«

»

aug 14 2023

Štandard: slemová licitácia, figúrové body II.


Zopakujme si, že v tomto texte ako v úvode do slemovej lictácie a následnej časti o figúrových bodoch boli určené tieto základné faktory pre slemovú licitáciu:

Základné predpoklady pre slemovú licitáciu

Do úvahy treba zobrať nasledovné faktory:

  • Kombinovaná sila figúrových a rozlohových bodov
  • fity
  • kontroly

Pozrime sa teraz v rámci diskusie o figúrových bodoch na nasledujúce rozdanie:
Po blokovom otvorení súpera povedal West 2NT. West má menší problém, lebo jeho zásah 2nt v podstate ukazuje silu od dobrých 15 po zlých 18 bodov, pričom on má skvelých 18 bodov. Ale licitácia po zásahu 2NT je ľahšia ako licitovať najprv kontru a potom povedať 3NT, čo je tak trochu výstrel naslepo. Teraz bol na rade East, ktorý ma 15 bodov, čiže bohate na hru, ale zároveň má pochybnosti o tom, či je na linke slem, lebo súčet bodov mu ukazuje, že na linke majú spolu s partnerom od 30 do 33 bodov. S 30 alebo s 31 bodmi beztromfovy slem nechce hrať, kým s 32-33 bodmi áno, lebo naviac má 5 list trefový, za čo si môže pripočítať ešte jeden rozlohový bod, takže podľa tejto teórie majú s partnerom na linke 31 až 34 bodov. Niektorí hráči nepripočítavajú v takýchto prípadoch ku sile listu tento tzv. rozlohový bod, ale pokladajú svoj list za silnejší, keď majú tzv. zdroj zdvihov, čiže nejakú dlhú alebo dlhšiu, relatívne kvalitnú farbu, ktorá môže priniesť rozhodujúce zdvihy. Päťlistá trefová farba teda vylepšuje vyhliadky na splnenie slemu, hlavne pokiaľ má partner maximum bodov zo spomínaného rozsahu 15+ bodov az po 18- bodov. Drobným pozitívom, ktorého hodnota síce nie je istá, je aj piková desiatka v liste Eastu, lebo vylepšuje vyhliadky v tejto farbe.

Je teda zrejmé, že East má dobré dôvody nato, aby licitoval slemový invit, čiže aby povzbudil partnera aby zalicitoval slem, pokiaľ má maximum. A keďže v našom systéme (rovnako ako v tzv. expertnom štandarde, ktorý je medzinárodným etalónom systému 2/1) platí, že po predchádzajúcej beztromfovej hláške je skok v NT, predovšetkým skok na 4NT kvantitatívna hláška a nie otázka na esá, tak zalicituje 4NT. Túto hlášku West so 15-16 bodmi zapasuje, ale s dotyčným maximálnym listom s radosťou povie 6nt. 12 zdvihov je prakticky zhora, lebo pik kráľ je podľa očakávania u hráča S a piková desiatka ukáže svoju reálnu hodnotu tým, že zaistí 3 pikové zdvihy. A keby sedel (ktorý v danom rozdaní ale nesedel) kárový impas, tak linka získa 13 zdvihov.

Vyzerá to teda celkom jednoducho, stačí povedať 4NT a partner povie 6NT. Žiaľ, jedna vec je teória, ale druhá prax, lebo autor týchto riadkov povedal len 3NT a tak sme prišli o výborný slem.

Súhrn: kvantitatívna licitácia na základe bodových hodnôt je predovšetkým a v prvom rade licitácia na základe bodovej sily linky. Ale podobne ako po sledoch typu otvorenie 1NT a partner licituje 3NT, ktoré negarantujú vzatie potrebných deviatich zdvihov – lebo súperi možno vezmú prvých päť zdvihov alebo žiaden impas nesedi – tak ani slemy tohto typu negarantujú splnenie záväzku ani vtedy, keď na linke je ku slemu dostatočný počet bodov. Môže sa stať, že súperi majú v jednej farbe AK a podarí sa im túto farbu stiahnuť a slem porazia rovnako ako hráči, ktorí odohrajú prvých 5 zdvihov proti záväzku 3NT. Môže sa stať, že farby sa nedelia dobre a že ani skvíz neexistuje alebo ho hlavný hráč netrafí. Ďalším problémom je menší manévrovací priestor pri slemovom záväzku oproti hre. Menší manévrovací priestor znamená, že ak pri sleme máme povedzme na výber medzi viacerými koncepciami, tak môže byť dôležité trafiť tú správnu hneď na prvý pokus, lebo na rozdiel od hry máme menej možností vyskúšať aj ďalší variant zohrávky, nakoľko obrana už získala dva zdvihy a slem teda porazila.

Stále však platí, že štatisticky sú takéto slemy úspešné. A ak splníme dva z takýchto troch slemov, tak sme prakticky na víťaznej vlne, lebo ak to zhodnotíme s párakovýmí očami, tak získavame 66,6 percenta a to je víťazná hodnota. A ešte jedna dôležitá vec: súper nielenže nemusí vždy trafiť ich najlepší výnos, ale dokonca môže vyniesť farbu, v ktorej venuje hlavnému hráčovi rozhodujúci dvanásty zdvih. Preto často skutočnosť, že výnos je tzv. krok do tmy, čiže súper nevynesie ich najlepší výnos, je dodatočným argumentom, ktorý treba brať do úvahy pri rozhodovaní o takýchto slemoch.

Celkom prečítané 25 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments