O turnaji v Amsterdami očami Riša Gabriela

White House Juniors 2019

Od 25. 03. do 29. 03. 2019 sa uskutočnil White House Juniors International  v Amsterdame. Mali sme pred sebou dôležitý turnaj, ktorému predchádzali pravidelné tréningy, ako aj odohranie 1. Slovenskej bridžovej ligy víkend pred turnajom. Cesta bola náročná, no očakávania o to vyššie. Prespali sme v Hannoveri a prišli rovno do hracej sály. Turnaj sa mohol začať.

Prvý deň bol chaotický, rušný a predovšetkým náš výkon by sa nedal opísať inak ako katastrofa. Hneď na úvod sme utrpeli tesnú prehru s Poľskom, no nasledovali tri vysoké porážky s Holandskom, Holandsko – dievčatá a Rakúskom. Na záver sa nám podarilo vyhrať menším rozdielom proti Chorvátsku. So sklonenou hlavou sme sa odišli ubytovať na hotel, ktorý sa nachádzal v blízkosti hracej sály. Prešli sme si všetky partie, vysvetlili si najčastejšie chyby, ktoré sa už v ďalších zápasoch nesmeli opakovať. Doterajší výsledok sme sa snažili prehliadnuť a hrdo vkročiť do ďalšieho dňa. Podarilo sa nám vyhrať nad Brazíliou, Anglicko – dievčatá a Ruskom. Priamy postup do Finále A sa nám nepodaril vybojovať, no mali sme stále slušnú šancu o postup, keďže náš prenos bol dobrý a postupoval len víťaz Finále B. Naša hra nebola zlá, ale postup si nakoniec vybojovala Austrália, ktorá zvíťazila takmer v každom zápase.

Tímy, ktoré nepostúpili do Finále A boli rozlosované do skupín a každý víťaz skupiny mal možnosť vyhrať cennú medailu. Vkročili sme do každého zápasu správnou nohou a vyhrali sme vysoko všetky až na jeden, ktorý sa skončil tesnou prehrou. Dosiahli sme 1. miesto v skupine, čo znamenalo zlatú medailu na krku každého jedného člena tímu. V štvrtok sa konal oslavný ceremoniál. Vyšli sme na stupienok víťazov, kde nám hlavný organizátor poblahoželal a takisto zanechal odkaz, že to je pre neho veľmi milé prekvapenie a je hrdý, že práve taká malá krajina, akou je Slovensko, dokázala vybojovať víťazstvo. Naše pocity boli neopísateľné, pravdepodobne nikto z nás neočakával úspech.

Turnaj prebehol v priateľskej atmosfére, komplex sa skladá z modernej budovy s dvomi poschodiami a organizátorom treba veľkoryso poďakovať za možnosť byť súčasťou tohto podujatia. Pohostení sme boli ako králi, pretože nás vždy na konci turnaja čakala bohatá večera na dočerpanie síl. Mimo úžasného turnaja sme mali možnosť spoznať krásy hlavného mesta, ako napríklad pamiatky, parky alebo úžasne vymyslená infraštruktúra mesta bicyklov.

Chcel by som sa osobne poďakovať vedeniu SBZ a jeho iniciatíve, ktoré poskytlo finančné prostriedky na vyslanie slovenských juniorov do Amsterdamu. Veľmi si vážim túto príležitosť, pretože mi priniesla mnoho zážitkov, skúsenosti zo sveta bridžu a hlavne motiváciu hrdo a úspešne reprezentovať Slovensko na ďalších medzinárodných súťažiach.

Autor: R. Gabriel