«

»

apr 09 2017

Rýchlo preč

Rozdanie pochádza z finále Palace Cup-u odohrávajúceho sa tento týždeň vo Varšave. Veľmi zábavným spôsobom sa tu zasahujúca dvojica popasovala s dražobným nedorozumením.

Palace Cup Final 3/4

Board 1 North Deals None Vul
A K 9 8
10 2
7 4 3 2
7 5 2
7
A 9 6 3
A J 10
K Q J 6 4
N
W E
S
6 5 4 3 2
K J 8 5 4
K 9
8
Q J 10
Q 7
Q 8 6 5
A 10 9 3
West North East South
Dubinin Narkiewicz Gromov Buras
Pass Pass 1 
2 1 Dbl 4 2 Pass
Pass Dbl Pass Pass
4 N Pass Pass Dbl
Rdbl Pass 5  All pass
  1. Prirodzené
  2. Berúc 2C ako na drahých

Trochu ma prekvapilo, že na takejto úrovni je ešte možné nepochopiť už prvý zásah, ale stať sa to môže každému, obzvlášť ak napríklad dvojica prednedávnom dohodu menila.

Prvá zábavná voľba je hláška 4 . Keď zaujmeme uhol pohľadu Východu - 2  na drahých, tak má zaujímavý problém, ktorú farbu partnera podporiť. Ak držíme farby A5432 a K5432, môže byť rozumnejšie zvoliť si farbu bez esa, pretože obe budeme každopádne potrebovať vypracovať. Vo farbe s esom nám však odpadá hrozba okamžitého prebitku po výnose singla do esa partnera. Čomu nerozumiem, je prečo túto logiku zovšeobecniť na výber slabšej farby a povedal by som 4 .

Západ môže oprávnene usúdiť, že nechať tento záväzok nebude dobré - partner neotvoril dražbu žiadnou pikovou hláškou a má teda veľmi pravdepodobne  maximálne 5list. Na mieste je možno otazka, či hráč má UI. Podľa mňa ho ale chráni fakt, že partner je po pase. Keďže má pomerne silné držanie vo zvyšných farbách volí hlášku 4BT. Druhé vysvetlenie tejto hlášky, ktoré mi príde pravdepodobnejšie, je to, že chceme vyzvať partnera nech zvolí iný záväzok na 5.stupni, čo neskôr v dražbe dokončíme rekontrou. Priama rekontra nemá prečo plniť tento význam a dostatočne nezalarmuje partner, teda Západ sa snaží situáciu spraviť jasnejšiu partnerovi.

Východ správne interpretuje rekontru ako SOS a úspešne nachádza 9kartový fit. Súperi záväzok zo zotrvačnosti okontrujú a po splnení spokojne zapisujeme 5IMPov, keďže na druhom stole sa hrali pokojné 4 .

Táto situácia mi evokuje jeden dialóg z knižky Terryho Pratchetta: Utekajme! Ale kam? ,,Odkiaľ" je to kľúčové slovo.

Napísal Juraj Kvoček. [fb_button]  

Celkom prečítané 192 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments