«

Pozvánka na Karpatský pohár 2023 »

feb 07 2023

Seniori zohrávajú


V dňoch 23. januára až 9. februára 2023 slovenské seniorské družstvo v zložení Filip, Henc, Lohay a Velecký hrá tretí ročník nadnárodnej internetovej súťaže, tzv. TRANSATLANTIC SENIORS CUP. Potešilo, že v rámci takýchto súťaží slovenské družstvo v tejto súťaži prvý raz postúpilo z round robin do KO-16 kola, na druhej strane im tam dobre hrajúci súper z Kanady vystavil ohľadom ďalšieho postupu nekomprisne stopku.

Pozrime si ale niekoľko zaujímavých zohrávok našich hráčov z tejto súťaže. Začneme 4 v podaní Karčiho Lohaya. Priebeh zohrávky môžete sledovať a ovládať pomocou menu v nasledujúcom diagrame:

Ako vidieť, na 4 možno vydať až 5 zdvihov: pik, srdce, káro a dva trefy. Pikový výnos a jeho pokračovanie však umožňuje zahodiť jeden stratový tref, avšak víťazné pokračovanie pre hlavného hráča nie je zrejmé. Karči skúsil stiahnuť aj druhý vysoký pik, to však už neprešlo. Teraz malý tref z ruky pripravil elimináciu, lebo nenásytný East zhrabol zdvih trefovým kráľom. Ďalší priebeh zohrávky bol jednoduchý,lebo Karči intuitívne buchol srdcovým esom a spomenutá eliminácia zaistila len jedno stratové káro aj v prípade horšej károvej rozlohy. Na druhom stole prišiel trefový výnos a bolo vymaľované už od štartu.

Hodnota nasledujúceho rozdania je aj v tom, že bolo hrané proti jednému z najlepších seniorských párov na svete.

4 piky nie sú náročné aj napriek rozlohe tromfov 5-0 a hlavný hráč má viacero možností ako získať záväzok aj napriek tomu, že je skrátený v ruke a North má o dva tromfy viac ako má hlavný hráč. Henc zvolil elegantnú cestu separácie tromfov prebitím štvrtého kola srdcí v ruke aj tak vysokým pikovým kráľom a keďže súperi hru vynechali, tak sme v zápase s týmto súperom zaknihovali jeden z mála plusových zápisov v duchu keď neprší, tak aspoň kvapká.

Nasledujúce dve zohrávky získali aj miesto v každodennom buletine súťaže, ktorý organizátor súťaže vydáva. Otázka znie: ako môže South splniť 4srdcia, keď evidentne vydáva aspoň dve srdcia, jeden pik a má aj stratové káro?

Odpoveďou je, že len na skvíz. A do skvízu treba dostať West, ktorý má podľa licitácie 4list pikový, kým East musí mať najviac dubl káro, čiže rozlohu 3325. Skvíz však East môže prekaziť, lebo bude trikrát na zdvihu a môže preťať potrebné komunikácie. Aby sa tak stalo, musí East hrať dvakrát káro a raz dokonca pik do impasu na stole. A zároveň nesmie ani raz zahrať núkajúci sa tref. To je naozaj veľmi ťažké a zvládol to len jeden obranca. Pokiaľ obrana nehrá takto, tak opatrný hlavný hráč splní pri správnom časovaní zohrávky. To sa zase podarilo len dvom declarerom. Na druhom stole hral hlavný hráč 3 srdcia a spokojne claimol 9 zdvihov.

Aj naše posledné rozdanie z tohto textu si našlo miesto v buletine. 6NT hralo len 6 párov a len Filip tento záväzok splnil. K licitácii sa však nedá nepovedať, že by bolo vhodnejšie hrať oveľa lepších 6 trefov, ale cestu k tomuto slemu nenašiel nik, za to sme boli svedkami aj nasledujúcej mierne kurióznej licitácie.

Po výnose károvou dámou Toli stiahol trefy a keď padol singl J, tak aj štyri kolá srdcí. Po károvom odhode Southu a na základe jeho zásahu 1♠ je jeho rozloha – pokiaľ neblafoval – prakticky istá a rozdanie sa hraje de facto double dummy, čiže ako na otvorené karty. Toli stiahol druhé káro a tak Northu zostali len 3 piky. Následne hlavný hráč prepustil v ruke pik hraný zo stola a North sa ocitol na nútenom výnose. Dá sa povedať, že pokiaľ hlavný hráč pocíta rozlohy, tak to nie je nič extra, ale kto to dnes u nás robí? Možno päť hráčov a aj tí nie vždy. A naviac, dostať obranu na nútený výnos do slemu v predposlednom zdvihu bola, je a bude vždy paráda. Na druhom stole East otvoril 2NT, South samozrejme nezasiahol, proti 6nt vyniesol tref a tak hlavný hráč nemal dôvod hrať na nútený výnos, ale skúsil expas na pik dámu a tak raz padol.


Celkom prečítané 115 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments