«

»

jún 26 2016

Výsledky ME2016

V dňoch 16-25. júna sa konali v Budapešti 53. majstrovstvá Európy. O tituly sa bojovalo v troch kategóriách: open (37 dužstiev), ženy (23 družstiev) a seniori (23 družstiev).

Súťaž sa hrala kompletným round robin, čo znamená, že na rozdiel od niektorých posledných súťaží sa teraz každé družstvo sa stretlo s každým družstvom. Zápasy sa hrali na 16 rozdaní, zvyčajne 4 denne. Hlavne hráči v open kategórii tak boli maximálne zaťažení a súťaž aj týmto spôsobom potvrdila svoj neoficiálny štatút najťažšej súťaže na svete.

V súťaži open sa na začiatku na špičke tabuľky striedali niekoľkí nečakaní lídri, ale postupne sa presadzovali favorizované družstvá. Zo zhruba desiatky favoritov napokon relatívne presvedčivo zvíťazilo Francúzsko pred Švédskom a Holandskom. Súťaž žien ovládli Angličanky pred Francúzskom a Poľskom, kým u seniorov zvíťazil Izrael pred Švédskom a Poľskom.

ME som viacmenej pravidelne na BBO sledoval a som názoru, že šlo o jednu z historicky najkvalitnejších a najdramatickejších súťaží v histórii, čo podtrhli ešte mnohé technicky náročné, ale aj dramatické a obratové rozdania, pričom príkladom môže byť aj úplne rozdanie súťaže. Hráči sa určite nenudili, nikto si nemohol byť istý vopred žiadnou výhrou, žiadnymi bodmi. O postup na MS vo Francúzsku, kam mimo domáceho družstva postupovalo ďalších šesť družstiev, sa bojovalo doslova do posledného rozdania.  Napokon pôvodne favorizované Poľsko nielen že nezískalo medailu, ale ušiel mu ako obhajcovi titulu aj postup na MS, čo Poliakov nepochybne mrzí, lebo za týmto cieľom nasadzovali v posledných kolách výlučne svoje dva špičkové páry, ktoré titul v Indii získali.

Ako viete, Slovensko sa ME nezúčastnilo a tak som mohol čiastočne sledovať (samozrejme, len na základe zápisových lístkov, znalosti rozdaní a nejakých dedukcií, atď) hru českého družstva. Snáď nebudú nasledovné riadky príliš fanúškovské, ale hra družstva sa mi  páčila. Družstvo sa dokázalo spamätať z čiastočne nezaslúžene zlého začiatku súťaže a postupne sa urputne prebojovávalo v tabuľke vyššie, až napokon dosiahlo 25 miesto. Tipujem, že to nezodpovedá pôvodným ambíciám členov družstva, ale celkový dojem z ich hry, licitačná istota, herná kvalita a vyrovnanosť družstva by mohol byť povzbudením do budúcnosti ku lepším umiestneniam.

Ešte uvádzam výsledky hlasovania o umiestnení na ME. Anonymným tipujúcim, ktorí uhádli ako víťaza, tak aj posledného v súťaži, gratulujem.

Eduard Velecký
This poll is closed! Poll activity:
Start date 08-06-2016 16:29:55
End date 17-06-2016 23:59:59
Poll Results:
Kto vyhrá súťaž v kategórii open?
This poll is closed! Poll activity:
Start date 09-06-2016 06:20:04
End date 17-06-2016 23:59:59
Poll Results:
Kto bude posledný v kategórii open?
[fb_button]

Celkom prečítané 167 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments