V poslednom období sa množia prípady, v ktorých súdy zasiahli do bridžového sveta, respektíve do sveta kariet. Predtým než uvediem niektoré nové zaujímavé prípady, tak pripomeniem rozsudok Európskeho súdneho dvora (ES) zo dňa 26.10. 2017, ktorý rozhodol anglický spor, ze športový bridž nespadá pod pojem šport a preto sa naň nevzťahuje oslobodenie od dane z pridanej hodnoty na základe únijnej smernice o DPH. O tomto prípade sme na našom webe informovali tu.
Dňa 15.11. 2017 sa zrodil iný rozsudok týkajúci sa bridžu a to odvolania nemeckého páru Dr. Wladow – Dr. Elinescu proti zákazom ich hrania. Aféra je známa ako prípad kašľajúcich doktorov a spomínaným pánom bolo dokázané, že si pomocou pokašľávania vymieňali nelegálne informácie. Následne ich ako svetová bridžová federácia, tak nemecká bridžová federácia odsúdili na dlhoročné (10?) tresty zákazu hrania. Nemecký najvyšší civilný odvolací súd však rozhodol, že udelené tresty neboli v súlade s právnymi predpismi trestajúcich organizácií a tresty v plnom rozsahu zrušil. Súčasný stav je teda taký, že všetci vedia, ze doktori podvádzali, ale súťaže hrať môžu. Teoreticky akékoľvek.
Veľmi podobný prípad sa stal v Turecku. V Turecku je bridž naozaj populárny a tak sa mu venuje aj niekoľko sponzorov, pričom sponzorujú samozrejme hlavne (svoje) družstvá. Jeden z týchto sponzorov, sponzor č.1 čo sa týka vynaložených prostriedkov, sa stal objektom pozornosti bridžovej verejnosti potom ako zaknihoval viacero významných úspechov v párových turnajoch. Podozrivé bolo ďalej aj to, že v mnohých rozdaniach získal výborný výsledok vďaka nelogickému a technicky nesprávnemu zahraniu. To viedlo k vytvoreniu predpokladu, že dotyčný pán pozná listy súperov – samozrejme vďaka tomu, že sa nejakým nelegálnym spôsobom dostáva k týmto informáciám. Vedenie tureckých súťaží nelenilo, nainštalovalo na súťaže kamery a následne potom sledovaním ich záberov pomerne rýchlo odhalili ako sa to deje: zdrojom nelegálnych informáciií bol kibic, ktorý pomocou dohodnutej znakovej reči signalizoval dĺžky farieb a umiestnenie figúr v jednotlivých farbách u hráčov súpera. Verdikt tureckého bridžového zväzu bol jednoznačný: doživotný zákaz účasti v tureckých súťažiach. Potrestaný pár sa však odvolal ku športovému tureckému súdu. Súd na základe toho, že (zastaralý) disciplinárny poriadok tureckého bridžového zväzu sa o podvodoch nezmieňuje a teda ani o trestoch za ne, zrušil celoživotný zákaz hrania a nahradil ho 6 mesačným zákazom. Ten už medzičasom dokonca uplynul a tak podvodníci môžu hrať. To je samo o sebe naozaj sporná situácia, ktorú ešte okorenilo principiálne rozhodnutie niektorých špičkových hráčov odmietnuť hrať v družstve tohto sponzora, avšak iní špičkoví hráči ponuku prijali v duchu klausovského princípu, že peniaze nesmrdia.
Všetky uvedené rozhodnutia súdov možno chápať ako nepriaznivé pre bridž. Hlavne pri posudzovaní výšky trestov odhalených podvodníkov prevažuje formalizmus nad zdravým úsudkom. Preto je potešiteľné, že tzv. zdravý rozum vyhral v nasledujúcej kauze, ktorá sa síce bridžu netýka, ale aj tak je veľmi zaujímavá. Ide o aféru pokrového hráča Phila Iveyho. Ivey – zvaný aj Tiger Woods pokru – je jeden z najlepších hráčov pokru v histórii, vyhral 10 svetových šampionátov, na súťažiach zarobil 23 miliónov dolárov a jeho výhry na privátnych hrách sa odhadujú na minimálne dvojnásobok. To sa gamblerovi Iveymu málilo a tak skúsil svoje šťastie v bakarate. Bakarat je jednoduchá hra, ktorej pravidlá si osvojíte na tomto trojminútom videu. Bakarat ma samozrejme viac verzií, Ivey hral verziu zvanú Punto Banco, ale to nie je až tak dôležité. Dôležité je, že kasíno má oproti hráčom šancu na výhru asi o jedno percento vyššiu. To sa može zdať málo, ale bakarat je spoločenská hra zbohatlíkov hraná s naozaj vysokými stávkami a tak je jej prevádzkovanie lukratívna záležitosť. Teda pokiaľ u stolíka nebol Phil Ivey – na obrázku ho vidíte so záhadnou Číňankou, ktorá sa na celej afére tiež významne podpísala. Ivey totiž obral dve kasína o zhruba 20 miliónov dolárov. Objavil Ivey svätý grál bakaratu? Alebo použil niektorý zo zaručených postupov na výhru, ktorých na internete koluje neúrekom?
Ak ste si prečítali pravidlá bakaratu, tak ako kartár viete, že podvádzať v tejto jednoduchej hre je prakticky nemožné. Máte len dve “dobré” možnosti: dealer musí byť na vašej strane a nejakým kúzelným spôsobom spôsobom hrať karty tak, aby ste vopred vedeli výsledok. Alebo budú karty cinknuté (poznačené) a vy budete vopred vedieť, aká karta bude hraná ako ďalšia. A vlastne tento druhý spôsob použil Ivey. Ako sa také čosi mohlo stať? Nuž stalo sa to preto, lebo karty používané v kasínach majú na rube zvyčajne tzv. diamantový vzor. A pozor: výrobcovia dodávajú tieto karty do kasín s drobnou chybou tohto vzoru. Táto chyba umožňuje rozdeliť karty do dvoch skupín, na tzv. malé karty s hodnotou 0 až 3 a veľké karty s hodnotou 4 až 9. To sa veľmi hodí pri bakarate – teda pokiaľ ste schopný túto chybu vzoru pri hre identifikovať. Dotyčnému postupu sa hovorí edge sorting a jeho lepšie vysvetlenie nájdete napríklad tu. Využitie vyžaduje určité kombinačné schopnosti, ktoré Ivey ako skvelý pokrový profesionál samozrejme má v miere oveľa vyššej než boli pre bakarat potrebné. K tomu je potrebný orlí zrak, ktorý identifikuje príslušnú nezrovnalosť na rube karty a nejakú omáčku (Ivey sa odvolával na poverčivosť), ktorou donútite dealera, aby kartu otočil o 180 stupňov, aby ste porovnali vzorku na protiľahlých hranách karty. Ak viete identifikovať karta ktorej skupiny bude rozdaná ako ďalšia (spomínaná malá alebo veľká), tak vaše šance na výhru rastú až na 30% v porovnaní s predtým spomínaným “úbohým” percentom pre kasíno.
Touto metódou Ivey vyryžoval od jedného amerického kasína 12 miliónov dolárov, súd s ním prehral v roku 2016. Súd s anglickým kasínom, ktoré obral o zhruba 8 miliónov libier, prehral na najvyššom anglickom súde v októbri tohto roku. Ivey nepopieral, čo urobil, ale zároveň tvrdil, že jeho postup bol legálny, lebo využil chybu kasína, ktoré sa nebránilo dostatočne voči jeho profesionálnemu prístupu. Treba pripomenúť, že Ivey sa počas hry nedotkol jedinej karty, jeho výhra vznikla na základe jeho stávok. Zároveň Ivey pokladal svoj postup za oprávnený, lebo pri hre neklamal, nepodvádzal, ale využíval chybu súpera. Súd iednohlasne označil Iveyho postup ako pečlivo naplánovaný a natrénovaný podvod a tak vlastne rozhodol, že podvodníkom ste aj vtedy, keď s cieľom získať osobný prospech ovplyvníte mechanizmus hry. Súd takto potvrdil aj rozhodnutie kasína, ktoré odmietlo Iveymu výhru vyplatiť. Takže aspoň jedno rozhodnutie súdov v neprospech podvodníkov sa v poslednom období zrodilo. Je otázne, či sa tak stalo preto, lebo súd oprávnene ocenil metódu egde sorting ako podvod alebo proste preto, ze sa v historicky nekončiacom spore hráč kontra kasíno len postavil na stranu silnejšieho, čiže kasína. To je však iná téma :)…
Napísal: Edo Velecký
Celkom prečítané 137 krát.