História sa opakuje. Už neraz sa totiž stalo, že výsledky súťaže boli spočítané zle, respektíve vo vstupných dátach bola nejaká chyba, ktorá viedla ku stanoveniu chybného poradia. A že sa na dotyčnú chybu došlo až po čase určenom na reklamáciu.
Pre takýto prípad v zásade platí, že pokiaľ uplynul čas na reklamáciu výsledkov, tak chybné výsledky zostávajú v platnosti. Zároveň platí, že čas na reklamáciu výsledkov je z praktických dôvodov relatívne krátky. Zároveň platí, že väčšina hráčov ani tento čas nevyužije na kontrolu výsledkov (z rôznych, pritom aj objektívnych dôvodov), takže mnoho chýb zostane neodhalených.
Ale na niektoré sa príde. Hráči “vychladnú” a dostanú chuť pozrieť sa súťaž s odstupom. Nie že by pátrali po chybe, kdeže, ale stane sa, že nájdu chybu. Čo teraz?
Podľa pravidiel výsledky platia. Teoreticky sú všetky súťaže rovnocenné, ale predsa len sa takéto čosi vyhlasuje ťažšie o majstrovstvách sveta ako o nejakej lokálnej súťaži. Alebo ináč povedané: ak sa takéto niečo stane na našej súťaži, tak sa dá prežiť, ale čo keď zásluhou takejto chyby vyhral svetové hry pár, ktorý by bez tejto chyby nebol víťazom?
A práve to sa stalo na Svetových bridžových hrách v otvorenej súťaži párov vo Wroclavi. Ako viťaz bola vyhlásená a zlaté medaily dostala v open súťaži párov dvojica Welland-Auken. Lenže medzičasom sa pár, ktorý skončil na štvrtom mieste, pozrel na výsledky a našiel nasledovný zápis(stôl č.22). Ako vidieť, víťazný pár zapísal výsledok rozdania vo svoj prospech (a súper to odklepol). Jedna z najviac frekventovaných chýb pri práci s bridgematami pridelila víťazom top miesto podpriemeru.Ak by získali svoj reálny výsledok v rozdaní, tak nie sú víťazmi súťaže.
K tejto udalosti uvediem ešte niekoľko faktov. Finále súťaže bolo desať kolové, dané rozdanie je zo siedmeho kola, ale nečudujte sa, že chybu odhalili hráči až teraz. Medzi jednotlivými kolami sú prestávky problematickej dĺžky, pričom sa hráči musia starať o nejaké nápoje, prípadne jedlo, zohnať scoresheety, výpis rozdaní, pritom nesmú mať so sebou elektronické zariadenia, kompletné výsledky ešte neboli na webe (EBL a WBF fungujú v tomto smere neuveriteľne zle, ani v čase písania tohto príspevku ešte nie je na webe záznam rozdelenie kariet dotyčného rozdania), všade je kopa hráčov s podobnými problémami, takže nečudo, že mnoho párov si ledva nájde čas na zbežné nahliadnutie do výsledkov a už nastupuje do ďalšieho kola. Okrajom poznamenám, že podľa mojej mienky ku chybovosti prispieva aj skutočnosť, že sa hrajú segmenty s desiatimi rozdaniami. Takéto segmenty nemajú žiadne technické alebo herné oprávnenie, je to hlavne služba fajčiarom, aby mali kratšiu dobu bez nikotínu. Všetko ostatné (mimo jednoduchšej reakcie organizátora na dodatočné prihlášky) sú negatíva: súťaž trvá dlhšie, je viac stratového času, je organizačne náročnejšia, vyžaduje viac administratívy, vzniká viac zdrojov chýb.
Ale bez ohľadu na tieto výhrady platí, že za zápis výsledku rozdania a za jeho potvrdenie sú zodpovední hráči u stolíka. Z právneho hľadiska sú teda aj aj úplne nezmyselné dáta platné. K veci však patrí ešte čosi. Za dáta zodpovedajú hráči, ale rozhodcovia ich tiež vidia. Teda pokiaľ používajú na ich zber a spracovanie aspoň trochu inteligentný software. Ten im totiž výsledok vyčnievajúci z normálu znázorní a oni si prípadne môžu u hráčov preveriť, či zadaný výsledok zodpovedá skutočnosti. Nie je to pravidlami predpísaná povinnosť, ale na väčšine súťaží ide o štandard a na súťaži ekvivalentnej majstrovstvám sveta by malo isť o psiu povinnosť podopretú aj vysokým vkladom, ktorý treba do súťaže zaplatiť. Že rozhodcovia tento preklep neodhalili, je teda podľa mojej mienky aj ich zlyhanie (mimochodom, už druhé hrubé zlyhanie na dotyčnej súťaži majúce veľký vplyv na celkové poradie).
Otázka je, čo bude ďalej. Výsledok asi zostane v platnosti. Bolo by čírou špekuláciou pustiť sa do úvah na tému, či sa pár Auken-Welland svojho titulu demonštratívne vzdá – lebo ak im výhru neodoberie organizátor, tak stále budú v análoch figurovať ako víťazi. Ak však mám špekulovať, tak skôr nie, lebo už prvá reakcia Wellanda na serveri bridgewinners bol (čiastočne oprávnený) útok na etiku páru, ktorý chybu zistil a na tomto serveri o tom publikoval článok.
Nepríjemné je hlavne to, že máme zase vo svetovom bridži aféru, bez ktorej by sme mohli byť. Osobne kladiem hlavnú vinu organizátorom a rozhodcom. Oni majú za povinnosť vytvoriť také prostredie, aby takéto elementárne chyby nevznikali. Žiaľ, špičkové súťaže začínajú poskytovať čím ďalej tým viac komfortu organizátorom a rozhodcom, ale menej hráčom. To je potrebné zásadne zmeniť (my toho na svetovom fóre samozrejme veľa nezmeníme, ale doma sa naozaj snažíme o to, aby sme maximalizovali hráčske pohodlie).
Doplnenie: medzičasom vyšlo najavo, že aj v ženskej súťaži párov rozhodol o víťazovi nesprávne zapísaný výsledok. Výsledok bol zhodou okolností zase nesprávne zapísaný víťazným párom. Ku jeho cti na rozdiel od predchádzajúceho prípadu ale slúži, že túto chybu u rozhodcov reklamoval hneď na druhý deň ráno, avšak nakoľko už uplynul (podľa mojej mienky šialený) 30 minútový interval pre korekciu chybných dát, tak výsledok zostal podľa rozhodcov v platnosti.
Takže máme víťazov dvoch súťaží, ktorí súťaž fakticky nevyhrali, ale podľa platných pravidiel sú jej víťazmi.
Poučenie? Kým neprevládne zdravý rozum, ktorý umožní korekciu chybne zadaných údajov vo výrazne väčších intervaloch (čo tak zobrať si príklad z boja proti dopingu, kde prakticky žiaden časový interval nie je), tak si dajte naozaj pozor pri zadávaní a overovaní výsledkov do bridgematov, pričom berte na vedomie, že najčastejšou chybou je zmena orientácie zápisu,
[fb_button]Celkom prečítané 188 krát.