozrime sa teraz na nasledujúce rozdanie:


Keď partneri našli srdcový fit, tak rozlohové faktory hovoria v ich prospech. Majú síce spolu len figúrových 26 bodov, ale keď zahájiteľ podporil srdcia, tak odpovedajúci si môže predstaviť veľa listov, s ktorými je slem ľahko splniteľný.
Poznámka:všimnite si hlášku 3. Tu je opäť v akcii princíp fast arrival, lebo hláška 4 by ukazovala slabší list. Môže zaznieť kritická otázka ohľadom počtu figúrových bodov, ktorých má zahájiteľ len 12. Je to síce relatívne málo, ale zahájiteľ licitom 3 ukazuje partnerovi, že jeho list je hodnotný z iného hľadiska, lebo má dostatok kontrôl, spolu až päť, dve esá a jedného kráľa. A ešte jeden slem z domácej dielne:


Slemový licit po otvorení 2trefy využíva konvenciu Kokish relay. 2 kára sú negatívne, na 2srdcia musí odpovedajúcu licitovať 2piky. Až teraz hláška zahájiteľa ukazuje rozlohu 5srdcí a 4piky. Odpovedajúci, ktorý nemá minimum, licituje 4trefy ako cuebid. Prichádza cuebid zahájiteľa, potom 4srdcia potvrdzujú tromfovú farbu. Zahájiteľ teraz ukazuje pikovú kontrolu a odpovedajúci, ktorý má mimo už ukázaného trefového esa aj srdcovú dámu a pikového jacka v partnerovej druhej farbe, licituje slem.

Celkom prečítané 87 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments