«

»

sep 26 2017

Svetová bridžová špička do väzenia?

Súčasnú jednotku svetového bridžového rebríčka, Geira Helgema a jeho partnera, Tora Helnessa, dvojku svetového bridžového rebríčka, uznal nórsky súd vinnými z daňového podvodu. Obaja pôvodom nórski hráči reprezentujú ako legionári Monako v rámci projektu financovaného P. Zimmermanom.

V Monaku majú aj trvalé bydlisko. Monako je známe ako daňový raj, v ktorom neplatíte daň z príjmu a tak je aj z týchto dôvodom vyhľadaným rezidentným miestom pre rôzne celebrity, napríklad športovcov (zo známejších prípadov spomeňme Beckera, Kvitovú či Sagana). Na druhej strane je možné registrovať stupňovanie tlaku v rôznych štátoch na týchto jedincov a sprísňovanie podmienok s cieľom donútiť ich platiť dane v štátoch, ktoré reprezentujú alebo z ktorých pochádzajú.

Obaja hráči boli obvinení v podstate z toho istého prečinu: neplatenia daní počas ôsmich rokov – teda v podstate odvtedy, ako sa stali hráčmi Monaka – zo základu cca vo výške 2.3 milióna dolárov. Výška neodvedenej dane nie je známa, ale zato sú známe tresty: pre Helgema je to 14 mesiacov  plus pokuta vo výške 38000 USD, pre Helnessa je to 16 mesiacov plus pokuta vo výške 43000 USD. Obaja odsúdení sa voči trestu odvolali a dúfajú v jeho zmiernenie.

Keď si pripomenieme, že zhruba pred dvomi rokmi boli vtedajšie rebríčkove bridžové špičky, talianski hráči Fantoni a Nunnes, detto hrajúci ako legionári pod monackou zástavou, odhalení a uznaní ako podvodníci, tak potom je zrejmé, že teraz dostáva projekt “národného” monackého družstva financovaný multimilionárom P. Zimmermanom, druhú tvrdú ranu. Aj keď je pravdepodobné, že nórski hráči nemienili podvádzať a konali v presvedčení, že nemusia daň v Nórsku platiť, tak na druhej strane je pred nami ťažko zodpovedateľná otázka, nakoľko prílev zdrojov od ctibažných sponzorov pomáha alebo škodí obrazu bridžu a či nie je jedným z motorov nečestného konania.

Zdroje: http://norwaytoday.info/news/norwegian-bridge-aces-indicted-gross-tax-fraud/
http://bridgewinners.com/article/view/top-bridge-pros-tax-woes-continue/

[fb_button]


Celkom prečítané 152 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments