«

»

feb 06 2017

Vyhľadávanie (starších) výsledkov slovenských súťaží.

Orientácia pri hľadaní starších výsledkov slovenských súťaží nie je pre bežného čitateľa nášho webu jednoduchá. Je tomu tak preto, lebo výsledky sa v podstate nachádzajú na troch miestach a každé toto miesto je organizované iným spôsobom. Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že ponúkaná informácia o súťaži nemá ani zďaleka jednotný formát a tak sa zvyšuje celková neprehľadnosť.

Prvým z týchto miest je tzv. archív webovej stránky SBZ z rokov 2002-2006. Tento archív je umiestnený na tzv. mirrore na tejto adrese.  V tomto archíve sa nachádza väčšina (píšem väčšina, lebo niektoré tam nie sú a zároveň aspoň mne je jasné, prečo tam niektoré výsledky chýbajú) výsledkov slovenských súťaží z uvedených rokov. Istým problémom je ďalej to, ze niektoré odkazy z tejto stránky nemusia byť funkčné, nakoľko odkazujú na medzičasom zrušené stránky alebo sa výsledky z daných stránok zmazali či iným spôsobom “stratili”.

Druhým z týchto miest je tzv. mirror webovej stránky SBZ z rokov 2007-2015. Ako je známe, tento mirror vznikol ako následok zavírovania tejto stránky a následne skutočnosti, že pod použitým redakčným systémom nešlo zavírovaniu zabrániť. Pri tejto príležitosti treba dodať, že samotný mirror je absolútne bezpečný a z tohto zdroja čitateľom nášho webu žiadne nebezpečie nehrozí. Výsledky súťaží nájdete na tejto adrese, výsledky ligových súťaží nájdete na tejto adrese. Výsledky reprezentácie alebo juniorských súťaží sú tiež umiestnené na tomto mirrore a dajú sa vyvolať kliknutím na príslušnú položku v hlavnom menu. Výsledky v tejto časti by mali kompletnejšie a obšírnejšie ako v prípade archívu, rovnako by medzi nimi mali byť len v minimálnom počte nefunkčné odkazy, nakoľko princípom administrácie webu v tomto období bolo sa vyhýbať externým odkazom a výsledky združovať na webe SBZ. Napriek tomu sa chybné odkazy vyskytnú a relatívne veľa ich môže v byť databáze majstrovských bodov, lebo tá často vo výsledkovej časti odkazuje na pôvodnú stránku SBZ (ak keď zhruba 90 chybných odkazov som opravil) alebo na niektorú z množstva zrušených stránok KBK. V tomto smere môže pomôcť práca administrátorov majstrovských bodov, ktorí môžu v prípade objavenia takejto stránky jednoduchým spôsobom nahradiť nefunkčnú adresu funkčnou (ak ju  poznajú…)

Tretím miestom, kde sa vyskytujú výsledky SBZ, je samozrejme súčasná stránka SBZ, ktorá je funkčná cca od mája 2016. Táto stránka je projektovaná tak, že nové výsledky sa budú vyskytovať v tzv. kategóriách, čo sú vlastne položky hlavného menu v pravom stĺpci obrazovky. Ak si kliknete na položku menu ligové súťaže, tak by ste mali dostať všetky výsledky týkajúce sa ligových súťaží, ak si kliknete na položku menu SBL2016, tak by ste mali dostať všetky výsledky týkajúce sa ročníka SBL 2016. Progresívnou zmenou oproti minulosti je používanie tzv. značiek. Značky nájdete v dolnej časti obrazovky, v ľavom rohu. Ak si kliknete na značku I. liga, tak web ponúkne zoznam všetkých prvoligových výsledkov, ak si kliknete na značku MMS alebo VC Košice, tak dostanete adekvátne zoznamy všetkých príslušných výsledkov, čiže alebo Medzinárodných majstrovstiev Slovenska alebo VC Košice. Dotyčné výsledky sú istým spôsobom zostručnené, napríklad neobsahujú odkazy na rozdania, ale na druhej strane dávajú (semi) kompletný prehľad o danej súťaži za obdobie jej existencie.

Ešte treba dodať, že ďalším, istým spôsobom nezávislým, ale zároveň neoceniteľným miestom, kde možno nájsť výsledky mnohých našich súťaží, sú osobné stránky rozhodcov, čiže stránka Dušana Šlachtu a Adama Kubicu. Takéto osobné stránky a informácie na nich uvedené osobne pokladám za istý druh bezpečnostnej rezervy, nakoľko k ich vedeniu a udržiavaniu sú viazaní hlavne svojou dobrou vôľou, kým organizácia ako SBZ má takúto povinnosť a priori. Niektoré informácie o dôležitých výsledkoch lokálnych súťaží (Michalovce, Ľubovňa či Danišovce) možno nájsť aj na webe KBK.

Záverom toľko, že téma uverejňovanie výsledkov súťaží ako aj téma, v akom formáte majú byť tieto výsledky uverejňované, je relatívne komplikovaná a prešla trebárs v poslednom desaťročí aj v našich podmienkach podmienkach nielen významnými, ale občas aj módnymi zmenami. Uverejňovanie výsledkov a ich formát je ovplyvňované pritom aj vlastnosťami redakčných systémov, technickými vlastnosťami bridgematov či individuálnym pohľadmi ľudí, ktorí výsledky vytvárajú alebo ich uverejňujú. V tomto smere nás vždy bude čakať veľa práce, ale na druhej strane sa môžeme s dobrým pocitom pozrieť späť na množstvo práce, ktoré bolo okolo tejto témy vykonané viacerými ľudmi. Kde sú tie časy, keď sa výsledky počítali ručne, keď sme hrali s nadšencami pripravenými bidding boxami ci krabicami, proste keď naša “infraštruktúra” bola doslova biedna a tomu zodpovedala aj nadstavba v podobe uverejnených výsledkov. Dnes máme výsledky v podstate po vložení poslednej odohratej karty do bordu, dnes máme vďaka “aktivistom” rôzne programy, ktoré informácie spracujú pre hráčov atraktívnym spôsobom a naším problémom už nie je nedostatok informácií, ale skôr presýtenosť informačnými zdrojmi a najväčším problémom je ako ich utriediť, nebodaj nestratiť a hlavne udržiavať ich aktuálne a správne prepojené.

Napísal Eduard Velecký

[fb_button]


Celkom prečítané 183 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments