«

»

júl 19 2016

Rozhodnutie o potrestaní páru Fantoni – Nunes

Disciplinárna komisia EBL rozhodla 18. júna 2016 o vine páru Fantoni – Nunes. Pár bol obvinený z porušenia bridžových pravidiel. Podľa obvinenia hráči pri výnose umiestňovali karty nasledovne:

  • vertikálne, ak výnos pri farebnom záväzku bol singl alebo od figúry AKQ
  • horizontálne, ak šlo o iný prípad.
Video podrobne ilustrujúce tento spôsob odovzdávania nelegálnych informácii nájdete tu. Disciplinárna komisia rozhodla o nasledovnom treste:
  • hráči nesmú doživotne hrať spoločne na podujatiach EBL
  • hráči nesmú hrať individuálne 5 rokov na podujatiach EBL
  • hráči musia nahradiť náklady vyšetrovania vo výške 20.000 euro na hráča

Fantoni a Nunes sú jednotka a dvojka vo svetovom rebríčku hráčov. Pôvodne reprezentovali Taliansko, od roku 2010 sa stali súčasťou monackého legionárskeho projektu multimilionára Zimmermanna. Ich diskvalifikácia je ranou jeho ambíciám.

Väčšina bridžovej verejnosti bude udelený trest pokladať za mierny. Dôvodom je nielen vysoké postavenie hráčov vo svetovom rankingu, ale aj pravdepodobnosť, že pár používal nielen tento spôsob prenosu nelegálnych informácii, ale aj niektoré ďalšie, ktorých kód však nebol identifikovaný. Týka sa to napríklad licitačného systému, ktorý pri niektorých otvoreniach ponúkal príliš siroký bodový rozsah, ktorý však pri ďalšom licite nebolo možné špecifikovať, ale hráči sa v dotyčnom rozsahu spoľahlivo orientovali. Je možné, že pár mal aj ďalšie nelegálne informácie v card play, nielen vyššie uvedené. Pred rokom vzbudilo veľký rozruch nasledovné rozdanie. Pár bol oslobodený na základe ospravedlnenia, že šlo o blackout hráča, ale dnes to môžeme vnímať aj ako neodhalený spôsob prenosu informácií a dotyčný blackout skôr ako prešľap pri využití týchto informácií. Neriešenou otázkou zostáva, čo bude s titulmi a finančnými odmenami, ktoré pár získal, ale pravdepodobne ich nie je možné odobrať. Disciplinárna komisia neriešila (rozhodovala predovšetkým na základe video analýz z ME 2014 v Chorvátsku, staršie podklady tohto druhu nie sú), odkedy pár takýmto spôsobom podvádzal.

Verdikt disciplinárnej komisie EBL je tretím tohtoročným rozhodnutím uznávajúcim vinu špičkového bridžového páru. Pred komisiou leží ešte jeden prípad, asi najkomplikovanejší. Ide o rozhodnutie o vine/nevine poľského páru Balicki-Zmudzinski.

[fb_button]


Celkom prečítané 196 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments