Pripomeňme si úvodné časti o licitácii na balansovanej pozícii:
Pokračujeme treťou záverečnou časťou.
Zásah skokom na balansovanej pozícii
Ak je možné na štvrtej pozícii zasiahnuť so skromným listom, tak potrebujeme hlášku, ktorá ukáže silný list. A tu sme u ďalšieho rozdielu oproti štandardnej licitácii, lebo platí, že- kým zásah skokom na druhom mieste ukazuje slabý list
- tak zásah skokom na štvrtom mieste ukazuje dobrý, solídny list
Na priamej pozícii z oboma listami licitujeme 1pik, ale ak balancujeme, ak licitujeme na štvrtej pozícii, tak licitujeme 2piky. Dôvodom je nielen ukázať lepší list než list vhodný akurát na zásah na tejto pozícii, ale aj odobrať priestor pre ďalšiu hlášku zahájiteľa, keby on mal nejaké stredné rezervy. Upresnime však našu licitáciu ešte o trochu viac:
S prvým listom licitujeme 3 kára, s druhým 3 srdcia. Ak si pozriete vyššie uvedené príklady, tak všetky listy ukazujú na relatívne málo známy fakt alebo na málo zdôrazňovaný fakt, že ukazujú list vhodný na otvorenie, so 6listom a nie minimálny.
1NT na balansovanej pozícii.
Do koncepcie licitácie na balansovanej pozícii patrí, že ak máte aktívne licitovať so slabými listami, tak je otázkou,čo by ste mali povedať na štvrtej pozícii s takýmito listami po otvorení súpera 1srdce:Čo robiť ak má hráč na balansovanej pozícii povedzme 16-18 bodov? Nuž najprv dá kontru a až potom zalicituje 1nt. Opäť ide o sekvenciu cca o 3 body slabšiu, než keby ju použil na druhom mieste.
2NT na balansovanej pozícii.
Skok na 2NT na priamej pozícii znamená väčšinou tzv. unusual notrump a ukazuje dve najnižšie nedražené farby. Ako je to na balansovanej pozícii?Z obidvomi listami licitujeme 2NT, ktoré ukazujú silu 19-21 bodov. List nemusí byť vyvážený, môže obsahovať singl v nelicitovanej farbe. Ak má partner dostatočné hodnoty, tak nás podporí zalicituje hru. Ďalší licit našej linky zvyčajne beží ako keby sme otvorili 2NT.
Kontra na balansovanej pozícii
Kontra na štvrtej pozícii je informačná. Ako väčšina akcií na tejto pozícii vyžaduje slabší list.Z obidvomi listami by sme mali slabý list na kontru na druhej pozícii, ale na balansovanej pozícii dáme kontru.
Kontra na balansovanej pozícii nevylučuje dobrý list:
Žiadny problém: kontra.
Každý ctižiadostivý hráš by mal rozumieť koncepcii balansovania nie len v uvedených príkladoch, ale všeobecne. Nasledujúce akcie sú typicky balansované akcie:
Otvorenie môže byť v akejkoľvek inej farbe, sled môže byť inakší.
S dobrou rozlohou môžete balancovať napríklad v nasledovných akciách:
Špeciálne zaujímavá je licitácia po preventívnom otvorení.
Obecne možno povedať nielen to, že licitácia na balansovanej pozícii je úplne iná ako na druhej pozícii, ale aj to, že je oveľa agresívnejšia a tým pádom aj zábavnejšia a dramatickejšia. A to vlastne od bridžu chceme.
Rekapitulácia
Princíp: licitácia na balansovanej pozícii sa výrazne odlišuje od licitácii na priamej pozícii.Zásah vo farbe
- zásah v poradí je 10-15 bodov počet bodov je orientačný údaj, nie záväzný)
- zásah na balansovanej pozícii je 7-13 bodov
Zásah vo farbe skokom
- zásah v poradí je preventívny
- zásah na balansovanej pozícii je konštruktívny, 13-15 bodov, 6+
Zásah 1NT
- zásah v poradí je 15-17 bodov
- zásah na balansovanej pozícii je 11/12-15 bodov
Zásah 2NT skokom
- zásah v poradí je unusual notrump, 10+, dva najnižšie 5listy
- zásah na balansovanej pozícii je 19-21 bodov, nemusí byť vyvážený
Zásah informačnou kontrou
- zásah v poradí 11+, pri minime dobrá rozloha
- zásah na balansovanej pozícii je 8+, pri minime dobrá rozloha
Celkom prečítané 23 krát.