dec 18 2023

Na antidopingovú tému

Užívaním zakázaných látok a využívaním zakázaných spôsobov užívania dopujúci športovci nielen poškodzujú svoje zdravie, ale predovšetkým získavajú nedovolenú výhodu. V skratke: podvádzajú.

Nosným princípom antidopingu je chrániť čistých športovcov. Pre potreby SBZ a našich členov sú v tomto dokumente popísané

• aktualizované informácie o zakázaných látkach a zakázaných spôsoboch ich užívania
  • vzdelávanie v oblasti antidopingu

Základné dokumenty, vrátane Svetového antidopingového kódexu, a základné informácie o organizáciách, ktoré sa venujú boju proti dopingu v športe, sme pre členov SBZ zverejnili v starších príspevkoch tu: Antidopingové pravidlá a bridž a tu: Antidoping po druhý raz.

Je povinnosťou športovca ovládať a akceptovať všetky antidopingové pravidlá. Porušenie antidopingových pravidiel neznamená len „pozitívny test“. Porušením antidopingových pravidiel je napríklad aj držba zakázaných látok alebo používanie zakázaných metód. Základné pravidlo znie, že športovec je povinný vedieť, ktoré látky a metódy sú zakázané a je zodpovedný za to, čo sa v jeho tele nachádza.

Zoznam zakázaných látok a metód každoročne vydáva Svetová antidopingová organizácia (WADA). Zoznam sa pravidelne aktualizuje, ten platný s účinnosťou od 1. januára 2024 je k dispozícii tu: Zoznam zakázaných látok a metód 2024.

Pre rýchlejšiu orientáciu SADA vedie online databázu www.zakazanelatky.sk prostredníctvom ktorej si športovec dokáže overiť, či predpísaný liek obsahuje zakázanú látku alebo nie. SADA taktiež vydala brožúru Povolené lieky, kde popri zakázaných látkach sú uvedené príklady povolených liečiv a liekov, prehľadne rozčlenené podľa jednotlivých skupín ochorení, ktoré športovci môžu užívať.

SADA v roku 2023 pokračovala v uverejňovaní podcastov, ktoré súvisia s rôznymi aspektmi športovania, výživy a zdravia. Tento rok ich pribudlo 8, na odkaze https://www.buzzsprout.com/1310941 je tak už spolu 22 podcastov. Väčšinou sú vzdelávacieho charakteru, ale niektoré sa venujú dopingovým príbehom konkrétnych slovenských športovcov.

SADA znovu pripravila aj krátke videá a na tému dopingu. Jedno z nich si môžete pozrieť tu:

Priebeh dopingovej kontroly (účinkujú Mokošová, Žampa).

Slovenské titulky dostal krátky 15‘ film Heidin najdlhší hod o štátnom programe vývoja a podávania dopingových látok v bývalej Nemeckej demokratickej republike. Ústrednou postavou je Andreas Krieger, ktorý v 1986 vyhral ME vo vrhu guľou. Žien.

Našim športovcom, najmä reprezentantom, odporúčame absolvovať antidopingový e-learningový kurz ADEL, ktorý zastrešuje svetová antidopingová agentúra. Stručný postup pre tých, ktorí chcú absolvovať kurz, následný test a získať certifikát o antidopingovom vzdelávaní, sme zverejnili v príspevku Antidoping po druhý raz.

Napísal Peter Belčák

Subscribe