«

Vznik československého bridžového sväzu »

aug 23 2021

MS online kvalifikačný turnaj – pohľad z tretej strany (doplnenie #1)

Doplnenie #1: Od stredy rána hrá rakúske družstvo v plnom zložení, do zostavy pribudol pár  Philip Scheberan – Florian Weiss. Obaja sú to mladí hráčí, ktorí pred 4 rokmi hrali v Šamoríne v kategórii U26. Za bridžové napredovanie ich kapitán družstva zaradil do súpisky na kvalifikačný turnaj. Počas dňa odohrali 4 kolá, kde sa pri stolíku stretli s takými majstrami ako Klukowski – Gawrys, Fredin – Sylvan a Birman – Padon. Pravdopodobne ani ich skúsenejší kolegovia nemali najlepší deň, lebo v týchto zápasoch proti Švajčiarsku, Švédsku a Izraelu dosiahlo Rakúsko spolu necelých 5,5 VP. Nedarilo sa im ani v zápase proti Walesu, a tak jediný pozitívny zápis bolo 12 VP za BYE. Po 3 dni Rakúsko kleslo na 22. miesto.

 

Zaujímavý moment zaznamenala mladá dvojica v rozdaní číslo 17 v zápase proti Švédom. Florián Weiss v záväzku 4 srdcia má na vydaj po 1 zdvihu v každej farbe. Zvolil z ruky zahratie malej piky od AKx ku J9765 a keď Fredin nepoložil dámu, tak záväzok splnil (4H sa hrali na 25 stoloch, splnili iba dvaja hlavní hráči). Samo o sebe by toto zahratie prešlo bez povšimnutia, keby po rozdaní neprebehol v četovacom okne nasledovný rozhovor:

Fredin: Ty si čítal moju knižku?

Weiss: Áno, celkom nedávno.

Fredin: Tušil som. Pripadal som si akoby som hral proti sebe. (nasledoval hlasný smiech v miestnosti, na ktorý som spozornel)

Fredin: Plne zaslúžených 10 impov

Weiss: Ďakujem

 

Včera nás počas obedňajšej prestávky navštívil miestny novinár a urobil rozhovor s Michaelom Strafnerom. Výsledok si môžte pozrieť tu: https://www.kleinezeitung.at/kaernten/villach/aktuelles_villach/6025672/Bridge_Die-Europameisterschaft-wird-derzeit-in-Wernberg-gespielt.

 

Vo štvrtok sa turnaj v Open kategórii prehupol do druhej polovice. Dnes čaká na väčšinu družstiev najväčšia porcia rozdaní, lebo na programe je až 6 kôl. Výnimkou sú tí, ktorým EBL na dnešný hrací deň vyžrebovala BYE (tí dostanú 12 VP) a tí, ktorí majú za súpera talianske družstvo (tí, za iný ‘BYE’ dostanú v príslušnom kole 0 VP). S touto nulou Rakúšania počítajú a nemajú problém s pridaním sa k ostatným národným družstvám demonštrujúcim svoj principiálny postoj k nominácii Fantoniho do zostavy Talianska.

Úvod:

Oficiálne sa súťaž volá ‘ONLINE EUROPEAN QUALIFICATION COMPETITIONS for WORLD TEAMS CHAMPIONSHIPS 2021 and EBL CHAMPIONS’ CUP 2021‘. Organizuje ju EBL, najlepšie družstvá z každej kategórie sa kvalifikujú na budúcoročné majstrovstvá sveta a okrem toho je všetko trošku inak.

Každý hráč pozerá na svoj monitor a popri tom kliká myšou. Naživo vidí súpera na svojej strane zásteny, hoci ten sedí stovky kilometrov ďaleko. Namiesto vysvetľovania hlášok perom či ceruzkou ich svojmu súperovi ťukajú do klávesnice. Čím nahradiť napríklad podvedomé prevracanie už odohraných kariet, keďže pri online bridži im tento pohyb počas rozmýšľania dopriaty nie je.

Vedúci turnajov, ktorých nominovala na súťaž EBL, nemuseli nikam cestovať, riadia a rozhodujú z pohodlia svojich domovov.

 

Diváci, ktorých sa počas týždeň trvajúcej súťaže očakávajú desiatky tisíc, sa musia z tradičného prostredia BBO preorientovať na RealBridge. Za odmenu majú luxus v podobe kibicovania ktoréhokoľvek zápasu (nie iba tých, kam EBL rozhodla, že posadí operátorov), sledovať tváre všetkých 4 hráčov u stolíka, všímať si mimiku a skúšať prísť na to, nad čím práve premýšľajú.

 

A potom tu máme novinku. Tretiu stranu turnaja. Pozorovateľov. Kto sme a čo sa od nás očakáva? S čím som sa stretol na úvod v Rakúsku, kam ma EBL pridelilo za pozorovateľa?

Hráči z každého štátu sú sústredení na jednom mieste. Rakúšania postavili družstvo iba v kategórii Open, teda potrebujú menej priestoru. Hracie priestory vyriešili originálne: cez AirBnB si prenajali dom pri Villachu v Korutánsku. Viem si predstaviť prekvapený výraz majiteľa, keď primárne podmienky sa týkali spoločenskej miestnosti, dvoch nezávislých pripojení na internet a až následne sa riešil počet izieb a postelí. Zaskočený som ostal aj ja sám, lebo namiesto očakávanej hodinovej cesty do Viedne som sa v nedeľu presúval až niekde k talianskym hraniciam. Michael Strafner, kapitán družstva, ma čakal na stanici, vzal ma na miesto, kde budem tráviť najbližšie dni, cestou sme sa zastavili okúpať sa v blízkom jazere a nakúpili sme si základné veci do chladničky. Zoznámil som sa s ďalšími tromi členmi družstva, ktorí, keď už sa stretli po nejakom čase ako štvorica aj osobne, tak si dali záverečný spoločný tréning proti sebe, pri pohári vína, s kartami, naživo. Z týchto atribútov mi dopriali akurát pár pohárov vína, inak som bol pozorovateľom. Koniec-koncov, však preto sem prišiel.

Ako si Rakúšania zariadili miestnosť a ako vyzerá okolie si pozriete na fotografiách.V popredí sústredené mobilné telefóny hráčov a konvenčné karty súperov na najbližšie kolá. V pozadí je za oknom sedenie, priestor na analýzu práve dohraného kola. Napravo na stene je druhý, neoficiálny, pozorovateľ, ktorý so záujmom sleduje hru kapitána družstva.


Nekompletná zostava rakúskeho družstva. Úplne vpravo je kapitán Michael Strafner.

Napísal: Peter Belčák


Celkom prečítané 145 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments