«

»

okt 27 2016

Hry malých federácií 2016 (aktualizované: tretí deň)

E. Velecký (reprezentačný kapitán) Zápasy tretieho dňa:
   • 13. kolo Slovensko – Luxemburg, 9.19 -10.81 VP (15 – 17 IMP) 5. miesto
O tesnej prehre rozhodli jedny nesplnené 3NT, ktoré splnené asi mohli byť.
   • 14. kolo Slovensko – Bosna Hercegovina, 16.2 – 3.8 VP (39 -19 IMP) , 4. miesto
Dobrý výsledok. Výsledky sa mi páčia, ale keď naši hrajú na BBO, tak je hra opticky vždy nejako horšia…
   • 15. kolo Slovensko – Česká republika 11.94 – 8.06 VP (10 – 5 IMP) , 5. miesto
Cenná výhra.
   • 16. kolo Slovensko – Maďarsko 3.8 – 16.2 VP (3 – 23 IMP) , 6. miesto
Jeden dobrý slem, ktorý naši vynechali a agresívne 3nt, na ktoré je ťažké nájsť porážajúci výnos a bolo vymaľované.
   • 17. kolo Slovensko – Monaco 6.72 – 13.28 VP (7- 16 IMP) , 6.miesto
Ako to v takýchto zápasoch často bolo, rozhodlo jediné rozdanie. V ňom Monaco po otvorení súpera 1NT hru vylicitovalo, naši nie.

Posledné kolo bolo dosť dramatické, Maďari v ňom niekoľko krát stratili vedenie, ale napokon zaslúžene vyhrali súťaž pred Estónskom a Litvou. Výsledný stav by ste mohli nájsť tu .

10 výhier, 1 remíza a 6 prehier je dobrá bilancia. Družstvo hralo vyvážene, vyvarovalo sa otravných hrubých chýb. Celý čas sa držalo na dostrel od stupňa víťazov, ale prvé tri družstvá boli objektívne lepšie. Napriek tomu dokázalo dve z nich (Estónsko, Litva) poraziť. Celkové umiestnenie v najsilnejšej doterajšej konkurencii patrí medzi najlepšie slovenské umiestnenia na tejto súťaži.

Existovali aj negatíva. Efektivita družstva ku koncu súťaže klesala. Samotnú hru môžem posúdiť hlavne podľa znalosti kariet a zápisového lístka. Takýto úsudok nemusí byť presný, ale v zásade sa zhoduje s tým, čo som videl v štyroch či piatich zápasoch na BBO: pasivita v niektorých situáciách, málo tlaku na súpera, zbytočné technické chyby hlavne v zohrávke. Nič však takého, čo by sa nedalo zlepšiť. Stačí chcieť a pracovať.

Druhý deň Zápasy druhého dňa:
  • 7. kolo Slovensko – San Marino, 15.26 – 4.74 VP (19 – 3 IMP) 4. miesto
Súper neurobil väčšie chyby, ale jeho odpor Slovensko zlomilo viacerými drobnými zápismi, BAM by sme vyhrali 7-1.
  • 8. kolo Slovensko – Libanon, 10-10 VP (25-25 imp), 4. miesto
Libanon ma družstvo zložené z ostrieľaných hráčov na medzinárodnom poli, nie je ho ľahké poraziť. Naši výrazne viedli, ale dve obratové rozdania zápas zremizovali.
  • 9. kolo Slovensko – Guernsey 4.03 – 15.97 VP (16 – 35 IMP) , 7. miesto
Guernsey, to je jeden anglický juniorský vicemajster sveta, najznámejší nórsky bridžový sponzor – mimo iných úspechov aj majster Európy a dvaja neznámi hráči. Zápas Slovensku naozaj nevyšiel.
  • 10. kolo Slovensko – Estónsko 13.28 – 6.72 VP (15 – 6 IMP), 6. miesto
Napriek niekoľkým zbytočným prešľapom (v prvý hrací deň také neboli), zápas proti jednému z favoritov dopadol dobre.
  • 11. kolo Slovensko – Albánsko 16.42 – 3.58 VP (39 – 18 IMP), 4.miesto
Veľmi zlý slem, nesplniteľné 3nt, ktoré neskúsil nik a napriek tomu jasná výhra proti poslednému družstvu súťaže.
  • 12. kolo Slovensko – Litva 11.94 – 8.06 VP (33 – 28 IMP) , 4.miesto

Posledné kolo druhého dňa prinieslo unavenú hru oboch družstiev, ale aj výhru proti silnému družstvu. Naši držia veľmi pekné štvrté miesto.

Na čele súťaže sa osamostatnil najväčší favorit družstvo Maďarska. Nasleduje dvojica Estónsko a Litva. Zajtra sa hrá posledných päť kôl, v hre je ešte 100 VP, treba uchmatnúť čo najviac… Priebežný stav by ste mohli nájsť tu .

Prvý deň Zoznam účastníkov súťaže sa napokon rozšíril na 17 družstiev, nakoľko pribudlo Srbsko a Litva. Tým počet družstiev dosiahol rekordný počet v rámci tohto podujatia. Organizátori museli na poslednú chvíľu prerábať aj rozpis súťaže a počet hraných rozdaní v zápase napokon zvolili na atypických deväť.

Zápasy prvého dňa:
  • 1. kolo bye, 12 VP, ôsme miesto
  • 2. kolo Slovensko – Chorvátsko, 15-5 VP (30-15 imp), 5. miesto
Víťazstvo nad ambicióznym a bridžovo silnejúcim Chorvátskom má vždy svoju cenu.
  • 3. kolo Slovensko – Srbsko 7.04-12.96 VP (5-13 imp), 7. miesto
O prehre rozhodlo posledné rozdanie, v ktorom súperi hrali dobrý, ale ťažko licitovateľný slem.
  • 4. kolo Slovensko – Čierna Hora 18.97-1.03 VP (36-0 imp), 5. miesto
Čierna Hora bola na predposlednom mieste a po tomto zápase tam aj zostala.
  • 5. kolo Slovensko – Cyprus 8.42 – 11.58 VP (5-9 imp), 6.miesto
Cyprus je súper, na ktorého obvykle nemáme šťastie.
  • 6. kolo Slovensko – Slovinsko 15.97 – 4.03 VP (36-17 imp), 5.miesto
Posledné kolo úvodného dňa prinieslo dobrú hru a zaslúženú výhru.   Na čele súťaže je favorizované družstvá Maďarska pred minuloročným víťazom Estónskom. Zápasov však ešte bude mnoho, bodov je v hre veľa, rozdaní v jednom zápase zase málo, takže prekvapenia nepochybne budú. Priebežný stav by ste mohli nájsť tu .     Úvod

Tohtoročné  Hry malých federácií (deviate) sa konajú na lukratívnom mieste, v chorvátskom Dubrovníku. Súťaž sa hrá v dňoch 2. – 4. novembra 2016. Podľa predbežných informácií zo začiatku týždňa bolo na súťaž prihlásených nasledovných 15 družstiev (anglické názvy): Croatia, Albania, Bosnia and Herzegovina, Czech republic, Estonia, Luxembourg, Monte Negro, Slovenia, Slovakia, Lebanon, San Marino, Guernsey Island, Cyprus, Monaco and Hungary. Organizátori signalizovali, že o účasti ešte uvažujú Srbsko a Rumunsko. Zdá sa, že odvtedy jedno z týchto družstiev (alebo niektoré iné) účasť potvrdilo, lebo medzičasom sa zmenil rozpis prenosov na BBO na 15 kôl systémom round robin. Tento systém sa prvý krát použil na hrách ESFG v Košiciach a odvtedy získal medzi organizátormi a hráčmi obľubu. Samozrejme, zmeny sú aj naďalej možné, dokonca pravdepodobné, takže až pri štarte súťaže uvidíme, koľko družstiev sa vlastne súťaže zúčastní a akým herným systémom sa bude hrať.

Malá poznámka k účastníkom. Teoreticky by sa mali súťaže zúčasťniť len zväzy, ktoré majú menej ako 500 členov. Toto kritérium určite niektoré vyššie spomenuté krajiny porušujú, ale dá sa predpokladať, že málokomu z účastníkov to vadí. Cieľom tohto podujatia nie je lpenie na formálnych propozíciách, ale podpora bridžu v malých krajinách a možnosť reprezentovať krajinu na medzinárodnom podujatí organizovanom pod patronátom EBL. Za raritu opačného druhu možno pokladať avizovanú prihlášku z ostrovov Guernsey, britského závislého územia pri brehoch francúzskej Normandie.

Reprezentáciu Slovenska tvoria J. Tomčáni (kapitán), M. Kemeňová, J. Kvoček a M. Vodička. Družstvo odchádza z Bratislavy v utorok 1. novembra (autom) a predpokladaný návrat je v sobotu 5. novembra. Dúfajme, že ich občas uvidíme v akcii na BBO a že ich výsledky budú čo najlepšie.

[fb_button]

 

Celkom prečítané 414 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments