«

»

feb 28 2019

Helgemo dopoval, jeho družstvo prišlo o titul majstra sveta

Antidopingová komisia svetovej bridžovej federácie (WBF) ohlásila verdikt v prípade pozitívneho nálezu zakázanej látky (zakázanej podľa predpisov svetovej antidopingovej agentúry WADA, ktoré uznávajú aj medzinárodné a národné bridžové organizácie). Verdikt sa týkal internacionála Gheira Helgema, jedného z najlepších hráčov na svete. Helgemo bol pozitívne testovaný 29.septembra 2018 na majstrovstvách sveta v Orlande. Test odhalil prítomnosť zakázanej látky z radu syntetických testosterónov. Hráč na zasadaní komisie uznal použitie zakázanej látky a vysvetlil, ako sa do jeho organizmu dostala.

Antidopingová komisa WBF následne rozhodla o ročnom zákaze hrania pre G. Helgema. Zároveň odobrala titul a získané majstrovské body družstvu Zimmermann, ktoré na majstrovstvách sveta v súťaži transnacionálnych družstiev vyhralo (dvaja Poliaci, dvaja Nóri, dvaja Francúzi), víťazom súťaže sa takto stalo družstvo Lavazza, pôvodne na druhom mieste.

Prípad samozrejme vzbudil veľkú pozornosť. Ozýva sa veľa námietok, že nie je zrejmé, že by mnohé látky uvedené na zozname zakázaných látok WADA nejakým spôsobom zlepšili fyzické a mentálne možnosti hráča a že to platí aj v tomto prípade. Na druhej strane, ak hráč užíva syntetický testosterón zo zdravotných príčin, tak by to mal robiť pod dohľadom lekára a potom jeho užívanie má riadiacej organizácii nahlásiť pred súťažou.

Zdá sa, že sponzorský “monacký” projekt Zimmermana naozaj prenasleduje smola. Prvým úderom bola diskvalifikácia páru Fantoni- Nunes pre podvádzanie. Arbitrázny súd v Laussane síce následne tento pár oslobodil na základe názoru, že predložené dôkazy nie sú dostatočné, ale to neplatí pre bridžovú verejnosť, ktorá prevažne verí v ich vinu a aj sám Zimmerman ich v družstve nahradil inými hráčmi. Nasledovalo intermezzo v podobe odsúdenia nórskych hráčov Hellnesa a Helgema nórskymi úradmi za daňové priestupky. Diskvalifkácia Helgema a odobratie titulu z Orlanda je ďalšou ranou tomuto projektu. Bude zaujímavé sledovať ako sa to odrazí na plánoch Zimmermana. Bridž bohatých sponzorov jeho typu potrebuje, ale títo sponzori investujú do bridžu aj preto, aby získali trofeje a asi nie sú nadšení, ak o ne takto prídu.

 

 
 
 

Celkom prečítané 133 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments