«

»

feb 23 2018

Vyhodnotenie licitačnej súťaže február 2018 Vyhodnotenie licitačnej súťaže február 2018

Rozdanie 1

 • comment
  Toto je ťažké rozdanie. 9 bodov, 3 kontroly, dobrá dáma v partnerovej farbe, to všetko ukazuje, že nemôžete kľudne pasovať. Na druhej strane nemáte trojlist na podporu , nemáte 4list pre negatívnu kontru a máte málo bodov na 2NT.
 • licitáciabodyexperti hlasovanie panelu
  #   #     %  
  21005925.00
  2NT70238.33
  35021233.33
  X301411.11
  pas 301719.44
  1NT0012.78
   
  priemer7357
 • hráčlicitáciadiskusia
  Scháňka Martin 2
  Nežijeme v ideálním světě... Pokud bych měl naopak a kara, tak mohu dát pohodlně X a přes 3C dražit 3D. Další možností by byl pas, což mi v páráku nepřijde jako ideální varianta.

  Bridge is bidding game ===> bridž je licitačná hra. O páraku to platí viacnásobne: odpasovať túto kartu je nedobré.
  PS. Všimnite si aké v zásade jednoduché a vecné sú argumenty pre licit 2, kým iné hlášky sa motajú v neistote.
  Vodička Martin 2

  Sorry partner, mal som C4 medzi . Fakt neviem, asi nič nie je dobre. Na 3C nemám, ak mi po kontre partner povie D som úplne v paži a aj keby 2NT boli prirodzené, tak sa mi vôbec nepáčia. To ma necháva medzi 2S a pasom. V družstvách alebo za iného stavu hier by som možno aj pasoval, lebo mi príde, že ak partner zapasuje, tak nič nevynecháme, avšak na topoch nechcem písať +50/+100 ak môžem písať +110. Iste hláška 2S riskuje, že partner bude súťažiť v moc vysoko, ale tak čo už.
  Vít Volhejn 2
  A na případné 3 potom X.

  Kontra na prípadné 3 je aj podľa mňa v páraku automatická. Áno, stane sa, že súper občas splní, ale takéto rozhodovanie je štatistické a čísla by mali stáť na strane kontrujúceho.
  Krátky Jan pas
  Ještě je možný freebid 3 ptz jestli P zadraží 3k , pak asi je možno vyzkoušet 3s a bud 3p anebo 3nt

  3 v takomto slede zvyčajne nie sú freebid (South ešte nepasoval). Ale keby boli, tak na 3 partnera (zrejmá krátkosť) by mali prísť 3 a nie 3NT, lebo ak má partner záujem o hru, tak licituje 3 ako otazku na zádrž.
  Rumančík Jakub X
  Na 3 som slaby. Ak by som aj zvazil, ze mam na vyzvu do 3NT, radsej by som to hral z partnerovej strany, ak ma nejaku polozadrz. Dam negativnu X a uvidim ...

  Po negatívnej kontre uvidíš pravdepodobne hlášku. A vyhovoriť v ďalšej licitácii partnerovi, že nemás fit, bude obtiažne.
  Belčák Peter 3
  partner vie, ze na gem nemame, lebo by som asi drazil 3H. Preto, ak nema ku mne , tak bud zopakuje alebo zalicituje kara, ktore ja opravim na .

  Zdá sa, že 3 tu opäť vystupujú v úlohe akéhosi free bidu. Nepriamym dôkazom slabiny tohto uvažovania je fakt, že takto má South v podobnej situácii len jeden forcing do hry: prelicitovanie súperovej farby. Vzhľadom na množstvo listov, ktoré môže mať a skutočnosť, že takto neodovzdá o svojom liste partnerovi v podstate žiadnu informáciu, je takéto obmedzenie určite nedobré.
  Choma Štefan 2
  Najvýstižnejšie tomu hovoria Poliaci: Dobry dubl - to prawie trójka. Nesmiem prekročiť hranicu 2.
  Niet čo dodať :).
  hráčlicitáciadiskusia
 

Rozdanie 2

 • comment
  Akú cenu má tento list pre podporu? Forcing, limit alebo jednoduché zvýšenie? Nakoľko partner má pravdepodobne krátkosť, tak je hodnota kráľa sporná, kým pokiaľ má dubl , tak hrozí prebitok od obrancov. Hodnota singl kráľa je neodhadnuteľná: od nuly po neoceniteľnú. Posledná vec, ktorú si prajete, je aby partner licitoval 4 na základe šikénu.

  Anketári sa v podstate rozdelili na dve významnejšie skupiny. Jedna z nich licituje konzervatívne 2 a ticho predpokladá, že ožije pri partnerovej výzve alebo pri súťažnej licitácii. Druhá skupina pokladá list za dostatočný pre invit, akurát rieši problém, čo je v tomto slede invit a ktorý invit je najvhodnejší (2, 2nt či 3).
 • licitáciabodyexperti hlasovanie panelu
  #   #     %  
  21006616.67
  29021027.78
  2NT701513.89
  3601513.89
  pas400513.89
  1NT20025.56
  410025.56
  X0012.78
   
  priemer9167
 • hráčlicitáciadiskusia
  Choma Štefan
  Krátky Jan
  pas
  Ak aj W pasuje a partner eventuálne dbl reopen, s radosťou trestne pasujem. V prípadoch iného priebehu licitácie potvrdím .

  Radosť môže byť predčasná, lebo za tohto stavu hier a pri existencii srdcového fitu je prípadný zisk z mrňavého záväzku súperov skôr náhoda ako pravidlo.
  Milan Macura 2NT
  Rád bych dal alespoň výzvu s fitem, což předpokládám, že jsou 2NT. Doufat v závazek 1Pikx nemá cenu - soupeř bude mít útěk a ani stav manší nám není nakloněn.

  2NT sú určite výzva s fitom. Čo sú potom ale 2? GF s fitom?
  Je možné hrať obe hlášky ako invity s fitom? V čom je potom rozdiel medzi nimi? Rozdiel býva zvyčajne v dlžke tromfovej podpory, čiže jedna z nich sľubuje trojlistý fit, druhá štvorlistý. Ja osobne hrávam 2NT ako štvorlistý fit a funguje to skvele. Teoretickým podproblémom zostáva, či sú vhodné 2NT licitované s fitom aj po zásahu súpera na druhom stupni. Tak to napríklad hrali Zia s Meckstrothom teraz v Monacu (pozrite si rozdanie č.1).
  Vodička Martin 2
  Nechce sa mi za daného stavu hier brániť 1 a tak ukážem čo mám - výzvu s fitom. A teda použijem takú hlášku, ktorá to v systéme ukazuje, či už to je 2S/2NT/3H.

  Je táto karta určite výzva s fitom? Podľa mňa je to vzhľadom na slabší fit a koncentráciu hodnôt v súperovej farbe hraničný prípad medzi jednoduchým zvýšením a invitom.
  Kvoček Juraj
  Rumančík Jakub
  2NT
  2
  Dražím invit s fitom. Nie je tu jasné, ktoré hlášky to znamenajú - buď 2NT, alebo ak to je prirodzené, tak dražím 2 invit+.

  2 - predpokladam, ze to je aspon vyzva s fitom (nieco v tom style)

  Problém, či je invitom 2NT alebo 2 (alebo 3), bol otázkou, ktorú riešili viacerí panelisti. Zdá sa, že ide o dosť neistú pozíciu aj v osvedčených partnerstvách.
  Trepáč Igor
  Vít Volhejn
  Tomcani Jan
  2
  K je zatiaľ pochybnej hodnoty, normálne zvýšim .

  Špatné body na vyšší hlášku.

  Volim konzervativne 2 . Karta moze opticky vyzerat lepsie, ale nase body nie su idealne a radsej sa limitujem hned, aby som mohol spravit agresivnejsiu akciu neskor. Na traping pas sa mi to za tohto stavu hier nezda idealne.

  Na záver uvádzam dobré argumenty tých, ktorí list ohodnotili konzervatívnejšie. 2 zalicitovalo najviac hráčov, na druhej strane však v porovnaní s tými, ktorí volili nejaký druh invitu, boli menšinou.
  Záverom sa dá teda povedať, že podľa panelistov je list skôr na invit, ale panelisti sa výrazne líšia v predstave akou hláškou sa má invitovať. A to v reálnom živote možno niektorí ešte hrajú Bergena aj po takomto zásahu. Pekný chaos :).
  hráčlicitáciadiskusia
 

Rozdanie 3

 • comment
  Pretestoval som šancu na hru s týmto listom oproti niektorým bodovým rozpätiam pripadajúcim pod odpoveď 1nt:
  • 8-10 bodov, max dubl , šanca na nejakú hru temer 100%
  • 5-10 bodov, max dubl , sanca na nejakú hru cca 84%
  • 5-7 bodov, max dubl , šanca na nejakú hru cca 68%
  To sú veľmi vysoké čisla potvrdzujúce, že s týmto listom evidentne treba hrať hru. Ale ktorú hru? 4? 3NT? Aj 4 sú možné, ak má partner srdcový 5list. Každá z možností má aj svoje potenciálne negatíva, ktoré by bolo treba licitačne preveriť. Ako zistiť (povedzme bez konvencie ala Gazzili), ktorá hra má najlepšiu šancu? K tomu je potrebná forsujúca a flexibilná hlášku pod úrovňou hry. Flexibilná hláška poskytne partnerovi možnosť popísať jeho list. Takouto hláškou je v tomto slede zvyčajne skok v novej - lacnej - farbe. Problémy s takouto hláškou sú dva: je to skôr anglo-americký štýl ako európsky a v lacnej farbe máme len dubl, čo je aj na spomenutý štýl skôr extrém. Dubl je problém samozrejme preto, lebo 3 môžu byť zvýšené na hru. Keďže takéto možnosti teda nepripadajú do úvahy, tak zostane úvodná veta: s týmto listom treba hrať hru.
 • licitáciabodyexperti hlasovanie panelu
  #   #     %  
  410061027.78
  3NT801822.22
  36011233.33
  340012.78
  2NT301513.89
   
  priemer8671
 • hráčlicitáciadiskusia
  Choma Štefan 3
  Mal by som mať 4list , ale nemôžem dovoliť partnerovi pasovať prípadné moje 3, čo je iba invit. Ak partner bude trvať na NT, opravím na 4. (Správne by partner nemal licitovať 1NT so singlom . Ale sú prípady keď nemá na výber.) A ďalej, ý výnos by mal ísť ku mne.

  Správny pokus o flexibilnú hlášku, ale s nesprávnym zdôvodnením vo viacerých bodoch. Ak by boli a hodnoty vymenené, tak 3 sú v londýnskych bridžových kluboch odmenené uznaním. Takto však urobí problemy nie hláška 3NT, ale povedzme 4 od partnera.
  Tomčáni Jan 3
  Mozno trochu prilis silny list na invit, ale konstruktivne spravnu hru najst neviem. Piky su trochu slabe na to, aby som rovno 4 licitoval, 3NT moze byt tiez katastrofa a ak aj vynechame hru v prvej hre, tak to nie je uplna katastrofa.

  Ku pesimistickému argumentu dodám, že toto však nie je nejakých 18 bodov, ale podľa K&R evaluátora ide o viac ako 20 bodov a to v liste so siedmimi kontrolami. Preto pritlačiť na plyn je v tomto prípade asi predsa len o trochu lepšie ako pribrzdiť.
  Krátký Jan 3NT
  Zde budu egoistický , ptz neobsazený král do nt nemusí být dobře

  Takto zhruba vyzerá zdôvodnenie licitácie 3NT aj u iných hráčov. Nemám námietky, ale dodám, že generátor rozdaní, ktorý som spomenul v komentári k rozdaniu ukázal, že šanca na 3NT a 4 je úplne rovnocenná. Prekvapenie? Podľa mňa áno, lebo mnoho z nás je presvedčených, že jeden z týchto záväzkov má podstatne lepšiu šancu ako druhý. Nuž nemá.
  Medlín Aleš 4
  Bez Gazzilli jasná volba, s ním bych se ještě asi zamyslel.

  Prívrženci konvencie Gazzili (bolo ich zo 5) sa ocitli ako vo vákuu :), ale napokon všetci licitovali hru. Opakovanie je matka múdrosti: hra je dobrá voľba, ale nejasné je, ktorá.
  Vodička Martin 3NT
  To sú tie ťažkosti bez gazili 🙂 V každom prípade hru hrať chcem a 3NT by mali ukazovať dlhé , nakoľko 2NT by boli 18-19 bal. Neviem či to bude dobre, ale 3NT partner ešte môže opraviť do 4, naopak to však nejde.

  V licitačnom systéme sayc alebo 2/1 po otvorení v lacnej farbe platí, že ak zahájiteľ v druhom kole skočí na 3NT (napríklad v slede 1-1 alebo 1-1NT), tak zvyčajne ukazuje 6list vo farbe otvorenia ako zdroj zdvihov a bodové maximum. Možno je dobré hrať čosi podobné aj v našom prípade, kde sa za hlášku 3NT prihovára aj jej flexibilita, čiže možnosť opraviť na 4.
  Je vsak otázne, či Martinovo zdôvodnenie hlášky 3NT ako hlášky flexibilnej a korigovateľnej prípadne na 4 môžeme pokladať za všeobecne platné alebo vyžaduje partnerskú dohodu. Mne teraz pripadá toto zdôvodnenie ako naozaj logické, ale nie som si istý, či by som takto reagoval aj u stolíka povedzme o pár mesiacov :).
  hráčlicitáciadiskusia
 

Rozdanie 4

 • comment
  Toto je súťažná licitácia. Ak ste priaznivcom pravidla o počte zdvihov (LoTT) v súťažnej licitácii, tak si riešenie môžete spočítať. Ale aj keď jeho prívržencom nie ste, tak vám spomenuté pravidlo môže pri rozhodovaní pomôcť - lebo vytríbi Vaše rozhodovanie pre podobné situácie.
  LoTT v podstate hovorí, že ak majú súperi 9listý fit v a my máme 8listý fit v , tak v rozdaní je spolu 17 (9+8) zdvihov. Ak vezmeme 10 zdvihov na záväzku, tak súperi vezmú 7 zdvihov v . Ak vezmeme 9 zdvihov na záväzku, tak súperi vezmú 8 zdvihov v . LoTT teda hovorí jasne: X. Rozlohy môžu byť aj iné, ale LoTT stále celkom slušne funguje (nie však 100%). Pre súťažné licitácie v párovom turnaji je aj tak toto pravidlo bridžová Bonanza.
 • licitáciabodyexperti hlasovanie panelu
  #   #     %  
  X1003822.22
  49061850.00
  4401411.11
  pas 200616.67
   
  priemer8875
 • hráčlicitáciadiskusia
  Robert Lukotka pas
  So 4333 a Qc zo mna 4 nedostanete.

  Predstaviteľ malej skupiny pesimistov. Áno, dáma sa pre 4 skoro iste nehodí, ale má inú hodnotu - viď nižšie.
  Henc Marian 4
  Partner moze mat 6kar AQ KQsrdcove a AK/AQ/e, sanca na slem je vysoka

  Predstaviteľ malej skupiny optimistov. Áno, 4 sú konštruktívne a naznačujú slemové možnosti, čo možno nie je zrejmé každému, kto licitoval túto hlášku. Problém je však v tom, že partner by s listom uvedeného typu nelicitoval invit 3, ale mal by ukázať ú krátkosť a dobru rozlohu k tomu licitom 4 i pri liste typu Ax/KQxx/AQxxxx/x. Keďže však 4 od partnera neodzneli, tak sú 4 skôr nebezpečné a môžu zapríčinit overbid na linke pri prípadnom slemovom pokuse N.
  Jan Novotny

  Trepač Igor
  4
  bodove, na jinou akci nemam narok

  partner skočil, asi má 16+ a mojich 9

  Skupina licitujúca 4 (realisti?) bola najpočetnejšia. Argumenty pre 4 vychádzali väčšinou z bodovej bilancie. To je v poriadku, ale existuje aj lepšia hláška ako 4.
  Ešte dodám, že kvalitný zdroj, z ktorého som zobral toto rozdania, hodnotí 4 ako porušenie spomínaného zákona o počte zdvihov a preto za najviac frekventovanú hlášku nedáva najvyšší počet bodov. Súhlasím.
  Macura Milan

  Tomcani Jan

  Šlachta Dušan
  X
  Partner dal výzvu do hry, což značí nepravidlený list a něco mezi 6 a 5 ZZ. Já mu kryji 2 ZZ, což na 4H nemusí stačit. Dám tedy kooperativní X. Partner pouze s 5431 bude asi pasovat, s 64 či lepším listem půjde do 4H.

  Flexibilna X. Proti invitu partnera mam urcite na dalsiu hlasku a necham na neho vyber zavezku. Ak ma farebny list, tak opravi na 4 , ak ma vyvazeny, tak budeme branit.

  Žádná rezerva, špatná rozloha, partnere, vyber závazek.

  Presne tak.
  hráčlicitáciadiskusia
 

Rozdanie 5

 • matchpoints
 • comment
  Ak má partner správny list, splníte veľký slem. Ak má jeho opak, hra je limit. Takže čo s tým? Samozrejme, cuebidmi sme schopní zistiť vú kontrolu a teda, či sa máme pokúsiť o slem.
  Existuje aj iná možnosť. Nakopnúť slem (slem ma podľa generátora rozdaní šancu temer 70% - teda keď vezmeme do úvahy, že West musí trafiť prípadný porážajúci výnos). Hráme párak, zodpovednosť je menšia, hravosť väčšia ako v tímaku. Ale nielen to: West bez cuebidov bude vynášať naslepo a nemusí vyniesť aj keby bolo porážajúce. 6 je preto tak isto dobrý licit ako cuebid. Prečo málokto licituje 6? Aha, licitačná súťaž, serióznosť predovšetkým :).
  Ešte jedna poznámka. Ak nebudete hrať slem a súperi vám stiahnu 2 a vy zoberiete zvyšok, tak pokiaľ pri inom výnose ste sa mohli stratového zbaviť, tak to v páraku žiaden veľký úspech nebude. Porazíte akurát tých, čo padli slem a podelíte sa o druhý najhorší výsledok.
 • licitáciabodyexperti hlasovanie panelu
  #   #     %  
  41004513.89
  690212.78
  36022261.11
  460100.00
  4NT40025.56
  420000.00
  4200513.89
  3NT0012.78
   
  priemer8458
 • hráčlicitáciadiskusia
  Henc Marian 4
  Dufam, ze hrame Bergena a 3 su slabe

  Sorry, ale nehrame Bergena (ktory inac za vela nestoji, ale to je ina tema). Hrame len elementarne a u sirokej bridzovej verejnosti vzite konvencie ako cuebid ci splinter. Nehrame špecialne konvencie ako Bergen, Gazzili ci seriuos/nonserious 3NT. Ak ale nebodaj niektorý z hráčov predsa len niektorú špeciálnu konvenciu použije, povedzme súper alebo partner, tak na to bude v zadaní špeciálne upozornené. Stále však platí, že účastník ankety nemôže takúto konvenciu použiť.
  3 teda nie su slabe, ale invit - co je zrejme aj z toho, že hláška bola alertovaná a ak si na alert klikneme, tak sa dozvieme, ze je to invit.
  Lukáš Gabriel 3NT
  serious

  Viď vyššie.
  Robert Lukotka

  Rumančík Jakub

  Medlín Aleš
  3
  Sance na slem vidim dobre, takze nechcem spekulovat o nedavani informacii superom.

  3S - cuebid, slem je realny so spravnymi hodnotami u partnera. Dozviem sa hned z fleku druhu kontrolu v och, ktora ma zaujima.

  Do slemu mi stačí málo, ale sám ho jen přes RKCB nemohu vylicitovat, potřebuji cuebid vý.

  Zhruba v tomto duchu odpovedá a premýšla väčšina panelistov, ktorí licitovali 3. A zhruba v tom je aj chyba tejto hlášky. Lebo cuebid 3 veľa nevyrieši, ale pomôže súperovi
  • vylúčiť výnos
  • nasmeruje ho na nebezpečnejší výnos
  • a hlavný problém karty zostane, ba sa skôr zväčší: máme alebo nemáme kontrolu na našej linke?
  • ako najľahšie zistíte kontrolu (rečnícka otázka, viď bodovanie odpovedí na tento problém)?
  Vodička Martin 3
  Bez nejakej dohody neviem ukázať špeciálne dĺžku/krátkosť a tak proste dražím najbližší cuebid a dúfam, že partner mi nejako pomôže v mojom rozhodovaní. Je pravda, že sú to topy, a tak možno nie je správne si cuebidovať a dávať súperom informácie, čo vyniesť a možno je lepšie len rovno nastreliť 4NT/6H, avšak to nie je môj štýl.

  Proti gustu žádný dišputát, ale nedá mi nepovedať, že párový turnaj chce menej profesorského prístupu a viac riskovania. Napríklad pri trestných kontrách, ktoré môžu priniesť rozhodujúce zisky alebo pri nakopnutých záväzkoch. Povedať 6 pritom nie je celkom nakopnutie nejakého málo pravdepodobného záväzku, ale proste licit štatisticky dobrého záväzku, kde naša neistota okolo vej kontroly je kompenzovaná nevedomosťou súperov o našom probléme.
  hráčlicitáciadiskusia
 

Rozdanie 6

 • comment
  Na záver opäť ťažší problém. Máte výbornú ú kontrolu (partner, aj ked "cuebidol" 4, ju mať nemusí!), ale problémom sú . East (pekne) licitoval 4 a West určite vynesie. Za takýchto okolností môžete ľahko stratiť v tejto farbe hneď 3 zdvihy.
  Kontra by mala partnera varovať, že ý výnos je nebezpečný. Kontra neznamená, že chcete kontrovať 4 - lebo je zrejmé, že súperi sa chystajú hrať 5. Niektorí hráči však uprednostnia pas s tým, že X signalizuje aj ochotu kontrovať 5 alebo preto, že pas je kooperatívnejšia hláška. Osobne uprednostňujem varovný význam kontry ohľadom ého výnosu, ale v bodovaní viacmenej rešpektujem väčšinový expertný názor.
 • licitáciabodyexperti hlasovanie panelu
  #   #     %  
  pas 10041027.78
  X803616.67
  5803925.00
  550038.33
  5400616.67
  620012.78
  620000.00
  4NT10012.78
   
  priemer8873
 • hráčlicitáciadiskusia
  Belčák Peter pas
  S p sme sforsovani, takze vyznamne zalezi na dalsich dohodach, co v tomto slede znamena pas, co X, co nova farba a co opakovanie srdc. Licitacia je podozriva, N pravdepodobne chce naznacit vynos proti srdcovemu zavazku, lebo superom patri zjavne zavazok. Pas je sanca, ze ostanu v nespravnom zavazku. A ked nie, mam sancu ukazat partnerovi este svoje kara.

  Áno, je kľúčové vedieť, čo znamená pas na 4 a čo X. Nerobme si ale ilúzie, že to majú partneri v takomto slede dohodnuté. Zvyčajne nemajú, zvyčajne tápu. Takýto problém teda treba riešiť podobne ako množstvo iných licitačných problémov, kde neexistuje partnerská dohoda: zdravým rozumom. Tým nechcem povedať, že partnerské dohody nepotrebujeme. Len chcem povedať, že nie je v ľudských silách vypracovať (a zapamätať si) dohody riešiace rôzne špecifické situácie a miesto toho treba pracovať na tom, aby hráč bol schopný riešiť problémy bridžovým common sence.
  Ešte ku, citujem: Pas je sanca, ze ostanu v nespravnom zavazku. Tomu nerozumiem. Nenecháme predsa súperov hrať bez trestu takýto záväzok s kartou, kde máme slemové ambície?
  Henc Marián

  Robert Lukotka
  pas
  Neviem, co si mam mysliet o 4 po pase, necham to na partnera, mozno on nieco vymysli...

  Huh? Tazko si vysvetlit drazbu superov. 3S j standardne blok, ten co drazi 4S neotvoril, takze co ma? Jedine co dava aspon trochu zmysel je a a skusa, ci nahodou partner nema aj . Partner by mal prist na to, ze mam kratkost, tak sa hadam rozhodne dobre.

  No prosím. Netušia, čo 4 znamenajú, ale za voľbu pasu majú 100 bodov. Radosť hrať takúto súťaž :).
  Šlachta Dušan 5
  Nevyjasněné otázky. Co jsou 4C? Slibují fit H? Krátkost C? 4S jsou kalením vody? Je 5C exclusive BW? Když ne, pořád je to cb, což je ok.

  4 by mali implicitne sľubovať srdcový fit (v súťažnej licitácii je existencia a potvrdenie fitu veľmi dôležité, tvorí čosi ako Archimedov oporný bod, bez ktorého je ďalšie rozhodovanie sporné a labilné). Krátkosť je možná, ale nie je garantovaná. Partner proste nemusí mať lepšiu hlášku a tak zalicituje 4 aj s prázdnym trojlistom. Exclusive Blackwood je zvyčajne skok (často dokonca dvojitý - to vtedy, keď jednoduchý skok môže byť zamenený so splinterom) v novej farbe potom ako linka si linka potvrdila farbu. Exclusive Blackwood v tomto slede by teda bolo 6 (ak nemáte explicitnú dohodu, že v súperovej farbe to tak byť nemusí). Takže 5 je cuebid. Viď aj licit nasledovného hráča.
  Macura Milan 5
  Partner ukázal silný list s fitem H. Šance na slem tu stále je, pokud neztratím 2 zdvihy v . Dám cuebid 5C, což by mělo být 1. kolo. V případě, že partner nepůjde rovnou do slemu, ale řekne jen 5D, zadražím 5H.
  Kvoček Juraj

  Tomcani Jan
  pas

  X
  Možno priveľké obavy vo mne vzbudzuje hláška 4. Tá dáva dve informácie:
  • 1) Možnosť hrať 4!S a zároveň oznamuje zhodu.
  • 2) Indikuje dobrý výnos proti záväzku.
  Hororový scenár je, keď má partner KJx v a súperi vezmú prvé tri zdvihy z výnosu. Na druhej strane, partner o tomto riziku tiež vie a nemusí to byť tak strašné, je zhora nelimitovaný a je dobré mu niečo o sebe povedať. 4 určite ustanovujú forcing pasovú situáciu a ja mám aj dobré správy - šikenu , dobrá srdcová farba, hodnoty v . Dražiť 5 nechcem, totiž vtedy už určite nebudeme brániť (hororový scenár hore). Rozhodujem sa teda medzi X a pasom a kvôli rozlohovým rezervám volím povzbudivejšiu druhú možnosť.

  Pas by mal forsovat a mam dojem, ze nam hrozi odovzdanie niekolkych , radsej zadrazim negativne kontru ako povzbudit partnera k dalsej akcii.

  Obaja hráči presne klasifikovali význam hlášky 4, ale ich ocenenie karty je rozdielne. Základný problém je však nasledovný: čo partnerovi lepšie ukáže nebezpečie straty ých zdvihov? Pas alebo X?

  Myslím, že X skôr varuje pred nebezpečenstvom ako pas, ktorý má zrejmý forsujúci význam a teda naznačuje ú kontrolu.
  hráčlicitáciadiskusia
 

Licitácia jednotlivých hráčov

 • .
    #   hráč ∑##  pokus
  ###   ###   ###   ###   ###   ###  
  Anderle Lukášpas301NT202NT3049041004NT10280 
  Belčák Peter3503604100pas20360pas100390 
  Choma Štefan2100pas40340pas20360540300 
  dula igor2NT70290360490690550450 
  Frajt Ján3502903604904NT40X80410 
  Lukáš Gabrielpas302NT702NT30X1003NT0X80310 
  Henc Marian350290360440420pas100360 
  Himinec Andrej350pas404100490420540340 
  Hora Peter3502903604904100540430 
  Hriňák MartinX30X03NT80490360X80340 
  Humpál Michael3502100360490360X80440 
  Kemeňová Miroslavapas3021003NT80pas20360580370 
  Krátký Janpas30pas404100pas204100pas100390 
  Kulišanová Jarmila350290360X100360550410 
  Kvoček Juraj21002NT70360X100420pas100450 
  Lohay Karol3502NT702NT304404100580370 
  Robert Lukotkapas30pas404100pas20360pas100350 
  Macura Milanpas302NT704100X100360580440 
  Medlín Aleš3503603NT80490360pas100440 
  Jan NovotnyX302902NT30490420580340 
  Nulíček Vladimír210021004100490360540490 
  Otradovcová ZuzanaX302NT703NT80490360580410 
  Rumančík JakubX3021003NT80X100360pas100470 
  Scháňka Martin210021003NT80490420580470 
  sikra branislav1NT01NT20360490360pas100330 
  Šikra Michal2NT704104100X1004NT40X80400 
  Šlachta Dušan21003602NT30X100360580430 
  Štefánik Viliam3502903604404100540380 
  Suchá Eva2NT70410360pas20360550270 
  Tomcani Jan2100290360X100360X80490 
  Trepáč Igor3502903NT80490360pas100470 
  Vodička Martin210021003NT80490360580510 
  Vít Volhejn21002904100490360580520 
  Wirthova Danapas303604100490360pas100440 
  Janocko Michal350pas404100440360620310 
  Zlacký Alojz2100360360490360540410 
   priemer 57 67 71 75 58 73400
   #  hráč ∑##  pokus
 

Prehľad o počte získaných bodov jednotlivými hráčmi

 

Záverečná poznámka

 • comment
  Pokiaľ máte pripomienky, môžete použiť možnosť pridania komentáru k tomuto textu. Komentáre sú však prístupné len pre registrovaných.
 

Pravidlá licitačnej súťaže.

Zodpovedný redaktor: Edo Velecký


Celkom prečítané 372 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments