«

»

feb 23 2017

O podpore mládežníckeho bridžu v roku 2017

Napísal: Peter Belčák

Na prelome rokov zaznamenal bridž na Slovensku dve veľmi pozitívne skutočnosti. Prvou, doležitou do vnútra SBZ, bolo, že po dvojročnej prestávke sme získali prísľub, že v roku 2017 dostaneme ako uznaný športový zväz príspevok z prostriedkov štátneho rozpočtu. Jeho prvá štvrtina už bola medzičasom poukázaná a máme ju na účte. Druhou, doležitou navonok, bolo rozhodnutie EBL o výbere SBZ za lokálneho partnera pre usporiadanie ME družstiev v mladežníckych a juniorských kategóriách.

P-SBZ, využijúc túto priaznivú zhodu, pristúpi tento rok k výraznejšej podpore mladých slovenských bridžistov s cieľom zlepšiť úroveň ich hry a motivovať ich k bridžovému rastu. Pod spojením výraznejšia podpora myslíme nielen viac peňazí pre tých, ktorí nás z pozície reprezentantov o svojej kvalite presvedčajú už roky, ale aj viac peňazí pre tých jednotlivcov, hlavne v kategóriách do 20 a do 15 rokov, ktorí majú záujem na sebe pracovať a aj viac peňazí pre kluby, ktoré vytvárajú podmienky pre identifikáciu takýchto mladých športovcov, na pravidelnej báze sa venujú ich príprave a podporujú ich rozvoj s cieľom vychovať v slovenských podmienkach nadpriemerného hráča.

Tento rok sme v P-SBZ schválili príspevok na účasť na kvalitnej súťaži White House Junior International, ktorej sa zúčastní prakticky kompletné družstvo U26, schválili sme príspevok na účasť na zimnom sústredení v Čeložnici, ktorého sa zúčastnili aj potenciálni reprezentanti v kategórii U20, sme rozhodnutí prispieť aj na letné sústredenie v Čeložnici, ktoré organizátori plánujú usporiadať pred začiatkom MEJ, lebo spätná väzba všetkých účastníkov počas predchádzajúcich rokov je jednoznačne pozitívna a predbežne sme rozhodnutí na MEJ prispieť na účasť viac než jedného družstva.

V súvislosti s MEJ v Šamoríne len samotné vložné pre dve družstvá vo vyšších vekových kategóriách je spolu 1800 EUR, ako spolu-usporiadatelia žiadnu úľavu nemáme. Ďalšie prostriedky chceme smerovať na prípravu potenciálnych reprezentantov a vyššie spomínané príspevky na Amsterdam a na Čeložnice sú súčasťou tohto programu. P-SBZ chce tento rok zaviesť v prideľovaní finančných prostriedkov systém, preto pripraví kritériá pri splnení ktorých sa či kluby alebo talentovaní jednotlivci môžu uchádzať o príspevok na činnosť s mládežou, na rozvoj talentovaných športovcov a na športovú reprezentáciu. Základným predpokladom pri posudzovaní príspevkov ostáva, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, účasť na súťažiach organizovaných či už priamo alebo v spolupráci so SBZ.

[fb_button]


Celkom prečítané 194 krát.
Subscribe
Notify of
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Peter Belcak pise o statnom prispevku a MEJ u nas ako o zhode okolnosti. Skusim dodat par slov. To, ze sme tohto roku ziskali statny prispevok a ze sa MEJ2017 sa bude konat na Slovensku, je naozaj zhoda okolnosti, ale zaroven to nie je nahoda, lebo za oboma javmi je velka kopa prace a dalsia kopa nas este len caka.

Zisk statneho prispevku znamenal vyhoviet podmienkam zakona o sporte, co vobec nebolo jednoduche, ale naopak, komplikovane. Chcelo to dodat ministerstvu nemalo dokladov od formalnych typu, ze SBZ nie je zadlzene az po vecne ako zoznamy clenov, nove stanovy ci novy disciplinarny poriadok. Mimochodom, stanovy SBZ budeme musiet zase zmenit, SBZ prave absolvovalo rokovanie o rozsahu zmien na ministerstve, prislusne pomerne rozsiahle zmeny sa pripravuju a budu v kratkom case predlozene clenom SBZ, pricom ich bude treba relativne urychlene prerokovat na dalsej mimoriadnej konferencii. Ak sa chceme uchadzat o statny prispevok aj v dalsich rokoch a to chceme, tak treba vediet, ze nas bude kazdorocne ocakavat nemale kvantum prace spojene z jeho ziskanim ci udrzanim, pricom musime riesit mnoho novych problemov, ktore sme doteraz riesit nemuseli. Nikto nam neda statny prispevok pre nase pekne oci, ale musime si to narocne zdokladovat, cize odpracovat.

Podobna je situacia ohladom MEJ. Za udelenim MEJ je kopa prace, ktora prebieha nepretrzite. Napriklad dnes a zajtra je na Slovensku inspekcna navsteva z EBL, o ktoru sa treba postarat, vsetko jej ukazat, zodpovedat… a este sa aj oficialne podpise zmluva o konani MEJ… Treba zaroven spracovavat a vyhoviet poziadavkam ucastnikov na dopravu, ubytovanie a stravovanie, ktore su typicky pestre a ktore uz riesi samostatna manazerska skupina. Treba zaistit personalnu pomoc pre organizatorov sutaze pocas sutaze, potrebujeme dobrovolnikov pre rozne podporne cinnosti alebo pre obsluhu Vugraphu na BBO (nehlaste sa vsetci).

Radi by sme podporovali mladeznicky bridz aj v sirsom meradle, nielen na reprezentacnej urovni. To vyzaduje podla nas predovsetkym iniciativy na urovni klubov, ale p-sbz je ochotne podporit aj ine perspektivne cinnosti zamerane na rozsirenie clenskej zakladne. Konkretne iniciativy clenov SBZ v tomto smere su vitane a budu seriozne posudene.