« Výsledky II. ligy 2023 Východ (aktualizované)

»

jún 13 2023

Nenápadný vražedný výnos


Nasledujúce rozdanie je z transnacionálnych ME, ktoré sa hrajú v týchto dňoch a výnosový problém v ňom riešil Karol Lohay.
Čo vynesiete z tejto karty? Teoreticky máte dva zdvihy na dve esá, ale licit zahájiteľa 3♠ a potom ešte 6 je podozrivý a tak je veľmi pravdepodobné, že nemá žiaden pik. Môžete prípadne skúsiť srdce a pokúsiť sa vypracovať pre obranu srdcový zdvih, pokiaľ má partner srdcového kráľa a kým vy máte tromfovú kontrolu. Ale veľmi nádejne to nevyzerá. Aký výnos teda zvoliť?


Karči napokon vyniesol tref. Trefový výnos bol v buletine označený ako nevyhnutný na porazenie záväzku. Jeho sila je v tom, že Karči má singla a trefovým výnosom útočí na komunikácie hlavného hráča v tom zmysle, že dúfa v porazenie slemu nakoľko hlavnému hráčovi zoberie komunikáciu v tejto farbe. Sila tohto výnosu je však aj v tom, že Karči má 4 tromfy vedené esom. Celé rozdanie (pootočené oproti skutočnosti) vyzeralo takto: Po tref výnose je rozhodujúce, že West má 4 tromfy s esom a tak kontroluje tromfovú farbu. Hlavný hráč síce zahral dve kolá kár, ale obranca obe kolá prepustil. Hlavnému hráčovi nezostalo nič iného ako hrať aj tretie kolo tromfov, ale teraz Karči zdvih vzal a zahraním pikového esa donútil hlavného hráča prebiť zdvih na stole. V tejto chvíli má hlavný hráč len tromf v ruke, je síce vysoký, ale nemá bezpečný prechod na to aby otromfoval. Samozrejme, aj tak skúsil prejsť do ruky trefom, ale West prebil a tak sa slem padol. Keďže na druhom stole naši zapísali 300 za dva pády súperov na piatich pikoch, tak Slovensko získalo nenápadných 9 impov.

Spomínaných 5 pikov s kontrou je tzv. minimax, ale v tomto rozdaní sa hral väčšinou trefový záväzok. 5 trefov je samozrejme neporaziteľných, ale na porazenia dobrého trefového slemu treba vyniesť káro na prebitok, čo sa nie vždy stalo. Kárový slem sa hral zriedkavo. Kárový slem poráža len trefový výnos, ktorý našiel len náš hráč. Ešte dvaja hlavní hráči slem nesplnili potom ako West vyniesol malý pik z pod esa. Tento švindel bol úspešný, lebo hlavný hráč prebil na stole a keďže obrana zase dvakrát prepustila tromfové kolá, tak sa záväzok nedal splniť. Pikový výnos na slem z pod esa má svoju krásu a aj svoj gambling faktor. Trefový výnos je skôr nenápadný, ale podľa mňa rádovo krajší.


Ešte malý teoretický dodatok. Mať štvrté tromfové eso v obrane je zvyčajne veľmi dobrá vec. A keď má obranca povedľa vlastnú farbu, ktorou môže trápiť hlavného hráča, tak má často dobrú šancu záväzok poraziť podobne ako to bolo v tomto rozdaní na IBBF v Budapešti, kde naša nádejná mladá reprezentantka bránila záväzok 5pikov:

Dôležité je nestratiť v obrane tromfovú kontrolu. Skúsení hráči vedia, že zvyčajne musia v takejto situácii prepustiť niekoľko tromfových kôl, pričom pokiaľ je situácia prípadne nie celkom jasná, tak najlepšie je v podobnej situácii pustiť tromf dvakrát. To platilo aj v rozdaní, kde Karči niesol tref a to platí aj v tomto rozdaní.

Celkom prečítané 66 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments