«

»

jan 22 2019

Vianočný bridžový turnaj

Na Vianočnom bridžovom turnaji

Od septembra 2018 sme začali opäť hrávať v bridžovom krúžku na Gymnáziu v Topoľčanoch. Prihlásil sa dostatok záujemcov, z ktorých okolo 10-12 striedavo hráva, takže väčšinou hráme na dvoch stoloch. Stihol som vysvetliť pravidlá a náznak licitácie. A hneď ukážky zohrávky. Viacerých to celkom chytilo a skúšajú hrať aj cez veľkú prestávku. Začali sa zaujímať aj o bodovanie, tak som im chcel ukázať aj ako sa dá hrať riadny turnaj. Vhodnou príležitosťou býval aj Vianočný turnaj na Gymnáziu A. Merici v Trnave, preto som oslovil p. Tatranského. Našu účasť prijal a tak sme v utorok 18.12. 2018 vycestovali – 3 páry a jedna náhradníčka. Na preplatenie cestovného sme využili finančný príspevok Slovenského bridžového zväzu pre BK TO. Stretli sme sa tam s členmi bridžových krúžkov z Bratislavy (ZŠ Tilgnerova) a GAM Trnavy. Zahrali si spolu a vyskúšali ako sa hrá bridžový turnaj. Doma hráme len na 2 stoloch, tu sa hralo na siedmich. Turnaj bol užitočný predovšetkým začiatočníkom, ktorých bola väčšina. Naučili sme sa zapisovať výsledky do zápisných lístkov, dávať pozor na správne vloženie kariet do puzdier- podľa svetových strán, striedať karty aj dvojice po stoloch a spoznali ako sa dajú výsledky dvojíc porovnávať. Hráči zažili pri tom kus zábavy a mohli si porovnať svoju výkonnosť, postreh a zručnosť pri zohrávaní rozdaní.

Hlavným organizátorom a rozhodcom bol p. Tatranský z NBC, ktoré darovalo aj pekné ceny-trofeje pre najlepšie páry. Pomáhal I. Trepáč, organizačne v Trnave aj žiak Kohutiar, dozor p. uč. Bodláková. Mnohí  nevedeli zapisovať, museli sme  pomáhať, aj striedania trvali dlhšie, ale  ako  ukážka  turnaja  to bolo  výborné a celkom vhodné, aby sme to časovo stihli.

Hralo 14 párov, systémom Mitchell, jednokolovo, takže výsledky sú skôr orientačné, aspoň niečo však naznačili. Celkovo zvíťazil známy mladý pár Sýkorová-Kúdela (BA- TT). Obával som sa, že my obsadíme len posledné 3 miesta, keďže hrávame len 2-3 mesiace, ale príjemne ma prekvapili a potešili  výsledkom. Najlepšie sa darilo dvojici Tamara Herdová – Monika Novotná, ktoré obsadili 2. miesto a boli najlepším dievčenským párom, hneď za nimi na 3.m. boli Šimon Krošlák – Erik Molnár. Turnaj úspešne zvládli aj sekundánka Klaudia Zimmermannová z II.OG s partnerkou rovesníčkou Kapfingerovou z BA na siedmom a Samuel Kubaliak – Matúš Vičan na deviatom mieste, čím predbehli aj niektorých skúsenejších hráčov z iných krúžkov.

Náš krúžok je zameraný skôr na popularizáciu a propagáciu bridžu, aj na jeho spoločenskú stránku- že sa môžu stretnúť, povyprávať naživo, užitočne tráviť voľný čas, ale takto si skúsili aj jeho športovú stránku. Odchádzali sme spokojní, aj keď dosť vyčerpaní z cestovania  a ranného vstávania.

Mladí  potrebujú  hrať  proti  mladým a dúfajme, že ich vzájomné kontakty podnietia v zlepšovaní licitácie a k ďalšiemu štúdiu tejto logickej hry. 

Igor Trepáč


Celkom prečítané 311 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments