«

»

okt 20 2019

Školské majstrovstvá Slovenska bridžových krúžkov (report)

Školské majstrovstvá Slovenska bridžových krúžkov.

Pekný turnaj pre mládež sa nám podarilo zorganizovať v Topoľčanoch v piatok 18. 10. 2019. Po emailovom dojednávaní sa nám podarilo nájsť prijateľný kompromis o účasti, formáte, čase či názve turnaja. Dostal názov Školské majstrovstvá  Slovenska bridžových krúžkov, súťaž  dvojíc v športovom bridži. A napokon aj prišli hráči z krúžkov od Bratislavy, cez Trnavu, Topoľčany až po Košice. Tým dostal turnaj celoslovenský cveng. Patrí vďaka vedúcim krúžkov a pedagogickému dozoru, že výpravy sem pozháňali, presvedčili a doviedli. A že hráčov k bridžu priviedli a pripravili na súťaž- najmä p. Tatranskému a p. Ploščicovi.

Keď už tu výpravy boli, privítal ich Igor Trepáč, prihovorila sa nová riaditeľka Gymnázia Topoľčany PaedDr. Martina Mazáňová PhD., ktorá záujmovú činnosť podporuje a ako dieťa karty rada hrávala. A potom už sa ujal funkcie mladý rozhodca Tomáš Pavlík. Priviezol z Košíc najnovšie vybavenie a nadšenie pre riadenie bridžových turnajov. A hneď aj vysvetlil hráčom stručne systém striedania, ukladania kariet, krabíc, používanie bezdrôtových bridgematov a bidding-boxov. A treba začiatočníkov pochváliť, že aj keď mohli byť z toho ohúrení, rýchlo si navykli, nedoplietli a zvládli to tak, že to turnaj neohrozilo. Nuž čo- nová generácia. Len 2 krabice sa museli opraviť a cez prestávku dohrávať . Aj to však Tomáš zvládol s pokojom, prehľadom a trpezlivosťou.

Nebolo tu hlavné zvíťaziť, ale zúčastniť sa a prispieť k úspešnému priebehu turnaja. To zvládli všetci. Podarilo sa nám s pomocou začiatočníkov naplniť 7 stolov. Hráči boli zo ZŠ Tilgnerova Bratislava, Gymnázia Angely Merici Trnava, Gymnázia Topoľčany, Gymnázia Alejová 1 Košice. Najviac bolo samozrejme domácich, veď jedným z motívov bolo dať príležitosť zahrať si čo najväčšiemu počtu hráčov.

Priebežné výsledky vyvesoval, ale aj vysielal online na internete a viacerí hráči sa po kole hneď pripájali a kontrolovali percento a poradie na mobiloch. Poradie na čele sa často menilo, aj vďaka kontrám, o ktoré nebola núdza. Snáď každému páru sa podarilo v niektorých partiách zvíťaziť, zahrať dobre a predrať sa v rebríčku na chvíľu vyššie. Hralo sa 13 kôl po 2 krabice, každý s každým, pomalším tempom okolo 10 min na krabicu, ale Tomáš to so svojim zvončekom dokázal ustrážiť a vlaky sa stihli. Výsledky boli hneď po turnaji, aj zápisy rozdaní pre dodatočnú analýzu.. Aj vyhlásenie víťazov. Ceny boli krásne modré športové poháre pre prvé 3 páry celkovo a pre najlepší žiacky pár, nar. 2003 a ml. Turnaj sa hral s moderným vybavením, výsledky sa nahlasovali bezdrôtovo pomocou krabičiek bridgematov, licitovalo sa bidding-boxami, karty mali čiarový kód, namiešané boli počítačom a miešačkou.

Víťazné páry ukázali dobrú výkonnosť, solídnu licitáciu, dokonca štvrtí Trnavčania na základe stratových zdvihov vylicitovali 6kár, a aj uhrali. Pre väčšinu párov bol však úspech, keď vylicitovali hru a aj preto je dobré, keď videli, že nestačí súperov len nabiť, ale aj si vylicitovať správny záväzok. Budeme len radi, ak ich to podnieti k vybudovaniu systému. Po 26 krabiciach sa však kvalita prejavila, poradie ustálilo a zvíťazili tie dvojice, ktoré sa bridžu najviac venujú a boli dnes najlepšie . A zrejme spravili najmenej chýb. Mladí potrebujú hrať s mladými a pre tie predné páry je určite zadosťučinením, že sú vďaka svojmu úsiliu lepší než ostatní. A vidia, že už dačo vedia. Bolo to vidno či už na víťazných Trnavčanoch, Košičanoch alebo Topoľčancoch.

Rozhodca vysvetlil, že na turnaji sa nemá o zohratých partiách debatovať, lebo niekto to môže začuť a zahrať lepšie ako vy. Hráči však občas, plní dojmov, na to zabúdali. Atmosféra bola priateľská, okrem hrania bol čas aj na rýchle zoznámenie či výmenu dojmov-odkiaľ ste a koľko už hráte bridž, ale aj ako sa vám darí v turnaji.

Organizačne bolo pre mňa náročné, že sme dlho nevedeli, koľko hráčov príde. A aj tak museli nastúpiť nováčikovia a striedajúca hráčka, lebo niektorí neprišli kvôli chorobe. A niektorí si museli odbehnúť na polhodinku do hudobnej školy . Vždy bolo čo riešiť. Bez náhradníčok a fotografky by to nebolo možné, a aby si aj oni zahrali, trénovali na terase s vedúcim IT, ale aj sami, aj iné kartové hry, ktoré sú v tejto v kaviarni voľne dostupné.

Miesto konania: Retro café & pub, blízko stanice. Miestnosť bola pekná, v štýle Retro zo 60-tych rokov, dostatočne svetlá, s oknami z 2 strán, niektoré stolíky boli trochu malé, nízke fotelky sme nahradili stoličkami. Medzi kolami sa dalo vyvetrať hlavu na dvore a vychutnávať chvíľu slnečné babie leto.

Občerstvenie bolo aj spoločné – slané tyčinky chrumky, veľmi chutné prírodné ovocné limonády v džbánoch, aj individuálne- na desiatu horalka, na obed každý pár pizzu na terase. Pojedlo sa, popilo, chutilo.

Na občerstvenie pre všetkých, poháre, organizáciu a náklady turnaja sme využili dotáciu na mládež od SBZ pre Bridžový klub Topoľčany. Naši mladí sa oboznamujú s bridžom v bridžovom krúžku Gymnázia Topoľčany, hrávajú medzi sebou na 2-3 stoloch pre zábavu, aj aby sa zlepšovali. Baví ich to hrať pri stole živý bridž, na BBO sa mi nejako nedarí ich nahovoriť. Niektorí mastia karty aj cez prestávku.(takých som hľadal- kartárske typy) Ak sa majú ďalej zlepšovať, potrebujú hrať turnaje a vidieť ako to tam chodí. Preto som niekoľkých vzal vlani do Trnavy na Vianočný turnaj. Mám teraz skupinu siedmich maturantov, ktorí sú celkom zapálení, tak som si povedal, že najmä pre nich sa to hádam oplatí a na rozlúčku ešte raz podstúpim radosti organizátora. Oni mi aj pomáhali s miešačkou kariet a zaúčaním nováčikov.

Organizácia takéhoto turnaja je náročná na dopravu. Topoľčany sú mimo hlavnej trate BA-KE, sú však aspoň medzi nimi. Možno by lepšia bola Trnava, z tých miest, kde sú krúžky. Najťažšie to mali Košice, ktoré potrebovali nocľah pred turnajom. Podarilo sa mi zohnať lacné ubytovanie- do 10€ na osobu na študentskom internáte.

Potrebovali by sme dostať bridž medzi súťaže Školských športov, vyhlasovaných ministerstvom školstva, podobne ako je šach. Náš turnaj je ukážkou, že vieme spraviť aj celoslovenské kolo. Dúfam, že sa u nás všetci dobre cítili, zahrali si a zlepšili sa.

Napísal: Mgr. Igor Trepáč

PS.: výsledky súťaže.


Celkom prečítané 175 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments