«

»

dec 04 2022

Toto nie je cesta

Vo svetovom bridži dochádza ku generačnej výmene. Staré hviezdy blednú a ich miesta postupne zaujímajú mladší hráči.

Dobrým dôkazom tohto trendu bola súťaž Soloway Knockout Teams na jesenných majstrovstvách USA. Súťaž sa hrala za účasti špičkových hráčov z celého sveta, pričom sa do finále prebojovali dve družstvá zložené z mladých hráčov: družstvo Cope a družstvo Street.

Predtým sa však diali veci. Aby sa družstvo Street prebojovalo medzi posledných 16 družstiev, muselo v KO-32 poraziť družstvo Verhaegen. Pred poslednými dvomi rozdaniami viedlo družstvo Verhaegen o 21 impov. Úctyhodný náskok, ale v predposlednom rozdaní stratili neuveriteľných 20 impov, lebo po nedorozumení hrali 4 mínus jedna, kým súperi splnili 7. Posledné rozdanie však zremizovali a tak zápas vyhrali o jeden imp. Teda vyhrali ako vyhrali…. lebo o výhru prišli. Ako sa to stalo?

Za družstvo Verhaegen hrali dvaja Francúzi, otec so synom, takto 18 ročným mladíkom. A tento junior bol v poslednom rozdaní tichým hráč. Keďže sa stretnutie prenášalo na BBO a on bol samozrejme zvedavý na priebežný stav, tak si zobral svoj mobil a pripojil sa na BBO s tým, že skúsi overiť stav zápasu. Čo sa dialo ďalej, nie je celkom jasné, ale zdá sa, že bol upozornený na svoje nesprávne konanie a hneď sa z internetu odpojil. Hru a výsledok rozdania alebo zápasu žiadnym spôsobom neovplyvnil, ale dopustil sa porušenia predpisov o používaní elektronických zariadení počas hry.

Aj keď výsledok zápasu neovplyvnil, aj tak však ide samozrejme o konanie, za ktoré bude družstvo potrestané, pokiaľ sa o ňom dozvie rozhodca alebo pokiaľ je rozhodca u stolíka prítomný. Rozhodca však u stolíka nebol prítomný, takže automatický trest nenasledoval. Trest rozhodca udelil až potom, keď bol na previnenie upozornený súpermi. A práve to je problém: situácia, kedy súperi previnenie ohlásili. Súperi si totiž spočítali výsledky a keď im vyšlo, že prehrali o jeden imp, tak  až teraz oznámili previnenie mladého Francúza. Rozhodca následne nemohol urobiť nič iného ako udeliť trest v podobe zrážky 2impov.

Bridžová pospolitosť sa pri hodnotení tejto situácie rozdelila. Jedna skupina na konaní družstva Street nevidí nič zlého, lebo pravidlá sa majú dodržiavať. Druhá skupina s nimi súhlasí, ale v tomto prípade vidí skôr zneužitie pravidiel ako snahu ich dodržiavať. Autor tohto textu súhlasí s názorom druhej skupiny, ale uvedomuje si pokušenie, pred ktorým stálo družstvo Street, keď sa napokon rozhodlo získať kľúčové 2 impy takýmto spôsobom.

Bridž je skvelá hra, však práve preto ju hráme. Je veľa atribútov, ktoré by sme mohli na bridži zdôrazniť. Neupadá však trochu do úzadia to, že bridž je hra džentlmenov, že je to vlastne rytierska hra? Ťažko povedať, ale poznám hráčov, ktorí by si obrazne povedané dali radšej ruku odťať ako sa ňou prihlásiť o spomenuté 2 impy. Na druhej strane mám dojem, že na špičkových súťažiach takejto rytierskosti ako keby ubúdalo, čoho dôkazom sú aj mnohé podvodnícke aféry ako aj urputná snaha – táto snaha dosahuje až groteskné rozmery, keď hráč sa počas súťaže do styku s kartami ani nedostane – druhej strany podvodom zabrániť. Prečo je to tak? Odpoveď je jednoduchá: lebo peniaze. Lebo sa hrá nielen o víťazstvo v danej súťaži, ale aj pozície vo svetovom bridži. A dobrá pozícia znamená miesto v družstve platenom sponzorom, ktorý sa za úspech odmení slušným a pravidelným mesačným platom. Viac peňazí v bridži je na jednej strane plusom, ale na druhej strane dostáva hráčov pod tlak a tak sa objavujú aj etické zlyhania.

Mimochodom, družstvo Street finále nevyhralo. Síce pred posledným rozdaním bolo v tesnom vedení, ale ku slovo sa dostala bridžová „karma“. Street v poslednom rozdaní stratilo 11 impov a titul získali mladé pušky z družstva Cope.

Napísal Edo Velecký


Celkom prečítané 77 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments