«

»

jún 26 2018

Vyhodnotenie licitačnej súťaže jún 2018Rozdanie 1

 • comment
  Zaujímavé rozdanie, ale v zásade zároveň jednoduché. Pri bridži niekedy treba postupovať metódou najmenšieho zla. Čo je najmenšie zlo s touto kartou? Pasovať a nechať sa vyblokovať z hry? Kontrovať a potom sa trápiť ako ďalej po odpovedi partnera 4? Alebo ukázať rozlohu 55 v lacných cez 4NT? Každá menovaná hláška má svoje riziko, ale 4NT má jednu nepopierateľnú výhodu oproti ostatným: popisuje list. PS. Niekoľko vhodných hodnôt u partnera, s ktorými na druhom mieste samozrejme pasoval, stačí dokonca na slem.
 • hráčlicitáciadiskusia
  Šikra Michal 3NT
  BID NA LACNE FARBY

  Ha:)... 3NT je to play. 4NT je na lacné farby.
  Detaily vysvetlia hráči Interu :D.
  Vodička Martin

  Scháňka Martin
  pas
  Nemám žiadnu dobrú hlášku (navyše ja ešte hrávam, že 4m sú m+S). A aj keď sú 4m nat, môžem ľahko vybrať zlú lacnú a spadnúť za 200. Po kontre sa dozviem , čo tiež nie je nič moc. A tlačiť to do 5m za každú cenu sa mi nechce. Keďže je to párak zapasujem a budem dúfať, že tam nič nemáme. V tímoch by vynechať možnú hru v druhej bolo bolestivejšie.

  Na X nemám a nevím, proč bych najednou měl lovit správnou levnou na 4tém stupni, když to může být v pároši za 200 jak nic... Tentokrát (pokud k tomu dojde) asi i potrestám partnera za reopen a případné 3S zvýším na 4...

  Vygeneroval som 300 rozdaní pre tento prípad, pričom partnerovi som pre zjednodušenie určil, ze ma 4-11 bodov, nemá šikén a maximálne nejaký 5list.
  S takýmito listami tam máte (cca) v každom desiatom rozdaní 3NT a v každom desiatom rozdaní 4. Nejaký slem splníte tiež zhruba v každom desiatom rozdaní. A skoro v každom treťom rozdaní tam máte 5 a rovnako skoro v každom treťom rozdaní 5 . Tieto rozdania sa istým spôsobom prekrývajú, neplatí teda, že tam hru máte v 9 rozdaniach z 10. Podrobnejšie sa mi to nechce počítať, ale dovolím si tipnúť, že tam hra bude tak v 6 rozdaniach z 10.
  Tomcani Jan


  Kvoček Juraj
  X
  3H su standardne len predlzenie bloku nie invit, tak to beriem tak. Trochu silna ruka na pas a tak volim flexibilnu kontru. Z pripadnej ej odpovede partnera odidem pravdepodobne (nezasiahol mi, 3/4S nevyzera na prilis atraktivny zavazok). Dufam, ze partner casto zapasuje alebo povie 3N. Ak bude licitovat , tak skusime minimalizovat potencialny pruser.

  Môže to dopadnúť veľmi zle, ale nezvládam pasovať. Na 4nt si pripadám slabý.

  Dovolím si predpovedať, že partner po kontre zalicituje . Prípadnú opravu potom zoberie celkom logicky ako rezervu či invit do slemu. Pruser sa stane nezastaviteľný :).

  Ináč si myslím, že skok na 4NT sa bežne hraje so 4-5 stratovými zdvihmi. Tento list má 5LT, teda by mal vyhovovať. Dôležitá je aj súhra partnerov. Partner by nemal licitovať lacný slem, ak k tomu nemá naozaj dobré dôvody. Nestačí mat pekný list, musí byť extrémne dobrý. Napríklad aj preto, lebo hráč licitujúci 4NT môže byť slabší, hlavne ak 4NT nelicitoval skokom, ale v poradí. Na druhej strane ak je tento hráč silnejší, napríklad s rozlohou 66 a povedzme cca 2.5 LT, tak sa toleruje, ak vybratú farbu zvýši na slem.
  PS. Zábavné rozdanie na túto tému sa odohralo na ME2008 v Pau. Náš hráč majúci pekných 66 v lacných zalicitoval po prípravnom otvorení súpera 4NT. Jeho partner dlhočizne hladel do listu, aby napokon zalicitoval 5 (nevedno nad čím rozmýšľal, mal totiž singl a 66 v drahých). Náš hráč sa už chystal zalicitovať slem, keď prišla X. To by schladilo menej temperamentného hráča a rýchle by dal od rozdania ruky preč, lebo o partnerovi vlastne nič nevie, ale my Slováci vieme svoje a tak prišla XX. Čo vám budem hovoriť, úspech to nebol :).
 

Rozdanie 2

 • comment
  List, ktorá ma málo bodov, ale množstvo kontrôl a maximálne 4 stratové zdvihy. K tomu dodám, že licitačná teória v zásade tvrdí, že 4 sa v takýchto sledoch licitujú s listami typu 4432 a 18-19 bodov, teda 4list a 4list , napríklad Qx, AKxx, KQJx, KJx.

  Rečnícka otázka na tých, čo licitovali 4: dúfam, že vidíte enormný rozdiel medzi spomínanými listami.
 • hráčlicitáciadiskusia
  Belčák Peter 2
  Môj prvý nápad bol licitovať priamo 4H. Druhý pohľad mi hovorí, že u partnera mi stačí nájsť KJxx(x) v ch a K(x)(x) v ch a slem má slušné šance. Tak som zmenil svoj typ a idem preskúmať ako sa naše listy dopĺňajú.
  Áno, ten list má naviac, ako na 4. List má len 3 stratové zdvihy, kontrolu bočných farieb a v prvom licitačnom kole máme potvrdenú 8+ listú zhodu v ch. Povedať 4 je s takýmto listom málo.
  Ak sa takto rozhodneme, tak stojíme pred ďalšou otázkou: čo zalicitovať a tak ukázať rezervy a srdcovú zhodu? Nepriame podpory sa ukazujú najlepšie hláškami typu splinter. Splinter nielen ukáže zhodu vo farbe, kontrolu v danej farbe (čo 2 nesľubujú), ale aj sťaží súperom kalenie vody súťažnou licitáciou. Preto uprednostňujem v takejto situácii 3 pred 2.
  Vodička Martin

  Kvoček Juraj

  Tomcani Jan
  4
  otázka je, koľko sŕdc zalicitovať. Príde mi, že 4 sú dobrý gamble, pretože aj ak tam nebudú, je dosť možné že súperi to za daného stavu hier prelicitujú.

  4Srdcia evokujú rozlohový list a dražba sa pravdepodobne neskončí, partner bude vedieť čo robiť.

  Fitnem , predpokladam, ze superi nas prelicituju a potom dodrazim tu kvalitu co na ruke mam snad. Zacinat povedzme kontrou sa mi nechce, lebo sa ku mne moze kludne aj zo 5S vratit. Takto planujem prelicitovat superov na piaty stupen urcite (karami), a o siestom pouvazujem podla vyvoja situacie.
  Rozptyl názorov na túto kartu je úžasný. Podotknem, že niekoľko hráčov ocenilo túto kartu len na jednoduché zvýšenie, niekoľkí len na invit. MArtinovi pripadajú 4 ako gamble a Juro si mysli, že partner sa po tejto hláške zorientuje v súťažnej dražbe (imho skôr vylúčené).

  Naproti tomu Tomco poklada 4 za akési taktické podlicitovanie, ktoré mu uvoľní ruky v prípadnej súťažnej dražbe a je ochotný uvazžovať aj o sleme, keď nato príde. Som na jednej lodi s Tomcom :).
 

Rozdanie 3

 • comment
  Reálny problém. Máme tam slem? Čo robiť po bloku súperov? Odpoveď v tejto chvíli nepoznáme a tak je najvhodnejšie zvoliť klasickú bridžovú cestu: skúsiť popísať svoj list.
 • hráčlicitáciadiskusia
  Kvoček Juraj 4
  Zadražím farbu+fit, rád by som mal 4tromfy, ale nič popisnejšie mi nenapadá.
  A prečo je to farba a fit a nie je to splinter? Po dvojfarebnom zasahu súpera, pričom jedna farba nie je známa, ťažko môže byť hláška 4 jednoznačná vo význame farba a fit.

  Ináč niekoľko hráčov sa rozhodlo splinterovať, ale volili 3 alebo 4.
  Šlachta Dušan 4
  Původně jsem chtěl být při zdi a dražit 4S, protože na splintera bych měl raději 4-list. Ale když ono pouhé AKQxx S u partnera stačí na slem...
  Je to tak, ale nedáva to odpoveď na otázku: ako zistíme kvalitu partnerových . Prevezme partner s dobrými mi iniciatívu bez výhovoriek typu mal som minimum, atď. Ak áno, tak takéhoto partnera treba opatrovať v bavlnke :).
  Scháňka Martin
  Robert Lukotka
  bid
  GF a další pohodlná dražba, nevidím zde uplně problém...
  Pre mna 3D forsuje. Takze preco by som mal drazit nieco ine.
  3 sú logicky GF. Takže v tom by nemal byť problém, aj keď túto hlášku zvolil len 9 hlasujúcich.

  Problém je ako ďalej. Problém je, či hrať alebo a koľko. Maťo Vodička k tomu píše:

  Takejto vej farbe sa hovorí tromfy - proti Axxxx AKxx x KQx plním 7 (aj NT) ale možno padám 5S. Ok uznávam, že to je nepravdepodobné, ale snáď nikdy nebudú horšie
 

Rozdanie 4

 • comment
  Problém?? A čo je problém? Kontra znamená 10+. Čiže aj 12, 15 či 20 bodov. Takže pas na 3 je forsujúci.Našou úlohou je teraz popísať náš list.
 • hráčlicitáciadiskusia
  Henc
  Marian Rumančík Jakub
  Scháňka Martin
  pas
  Dbl na mozno 1 pad nemusi vyjst...

  Mam minimum, partner mal ked tak podniknut nejaku akciu.

  Kontra jako 10+ s jakoukoliv rozlohou mi nepřijde uplně jako dobrá domluva... Jaké by bylo X na 3C od partnera? Pobídkové či trestné? Tady mi trochu chybí domluvy a potřebné vysvětlení hlášek, které partner nepoužil... Z dražby, jak je napsaná jenom vidím, že i já i partner jsme vydraženi. Rozhodně se nepoženu do misfitu a už vůbec nebudu kontrovat, abych odepsal 670, když mohu vydělat 100 navíc...

  Dohovor to možno nie je najlepší, ale je úplne jasný. Nepochybne forsuje najmenej do troch , ináč táto hláška nemá logiku.
  Šlachta Dušan pas
  Pas partnera není alertován, takže není forsující, pokud se na alert opět nezapomnělo....
  Nezabudlo sa na alert. Alert v tejto sekvencii nemá čo hľadať. Alertovať tento pas môže len zahájiteľ a ten najprv musí previesť logickú úvahu, či je táto hláška forsujúca alebo nie. Ináč povedané: podstatou tohto problému je vyriešiť, či je daná hláška forsing alebo nie. Keby sa daná hláška alertovala ako forsujúca, tak vlastne niet čo riešiť.
  Kvoček Juraj Medlín Aleš X
  Ak X na 2x nesľubuje ale fit, tak predpokladám, že pas je forcing. Je otázne, či to platí aj po mojom pase na 2nt, ale nenechám dražbu vyhasnúť.

  Pas partnera chápu jako F

  Ten pas musí byť forsing. Otázkou je skôr hranica, pokiaľ forsuje, ale určite forsuje minimálne do 3. Náväzne podľa reakcie môže partner (ktorý má mimochodom vyše 20 bodov) dať ďalší forsing prelicitovaním farby súpera. PS. Pass na 2nt by mal ukazovať minimum.
 

Rozdanie 5

 • comment
  2 sú varovné. Varovné z toho hľadiska, že hrozia vysoko súťažnou licitáciou.
  Našou úlohou je pripraviť sa na takýto prípad. Najlepšie by bolo súperov odradiť od toho, aby prelicitovali našu hru v drahej farbe. Dodatočným problémom je to, že nevieme, či skúsiť alebo .
 • hráčlicitáciadiskusia
  Šlachta Dušan 2
  Posledovo pravidlo pro slabší list říká, že čím horší fit v jeho dlouhé barvě partner má, tím spíš se musí v této barvě hrát. Po zkrácení D výnosem se na vypracování a odehrání ů skutečně nedostaneme. Hlášky 3S nebo 4S asi nebudou to play, takže musíme postupně a vytrvale S opakovat. Obavy, že 2S by mohly jít do pasu, jsou liché.

  Len stručne: 4 by boli samozrejme to play.
  Scháňka Martin 4
  i když mám fit, tak se opticky budou hrát lépe , protože pokud nemá partner dlouhé , tak bude hned zkrácený v ch na stole a nebude mít jak moje štychy zúročit

  Tak.
  Problémom zostavá, čo povedať po skoro nepochybných 5 ch súperov. Je hláška 4 dobrá príprava pre ďalší licit alebo sa malo začať nižšie. Priznám sa, že odpoveď nepoznám, nakoľko tu hrajú priveľkú úlohu subjektívne faktory.
 

Rozdanie 6

 • comment
  Extrémna karta. Ukázať rozlohu? Blokovať alebo skúsiť niečo nenápadné?

 • hráčlicitáciadiskusia
  Macura Milan 1
  Neprijde mi, ze by se tohle dalo nejak rozumne vyhodnotit v licitacni soutezi. Asi spise zalezi na tom, jak se bude dale vyvijet drazba a jaky bude finalni zavazek. Tento list nikdy nenadrazim, takze chci zjistit co nejvice informaci, abych se mohl na vyssich stupnich co nejlepe rozhodnout a abych si pripadne vykoledoval X.

  Plne súhlasím. Ešte dodám, že asi ani nie je rozumné ukázať dvojfarebnosť tohto listu, lebo potom
  partner môže opraviť s nejakou nevhodnou preferenciou do srdcového záväzku. Praktický postup teda spočíva skôr v zatajení srdcovej farby ako v jej ukázaní. To isté sa týka pokusov ukázať dvojfarebnosť tohto listu rôznymi konvenciami.
 

Licitácia jednotlivých hráčov

 • .
    #   hráč ∑##  pokus
  ###   ###   ###   ###   ###   ###  
  Belčák Peter4NT100220X30pas402802NT70340 
  dula igorX20270430pas40280120260 
  Henc Marian4NT1002303100pas404100680450 
  Himinec AndrejX20380440pas404100X20300 
  Hora PeterX20380430pas40390120280 
  Hriňák Martinpas70480430X100460X20360 
  Humpál Michael450480440pas404100X20330 
  Janocko Michal4NT100X0X30pas40X40X20230 
  Kemeňová Miroslava4NT100480360pas40390X20390 
  Kulišanová JarmilaX20270430pas40460X20240 
  Kvoček JurajX20480430X1003901100420 
  Lohay Karol4NT100480440X100390590500 
  Robert Lukotkapas702403100pas403902NT70410 
  Macura Milan4NT100380360pas4041001100480 
  Medlín Aleš4NT1003803100X1003902NT70540 
  Menyhert Tibor450380440pas40350X20280 
  Jan Novotnypas7048031003NT50460590450 
  Nulíček Vladimír4502403603503502NT70320 
  Olek WladX20X04NT50pas402802NT70260 
  Rumančík Jakub4502203100pas402801100390 
  Scháňka Martinpas704803100pas404100680470 
  Sikra Michal3NT20480530X100280120330 
  Šlachta DušanX20270440pas40280120270 
  Suchá EvaX20380430X100350220300 
  Tlusty ViktorX20480440pas40280X20280 
  Tomcani JanX2048031003504100590440 
  Vodička Martinpas704803100X1003901100540 
  Wirthova Dana450480X30pas402801100380 
  Zlacký AlojzX20480430pas404601100330 
  Trepáč Igorpas704803100pas40280X20390 
   priemer 54 65 57 55 79 55365
   #  hráč ∑##  pokus
 

Prehľad o počte získaných bodov jednotlivými hráčmi

 •  #  hráč február marec aprílmáj jún  júl ∑spolu
   #  hráč február marec apríl máj jún júl ∑spolu
  Anderle Lukáš280280
  Belčák Peter3904505304903402200
  Choma Štefan3004404801220
  dula igor4503204502601480
  Lukáš Gabriel310310
  Henc Marian3604204405704502240
  Himinec Andrej3404603603001460
  Hriňák Martin3404605104203602090
  Humpál Michael4404405204603302190
  Krátký Jan3903705104401710
  Kvoček Juraj4504404804804202270
  Lohay Karol3702705205105002170
  Macura Milan4404004904801810
  Jan Novotny3404205605304502300
  Nulíček Vladimír4904203201230
  Otradovcová Zuzana4103103901110
  Rumančík Jakub4704005404903902290
  Scháňka Martin4705205105304702500
  sikra branislav3303005201150
  Šikra Michal4002505004103301890
  Suchá Eva2702904804303001770
  Tomcani Jan4904205505204402420
  Vít Volhejn5204405305001990
  Wirthova Dana4404505405503802360
  Frajt Ján410410
  Štefánik Viliam3804605304101780
  Janocko Michal3103405104502301840
  Kulišanová Jarmila4104304604402401980
  Zlacký Alojz4104104204303302000
  Hora Peter4303804805102802080
  Vodička Martin5104805204805402530
  Trepáč Igor4703904604903902200
  Robert Lukotka3504504805404102230
  Kemeňová Miroslava3703704904203902040
  Medlín Aleš4404705105605402520
  Šlachta Dušan4304004003702701870
  Olek Wlad3905003702601520
  Janas Adam470520990
  Zdeněk Frabša5205204801520
  Buk Jan360490850
  Menyhert Tibor470280750
  Tlusty Viktor280280
 • comment
  Pokiaľ máte pripomienky k tomuto vyhodnoteniu, môžete využiť možnosť pridania komentáru k tomuto textu. Komentáre sú však prístupné len pre registrovaných.
 

Pravidlá licitačnej súťaže.

Zodpovedný redaktor: Edo Velecký


Celkom prečítané 201 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments