«

»

sep 28 2021

Výsledky 13-tych Hier malých federácii (Vilnius, 2021)

Tohtoročné Hry malých federácií sa konajú v hlavnom meste Litvy, vo Vilniuse, v dňoch 28-30. septembra 2021.

Do súťaže sa prihlásilo len 10 družstiev. Je zrejmé, že účasť je poznamenaná neistotami okolo pandemickej situácie. Za neúčasťou susedného Bieloruska môžu byť aj politické dôvody.

Slovensko reprezentujú dve dvojice: M. Vodička- J. Rumančík, P. Belčák-M.Henc. Kapitán je Maťo Vodička.

V súťaži sa odohrá 10 kôl. 9 kôl je round robin, čiže každý s každým, po 12 rozdaní. Na záver je playoff, každá dvojica v tabuľke, 2×8 rozdaní.

Časový rozpis:vugraph na  Bridge Base Online,

 Link na priebežné výsledky
 
Výsledky.


Komentár ku rozdaniam. Komentár je založený na základe výsledkovej listiny a odhadu diania u stolíka. Nemusí odrážať reálne dianie u stolíka.

Playoff1  (14-10 imp),  playoff2 (18-4 imp)

Túto časť súťaže som nesledoval, ale podľa zápisu naši hladko vyhrali zásluhou viacerých drobných a stredných zápisov 32-14 a tak sa pomstili za predošlú porážku. Slovensko skončilo teda celkovo na siedmom mieste. Finálové playoff vyhrali jednoznačne Ukrajinci, na druhom mieste skončila domáca Litva.

 

Počas round robin v otvorenej miestnosti hrajú Peter a Fajtinko, v zatvorenej Kubo a Maťo.

  1. kolo Faerské ostrovy 2.92-17.08 VP (11 -39 IMP)

Súperi začali agresívne, 3nt na jednom stole, 4srdcia na druhom. Ani jedna hra nešla, 5 impov pre nás. V rozdaní 27 (https://tinyurl.com/yhp8bxrq ) sa však súperi v open plnia s našou pomocou 3nt, strata 11 impov.  V rozdaní 29 získavame 5 impov, keď v open porážame 3krát 3NT (East možno zatajil svoju kompletnú farbu), kým v zatvorenej naši overbidli na 6 trefov bez srdcovej kontroly, mínus jedna.  V rozdaní 31(https://tinyurl.com/yzxu6j45 ), pravidelne sťa express Hungária, je vynechaná jednoduchá hra v otvorenej miestnosti, našťastie v prvej hre, takže len za 6 impov. Iróniou osudu teraz túto hru na sále vynechalo San Maríno. V rozdaní 34 (https://tinyurl.com/yep96zkm ) prichádza ojedinelá chyba v zohrávke, za 7 impov.

Žiaľ v rozdaní 35 (https://tinyurl.com/yzxu6j45 ) prichádza katastrofa za 14 impov. Naši v zatvorenej správne odbránili 6srdcí 6pikmi, ale v otvorenej sa hraje veľký srdcový slem a ten už splniť nejde. V sumáre teda miesto očakávanej výhry najvyššia prehra.

A teraz pikoška. Vyzeralo to tak, že budeme hrať o deviate miesto so San Marinom. Ale v poslednom rozdaní (https://tinyurl.com/yeqm5cap) Estónci vzali na beztromfový záväzok len sedem zdvihov, následkom čoho stratili vo vysoko prehranom zápase s Lotyšskom dodatočných 14 stotín bodu a to stačilo nato, aby klesli za Slovensko na deviate miesto a Slovensko si napriek najvyššej prehre v súťaži udržalo svoje ôsme miesto z predošlého kola. Mimochodom, Estónsko bolo po prvých dvoch kolách na prvom mieste….

A Faerské ostrovy budú našim súperom v play off o siedme miesto :).

8.kolo San Maríno 13.45 – 6.55 VP (35 – 24 IMP)

Naši si potrebujú spraviť chuť, na posledné dve kolá im zostali dvaja teoreticky najslabší súperi. San Maríno je pritom ten slabší. „Úloha“ znie: aspoň 30 VP z týchto zápasov.

V rozdaní 13 (https://tinyurl.com/ydom8z5o ) však strácame 11 impov, lebo súper v otvorenej plní trochu natiahnutý slem (licitovali 3 zo 10 párov). Obratom vyrovnávame vďaka tomu, že v nasledujúcom rozdaní (https://tinyurl.com/ydom8z5o ) sa šťastie konečne usmialo aj na náš pár v open, kde súperi hrajú zlé 4piky miesto normálnych 3nt. A hneď prichádza tretí double swing, žiaľ pre súperov, keď licitujú a plnia rozlohový slem v rozdaní 16 (https://tinyurl.com/ygmh2plb ). Komentátor by očakával porážajúci srdcový vynos, ale nevedno či boli srdcia vôbec licitované. V rozdaní 19 (https://tinyurl.com/ygmh2plb ) San Marino v zatvorenej miestnosti nevyužíva jednoduchú možnosť poraziť 4srdcia, 13 impov pre nás. Nezaslúžene získavame 2 impy v rozdaní 21 (https://tinyurl.com/yz9zmr6e), keď naši v otvorenej nedokázali súperových 5pikov  okontrovať majúc AK v každej farbe mimo tromfov. Šťastie je naďalej s nami, lebo by sme mali stratiť 6 impov za nevylicitované 4srdcia v open v rozdaní 22 (https://tinyurl.com/yjzcdhq9 ) , ale presne toľko získavame, lebo súperi tento záväzok v zatvorenej miestnosti ako jediný na sále padajú, kým náš pár je spolu s rybármi z faorských ostrovov zase jediný, ktorý hru necitoval.  Zápas tak vďaka tomuto rozdaniu napokon vyhrávame, ale po nedobrom výkone a zásluhou nemalého šťastia.

7.kolo Lotyšsko 7.69 – 12.31 VP (27 – 34 IMP)

Lotyšsko nastupuje so viacmenej skúsenými hráčmi, ale v krajine by zostavili niekoľko kvalitnejších družstiev. Napriek tomu sú papierovým favoritom, ale treba zobrať do úvahy, že dosiaľ sa im v súťaži neveľmi darí. Zápas sa hrá vo vugraphe podobne ako zápas proti Srbom, ktorý Slovensko dosiaľ ako jediný vyhralo. Takže sudičky sú na našej strane 😊.

Strácame však na úvod 7 impov, keď naši v zatvorenej padajú asi príliš agresívne 3nt. V rozdaní 3 (https://tinyurl.com/yg7zy74t ) naši v open skúsili trefový slem, ktorý poráža len obtiažny srdcový výnos. Smola, súper srdce vyniesol, strata 11 impov miesto potenciálneho rovnakého zisku. V rozdaní 7(https://tinyurl.com/yguzxyxh ) končia oba NS páry v zlých záväzkoch, ale absurdných lotyšských 6 srdcí tromfnúť nejde, 14 impov pre nás.  V rozdaní 10 (https://tinyurl.com/ye6t6rhf ) sa potvrdzuje, že lotyšský pár v zatvorenej naozaj nie je úrovni, ale žiaľ aj náš pár vynecháva pekné 4piky vďaka neprijateľnej licitácii. Kartiboh nám aj tak prideľuje 7 impov. Zaujímavé je rozdanie 11 (https://tinyurl.com/yfscot6w ), v ktorom Lotyši po neškodnom bloku 3kára pochádzajúcom z hlbín dvadsiateho storočia hrajú trefový slem, kým naši v zatvorenej miestnosti sa nedokázali vysporiadať s otvorením 3nt a plnia len 4srdcia.

 

6.kolo Chorvátsko 7.99 – 12.01 VP (38 – 44 IMP)

Za Chorvátsko hrajú skúsení hráči, ktorí ak sa nepustia do balkánskych dobrodružstiev ako to urobili napríklad Srbi, sú zvyčajne na ESFG ťažkým súperom.

Ale v rozdaní 25 (https://tinyurl.com/yh4fcdky) si situáciu sťažujeme sami, lebo náš pár v otvorenej vynecháva hru, čo nás stojí až 11 impov.   V rozdaní 28 (https://tinyurl.com/yhzlhqc3) je dobrý, ale ťažko licitovateľný slem (hrali ho len 2 páry z 10).  Náš člen exekutívy EBL (hádajte, kto príde na večeru…) sa pred chorvátskym kolegom však nedal zahanbiť a tak získavame 13 impov. V rozdaní 30 (https://tinyurl.com/yf7k7ea9) predsa len prišlo balkánske dobrodružstvo, Chorváti v zatvorenej padli slem bez dvoch es (možno po vysoko stupňovej súťažnej licitácii), 11 impov na stranu dobrých.

Výmena úderov pokračuje v ďalšom rozdaní (https://tinyurl.com/yhxwt9o3 ), v ktorom komentátora prekvapuje hlavne 5 kár v otvorenej miestnosti, 11 impov pre súpera. Pridáva sa na pohľad zanedbateľných 5 impov, keď Chorváti vyblokujú náš pár (netreba dodať, že v otvorenej) z náročných 3nt(https://tinyurl.com/yz7hm594 ). Rozbehnutí Chorváti získavajú 11 impov, keď naši v open neporazia 5kár (https://tinyurl.com/yh8qf8kk ). Netuším, čo sa stalo – ale zdá sa mi,  že N môže prebrať tref kráľa a potom hrať srdce eso; ak sa tak nestalo, tak S má hrať srdce.

V poslednom rozdaní (https://tinyurl.com/yzpr2f6l ) naši v open skúsili agresívne 4 srdcia a ľaľa ho, priniesli pekných 10 impov. Zápas, v ktorom impy lietali ako z helikoptéry rozhadzované eurá, tak skončil presne podľa môjho tipu.

  1. kolo Estónsko 5.78-14.22 VP (19-33 IMP)

Estónsko tvoria tohto roku menej známi hráči a ani jediný známejší hráč na súpiske,  estónsky Rus Karpov do zápasu nenastúpil. Otázka teda znela, či sa našim podarí toto oslabenie družstva o jeho rutinovaných hráčov využiť.

Začiatok bol sľubný, po viacerých obojstranných drobných ziskoch naši viedli 9-6. Avšak v rozdaní 18 (https://tinyurl.com/yk69crjl) Estónci splnili/ukradli v otvorenej miestnosti 3nt a zisk podčiarklo 6 impov v nasledujúcom rozdaní. Nevyzeralo to teda dobre a tak nás potešil zisk 10 impov v rozdaní 21 (https://tinyurl.com/ygy6hesx), keď Estónci v zatvorenej miestnosti nesplnili (celá sála plnila, občas aj s nadzvihom) v podstate vykladané 3nt. Tešiť sa môžeme len krátko, lebo v poslednom rozdaní pre zmenu v zatvorenej miestnosti Estónci kradnú 3nt a získavajú tak 8 impov.

 

  1. kolo Srbsko 17.24 – 2.76 VP (30 – 1 IMP)

Tento zápas hralo Slovensko vo Vugraphe.

Na úvod (https://tinyurl.com/yhvuto69) prichádza rozlohový veľký slem, ktorý naši nelicitujú (N pekne licitoval 5trefov, S má cuebidnúť 5srdcí). Súperi však našťastie kontrujú aj 5 trefov😊. Katastrofu súperov dokonávajú splnené 4srdcia  v druhej miestnosti na protilinke, double game swing nám prináša skvostných 15 impov. Prvý raz na súťaži v nejakom zápase vedieme!

V rozdani číslo 10 (https://tinyurl.com/yfxemuna) získavame významný darček, keď Srbi ako jediný na sále zablúdili do  zlého a aj nesplniteľného kárového slemu, 13 impov pre nás.

  1. kolo Ukrajina 4.42-15.58 VP (6-26 IMP)

V rozdaní 25 (https://tinyurl.com/yj55krmg) to vyzerá na zbytočnú stratu 5 impov.  Prichádza obratové rozdanie 26 (https://tinyurl.com/yjyjyaez), ale keďže obe družstvá vynechávajú veľmi dobrý slem, stav sa nemení. Nasleduje prekvapujúca strata 6 imp  rozdaní 27 (https://tinyurl.com/yegmo4r7), keď náš pár v otvorenej vynecháva hru na 25 bodov, ktorú súperi v druhej miestnosti licitujú. Prekvapujúce je to, že hra by sa nemala splniť, ale skutočnosť je iná.   V rozdaní  28 však za niečo podobné zapisujeme my 6 impov. V rozdaní 29 (https://tinyurl.com/yzaohds4) je dobrých 7srdcí (vylicitovali ich len Srbi a draho za to zaplatili), ktoré však nejde splniť pre zlú rozlohu pikov. Súperi splnili 6srdcí, kým naši v zatvorenej 4piky+1, čo vyzerá potenciálne ako licitačné nedorozumenie za 13 impov.

V rozdaní 32 (https://tinyurl.com/yhfa3bga) je záväzkom 3nt testovaná obrana hráčov sediacich na EW. V oboch miestnostiach pre nich test dopadol neúspešne, rozdanie je teda remízové.

Vo zvyšných 4 rozdaniach každý vylicitoval a splnil svoje, takže stav zápasu sa už nezmenil.

Zajtra by malo byť lepšie. Aspoň podľa mojej predpovede :D.

2.kolo Litva 6.55-13.45 VP (17-28 IMP)

V rozdaní č.13  (https://tinyurl.com/yk3rgok4) je náš pár v open vyblokovaný a zároveň pasívny, takže strácame 11 impov.  Avšak v rozdaní č.15 (https://tinyurl.com/yhs2arp5) súper v zatvorenej padá jednoduché 4srdcia, takže 11 impov je späť.

Nasleduje štandardná chyba v rozdaní 16 ( https://tinyurl.com/yjuo96o2), keď len náš pár rebiduje 2kára. 6 impov.  V rozdaní 19 (https://tinyurl.com/yjuo96o2 ) náš pár v open vynecháva agresívne 3nt, 10 impov.

Prichádzajú ďalšie zaujímavé rozdania, ale bez obratu.

 

1.kolo Česká republika. 5.07-14.93 VP (3-20 IMP)

Ako obyčajne na ESFG, v prvom kole hráme proti Čechom. Asi preto, lebo u súperov panuje predstava, že v ďalších kolách, či nebodaj na konci, by sme si mohli nejako vypomôcť. Zábavná predstava.

Po desiatich rozdaniach prehrávame o 20 impov. Najväčšiu stratu 13 impov spôsobil smolný pokus o slem v rozdaní č.7  https://tinyurl.com/ygz2g78f .

Naši nehrali zle (až na trápne 1srdce v rozdaní č.1 https://tinyurl.com/ygz2g78f ), ale žiadny významný zisk neprišiel,  takže prehrávame presne podľa môjho tipu. Radšej by som sa ale pomýlil.

 
Nasledujúca tabuľka ukazuje možný výsledok na základe odhadu síl družstiev.  Samozrejme, v praxi to môže byť úplne, ale úplne iné… ale nech je i trochu takejto zábavy :).

#Súper Odhad Skutočnosť
1Croatia8-127.99-12.01
2Czech5-155.07-14.93
3Estonia10-105.78-14.22
4Faroe14-62.92-17.08
5Latvia7-137.69-12.31
6Lithuania5-156.55-13.45
7San Marino15-513.45-6.55
8Serbia12-817.24 -2.76
9Ukraine7-134.42-15.58
playoffFaroe


S tipom som celkom spokojný. Pomerne presne, niekedy veľmi presne, som tipol výsledok 7 zápasov. Nesedel tip na remízu s Estónskom, ten aj ťažko mohol sedieť, ale aj tak je rozdiel priveľký. Úplne naopak a ešte horšie však vyšiel tip zápasu s Faerskými ostrovmi.

Tip predpokladal, že získame 83 VP. To mohlo stačiť cca na siedme miesto. Získali sme však len čosi vyše 70 VP, čiže z tohto hľadiska bol môj tip optimistický. Ak však porazíme v play off FO, stále môžeme byť na siedmom mieste. Siedme miesto by bolo vlastne uspokojivé, ale na nízky zisk VP a na dôvody 7 prehraných zápasov z deviatich by sme nemali zabudnúť.Napísal E. Velecký


Celkom prečítané 632 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments