«

»

júl 08 2024

Juniorské majstrovstvá Európy tímov 2024, Wroclav, 2. deň

Wroclaw, 2. deň

Dnes boli na programe len dva zápasy. Pred začatím hry, sme ešte riešili upravený výsledok z predošlého zápasu. Ukázalo sa, že rozhodcovia pridelili vážený výsledok, ktorý v konečnom výsledku znamená 0,5 IMPu pre nás. Žiaľ, to rozhodcovia zaokrúhlili na 0 grrrr. Môže sa to zdať ako zanedbateľné, ale v skoro remízovom zápase je každý IMP dôležitý. Tento stál asi 0,3 VP. Poďme sa pozrieť ako naši hrali dnes:

4.kolo Lotyšsko: 17.04 – 2.96 VP (53 – 19 IMP

Zápas začína vyrovnane, 4 IMPy získavame, keď Lotyši skúšajú prelicitované 3NT. Prvá príležitosť prichádza v rozdaní 6, keď Mišo s Borisom majú možnosť okontrovať 2♠. Nie je to ale jednoduché a končia vo viac-menej normálnych, no nesplniteľných 3NT.

Po sérii nezaujímavých partií však prichádza partia 7, v ktorej Peťo drží nasledujúci pekný list: ♠AQJT6532 ♥K87 ♦- ♣AQ. Šimon pasuje a súper otvára 1♦. Po otvorení súpera sa táto karta draží ťažko a Peťo volí praktickú hlášku 4♠, čím sa ale vzdáva možného slemu. Keďže srdcové eso a niečo málo navyše môže stačiť na slem, možno treba začať kontrou, i keď ja to nerád robím s 8listom.

Na druhom stole súper kontruje a dražba pokračuje 1♦-X-3♦-X-p-?. Vyzerá to bledo, lebo partner kontrou ukázal nejaké nekárové hodnoty, takže si myslím, že na pozícii Lotyšského hráča by som skôr alebo neskôr proste napálil 6♠. To sa však nedeje, Lotyši nepochopiteľne zastavujú v 3♠ a takýto 10IMPový darček samozrejme berieme.

Lotyši nehrajú dobre, a na ich dražobných zaváhaniach berieme ďalšiu slušnú dávku IMPov. 

Náš náskok navyšujeme v rozdaní 12, keď Lotyš volí nešťastný výnos od ♦K do 4♥ a Šimon šťastný výnos od ♠AQJTx.

Zápas vyzerá byť vyhratý, treba len dúfať, že to zase nepokazíme v posledných partiách. Žiaľ, kazí sa to hneď v partii 13, keď Šimon nepochopiteľne znova licituje hodnoty, ktoré už ukázal a dokonca namiesto priznania trefového fitu volí kontru na 2♠. Zaslúžene a zbytočne strácame 11 IMPov.

Našťastie, potom sa už nič zaujímavé nedeje. Lotyši dokonca v poslednom rozdaní po peknom Borisovom bloku licitujú beznádejný slem. Zápas vysoko vyhrávame a vraciame sa do stredu tabuľky.

5.kolo Maďarsko: 13.78 – 6.22 VP (54 – 39 IMP)

Zápas nezačína dobre, keď Peťo padá 3NT po tom ako trefy rozohráva malou do dámy napriek tomu, že S otvoril licitáciu. V druhej partii ani jeden E nelicituje 3NT po tom ako jeho partner ukázal dlhé trefy. Naši hrajú beznádejných 5♣, zatiaľ čo Maďari skúšajú 4♥. Tie majú šancu, ale Boris po výnose ♠A nekompromisne hrá tref, a po dobratí na ♥A posiela Mišovi šnap. Následne Mišo zbytočne vyzýva s 10 bodmi a strácame ďalších 7 IMPov. 

V rozdaní 5 sme mohli byť úplne pochovaní, lebo Peťo (nikto nevie prečo) licituje v obrane 5♥, ktoré sú asi za 1400. Našťastie prichádza chyba aj na maďarskej strane a S (tiež nikto nevie prečo) odchádza z kontry na 6♦ -1. Pritom drží AJ9 srdcové…. 13 IMPov tak prichádza na našu stranu a sme späť v zápase.

V rozdaniach 8 a 9 našou dobrou agresívnou licitáciu vyháňame Maďarov do dvoch nesplniteľných záväzkov za 11 IMPov pre nás. V rozdaní 11 Maďari presnou obranou (káro do A a tref späť) nedávajú Borisovi žiadnu šancu. Peter vo výnosovej lotérii vynáša srdce, po ktorom sa záväzok dá splniť zahraním 4 kôl sŕdc. Maďarský S ale vypúšťa tromf, po čom Peťo musí stočiť káro, aby záväzok porazil. Isto by to urobil, ale žiaľ Šimon sa v prvom zdvihu prehmatol a omylom pridal pozitívnu ♥2. Peťo tak hrá srdce a po prerobení 10 IMPov je zápas znova vyrovnaný.

V rozdaní 12 sme na oboch stoloch príliš agresívni a padáme spolu 7krát za -11 IMPov.

Rozdanie 13 tu uvádzam celé:

V zatvorenej miestnosti Šimon s Peťom po otvorení 1♦ zastavujú v 3♥ a po prirodzenom károvom výnose plnia dokonca 11 zdvihov. V otvorenej miestnosti Mišo pasuje, a súperi sa v jednostrannej dražbe dolicitujú do 4♥. Rozdiel je v tom, že hlavný hráč nadražil 6♥ a 4♦, čo inšpirovalo Borisa k výbornému tromfovému výnosu. Hlavný hráč však stále môže splniť, ak dvakrát zahrá káro zo stola, lebo mu sedí ♦AK. Môžete si ako cvičenie premyslieť ako. 

Hlavný hráč sa správnej línii vyhol, zobral srdce na stole a zahral káro. Mišo môže záväzok okamžite poraziť tým, že káro vezme a vráti tref. Mišo to však nemá ako vedieť, a tak predvádza inú obranu: Berie káro esom (!) a vracia druhý tromf. Hlavný hráč teraz odblokováva pikové eso, prechádza trefom na stôl, zahadzuje tref na pik. Následne vynáša káro zo stola. Mišo prirodzene hrá malé káro. Hlavný hráč sa mu rozhodol uveriť, že nemá ♦K a zahral ♦7… -1 a +7 IMPov.

Nasleduje maďarská prehnaná dražobná aktivita a znova sa ujimame vedenia v zápase. Prichádza rozhodujúce rozdanie 17, v ktorom sa na oboch stoloch zohrávajú 4♥ z W po károvom výnose. Drobný rozdiel je v tom, že Mišo otvorill na severe slabé 2♦, kdežto maďarský N pasoval. Na druhú stranu maďarský S dal Peťovi kontru. Ako to zahráte?

Ak začneme tromfovať, tak sa spoliehame na to, že vydáme len 1 srdce, 1 káro a jeden tref. Alternatívne môžeme skúsiť zahrať pikový impas pre odhod kára. Ak však bude neúspešný, padáme ihneď. Obaja hlavní hráči sa rozhodli, že pravdepodobne budú musieť stratiť 2 srdcia, a podstúpili riziko pikového impasu. (Peťo to po kontre iste zahral správne, zahranie maďarského HH mi príde pochybné, lebo mi príde dosť pravdepodobné, že N má singl A/J/T, resp. budú tromfy 2-2, kedy sa vydá len jeden tromfový zdvih).

Ten sedel, a tak úspešne zahodili na tretie kolo pikov káro (a nikto nešnapol). Nasledoval tref, ktorý S berie esom a hrá ♦K. Toho samozrejme šnapuje HH na stole a na dva trefy zahadzuje zvyšné dve stratové karty.

Prekvapivo sa tak obaja hlavní hráči dostali do tej istej 5kartovej koncovky, kde majú v ruke

♥Q8542 a na stole ♥K97 ♣52 a potrebujú ešte 3 zdvihy. Vyzerá to ľahko, že?

V zásade môžete zahrať úplne hocičo, len nie malé srdce do dámy, čo je to, čo si zvolil maďarský hlavný hráč. Peťo správne zahral ♥9 s úmyslom prepustiť, ak by mu maďarský S nezjednodušil situáciu položením 10ky… +12 IMPov pre Slovensko.

Dodávam, že Peťa na správnu cestu (hlavne v druhom zdvihu) naviedla maďarská kontra. Tú 5kartovú koncovku mal maďarský hlavný hráč zvládnuť aj bez nej. V každom prípade to ukazuje, aké môžu byť tieto kontry nebezpečné.

Zápas vyhrávame a postupujeme na 6. miesto. Treba však podotknúť, že rozdiel medzi 4. a 9. miestom je minimálny. Dnešok sme zvládli, nerobili sme toľko zbytočných ako včera a mám pocit, že chlapci sa tu už udomácnili a hrali vo väčšej pohode.  Zajtra nás čakajú dvaja nároční súperi – Nórsko a Anglicko, ktoré sú priebežne na 2. a 3. mieste. Uvidíme, ako dlho tam hore ostanú.


Celkom prečítané 80 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments