«

»

júl 09 2024

Juniorské majstrovstvá Európy tímov 2024, Wroclav, 3. deň

Wroclaw, 3. deň

6.kolo Nórsko: 8.59 – 11.41 VP (35 – 40 IMP)

Zápas znova začína nezvládnutou prvou krabicou. Šimon pasuje Peťov forcing za -6 IMP. Nóri však odpovedajú dražším dražobným nedorozumením v partii 4, po štandardnom slede: 1NT-2♣-2♥-4NT. Viete čo to znamená u vás?

Tipujem, že pre väčšinu klubových hráčov je to otázka na esá. Naproti tomu “expert standard” je hrať to ako prirodzenú výzvu. S fitom srdcovým sa najprv umelo fitnú srdcia pomocou hlášky 3 v druhej drahej. V každom prípade, Nóri neboli na jednej vlne. Mišo s Borisom sa dražobnému nedorozumeniu vyhli a vylicitovali 6♥ za 12 IMPov pre nás.

Po drobných ziskoch na oboch stranách má Mišo nasledujúci dražobný problém v druhej proti prvej. Po licitácii 1NT(8-12)-p-3♣(to play)-X-p-? drží ♠Q32 ♥A62 ♦AQ92 ♣732. Čo zalicitujete?

Zdá sa, že máte silu na hru. Problém je však v tom, že nemáte ani drahý 4list ani trefovú zádrž. Najlepšie je preto podľa mňa zobrať peniaze a zapasovať. 3♣ s kontrou sú síce stále stratové voči 4♠, ale od tých vás súperi efektívne svojím systémom vyblokovali. Mišo skúsil 3NT za -13 IMPov.

Prichádza rozhodujúce rozdanie 15, ktoré tu uvádzam celé:

Po Borisovom napruženom otvorení, je samozrejme skoro nemožné zastať s Mišovou kartou pod slemom. Napriek tomu po bloku súperov Mišo licituje len 5♣. Vyzerá to nádejne, ale po 5♥ súperov Mišo nekonzistentne skúša 6♣. Ak sa raz rozhodnete, že v partii slem nie je, tak by ste na svojom rozhodnutí mali trvať. Ak by totiž Mišo 6♣ povedal rovno, ako chlap, tak je dosť možné, že by mu ich súperi odbránili.

Presne to sa totiž stalo na druhom stole, kde Nóri 6♣ nakopli a Peťo ich odbránil 6♥. Toto rozhodnutie určite schvaľujem, i keď bolo nešťastné. Napriek tomu som stále skeptický voči Edovej poučke, ktorá hovorí, že slem treba odbrániť, aby som “nedopustil veľký obrat”. Totiž odbránenie stálo 12 IMPov, čo JE za mňa celkom veľký obrat. Jednoducho všeobecný recept neexistuje a treba sa rozhodnúť správne. V skutočnosti impov strácame až 14, lebo Šimon zbytočne v zohrávke stráca zdvih, keď dovoľuje obrane kárový šnap.

Aj keď som lenivý písať celé dražby, tak pripomínam, že si ich môžete pozrieť na stránke rozdania.

Záver zápasu sa nevyvíja dobre, keď Mišo s Borisom v ťažkej pozícii v poslednej partii licitujú iba 4♣. V rozdaní pritom ide splniť aj 4♥ aj 5♣. Nóri však licitáciu zvládajú ešte horšie a končia v beznádejných 3NT za 8 IMPov pre Slovensko.

Zápas tak tesne prehrávame, ale s výkonom našeho družstva som spokojný. Iste, v nejakých kritických situáciách sa možno nerozhodli najlepšie, ale vyvarovali sa úplne zbytočným dvojciferným stratám, tak ako tomu bolo predošlé dni. Ak takto budú hrať aj ďalej, vyzerá to nádejne.

7.kolo Anglicko: 10.86 – 9.14 VP (51 – 48 IMP)

Zápas bol prenášaný aj na BBO. Záznam si môžete pozrieť tu.

Zápas začína Šimonovým licitačným problémom. S listom ♠- ♥AK2 ♦KJT53 ♣KQ542 otvára 1♦. Súper zasahuje 1NT a Peťo licituje slabé 3♠. Čo zalicitujete?

Máte pekný list, ale keď partner ukáže slabý list s dlhou farbou do vašej krátkosti, obyčajne je lepšie situáciu nezhoršovať a zapasovať. Podobne je správne zapasovať, keby partner 3♠ otvoril. Šimon však zalicitoval 4♣, čo inšpirovalo W, aby si z bidding boxu vytiahol všetky kontry a postavil si ich pred seba. (Áno, ja viem, že žiadne bidding boxy už nie sú). Najlepší záväzok, v ktorom mohli skončiť sú 4♠X za -300, ale skúšajú špekulatívne 4♥ za -500 a -10 IMPov.

V ďalšom rozdaní Mišo s Borisom po licitačnom nedorozumení licitujú natiahnutý trefový slem. Máme však šťastie, lebo tromfy ležia priaznivo (3-2 s kráľom v impase) a Boris plni za +12 IMP.

Mišo s Borisom udrú ešte raz, licitáciou o dosť lepšieho slemu v rozdaní 6. Keď súperi na druhom stole po bloku Šimona s Peťom slem nelicitujú, ujímame sa solídneho vedenia.

V rozdaní 9 sa hrajú 3NT, ktoré sa presnou obranou dajú poraziť. Mišo volí najjednoduchšiu a najúčinnejšiu zohrávku, keď vezme tref, vydá ♦K a stiahne kára, čím sa S dostane do odhodových problémov. Keď sa rozhodne zahodiť 3 srdcia, Mišo s úsmevom berie 3 srdcové zdvihy a 3NT plní.

Na druhom stole anglický hlavný hráč volí špekulatívnu zohrávku, keď tref prepustí, a následne ani nestiahne kára a skúsi pikový expas… Pri takejto zohrávke sa Šimon s Peťom v obrane ani nemohli pomýliť, a pridávame si na svoje konto ďalších 12 IMPov a ideme do vysokého vedenia.

V rozdaní 10, Peťo nerešpektuje partnerov signoff, a zbytočne licituje 6♠. Našťastie, v rozdaní nie je ani 5♠, ktoré hrajú v druhej miestnosti Angličania.

Následne sa Mišo s Borisom konzervatívnou dražbu vyhýbajú dvom hraničným hrám. Máme šťastie, ani jedna hra tam nie je, a tak získavame spolu 13 IMP, lebo Angličania hry licitujú.

Doteraz nám vyšlo snáď všetko, a naše chyby nestáli veľa. Ostáva 6 boardov do konca a vedieme o vyše 30IMP, čo by sa ešte mohlo stať? No, zlá otázka.

Najprv Peťo rieši licitačný problém po partnerovom otvorení 2♥ v prvej hre na druhom mieste, keď má ♠KQ875 ♥4 ♦A7 ♣AQJ65. Dodávam, že chlapci hrajú tieto otvorenia “juniorsky”. To znamená, že to sľubuje len 5list a môže to byť veľmi slabé. Napriek tomu má Peťo k dispozícii vynikajúcu hlášku 2♠, ktorá je v ich systéme konštruktívna, ale neforsuje. Žiaľ, namiesto 2♠ volí otázku 2NT, po ktorej už piky a trefy vyhodil komínom, a končí v 3NT, ktoré tam nie sú. Angličania licitujú (tak isto po slovenskom otvoreni 2♥!) pohodlných 5♣.

O partiu na to má Boris výnosový problém a volí výnos od kráľa do partnerovej farby namiesto kárového KQ. Treba sa naučiť, že výnos do nami licitovanej farby nie je automatický, a treba ho zvážiť ako každý iný výnos. Mám totiž pocit, že priveľa hráčov (vrátane mňa 🙁 ) až príliš často slepo vynáša partnerovu farbu. Teraz je to zle a strácame ďalších 12 IMPov.

Posledné partie sú pri sledovaní na BBO napínavé, ale napokon naši držia tesné víťazstvo a držia sa na priebežnom 8. mieste.

Aj keď oba zápasy vyzerali nádejnejšie, celkovo som so ziskom skoro 20 VP spokojný. V najbližších dňoch nás čakajú papierovo slabší súperi. Uvidíme, ako si s nimi naši poradia.

Napísal Maťo Vodička

Celkom prečítané 69 krát.
Subscribe
Notify of
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments