«

»

nov 21 2021

Champions Cup, druhý hrací deň

7.kolo, Légia – izraelský šampión

Zápis zo zápasu nájdete tu.

Začneme zohrávkovým problémom z rozdania č. 2. Hráte z pozície Westu 3NT po károvom výnose, zo stola šla malá a S pridal dámu. Ak zahráte káro do stola, tak vezmete zdvih na sedmu, pričom S pridá malý pik. Ako ďalej?

V zatvorenej miestnosti izraelský hráč pokračoval malým károm(!). N po získaní zdvihu zahral malý pik. Teraz mal hlavný hráč istotu ôsmych zdvihov, odohral tri pikové kolá, káro kráľa a ďalším károm poslal North na nútený výnos. V otvorenej miestnosti Juro vsadil na impas srdcovej deviatky, ktorý sa vydaril a rozdanie tak bolo remízové.

O deväť beztromfových zdvihov sa bojovalo aj v nasledovnom rozdaní.

V zatvorenej miestnosti Karči otvoril 1srdce, West zasiahol v 3piky (v druhej hre je to naozaj ostré…) a tak som hral 3NT z Northu. Pozoruhodné bolo, že Eastu sa dlho nechcelo vyniesť pik eso, ale napokon ho vyniesol rovnako ako sa stalo v druhej miestnosti. Spôsob zohrávky určuje odhad rozlohy Westu, ktorý na svoju hlášku 3piky má pravdepodobne minimálne bočný 4list. Tipol som si na trefy, čo bol omyl, ale aj tak som splnil, lebo ma zachránila káro dáma v impase, ale aj pozičný skvíz.

V otvorenej miestnosti Juro zalicitoval len 2 piky, lebo napriek tomu ako sú agresívni, mu 3 piky prišli priveľa. Jediné čo to zmenilo bolo to, že keď N zalicitoval 3NT, tak si Maťo myslel, že si z neho všetci robia srandu, napokon však “uveril”, že Juro je ten komu chýbajú na jeho hlášku body a neokontroval.

(Maťo sa ma pýtal, či by som dal kontru. Na to neviem korektne odpovedať, ale iste by som mal silnú chuť kontru dať. Či by ma bridžový radar od kontry ochránil podobne ako Maťa, tak o tom skôr pochybujem. Detto som dostal otázku, čo by som zalicitoval s Jurovou kartou? Nuž ja pokladám 2 piky v druhej hre nielen za nedisciplinovanú, ale aj zbytočnú hlášku. 3 piky na druhom stole rovnako, lebo dobrých hráčov to nevyblokuje, ale partner rozdanie ľahko v obrane dokaličí. )

Po pikovom výnose a pokračovaní, hlavný hráč zahral srdcovú dámu (pokrytú) a pokračoval ďalším kolom sŕdc, aby sa dozvedel zlé správy. Teraz z mne doteraz neznámeho dôvodu zahral zo stola kárového J (!), po čom už asi splniť nemohol.

Ďalší dvojciferný zisk 11 impov nám prinieslo rozdanie č.9. Karčiho otvorenie 1 NT v zatvorenej hre totiž súperov efektívne vyblokovalo zo 4pikov, ktoré však v otvorenej miestnosti Juro s Maťom bez problémov vylicitovali po slede otvorení 1H a slede (1H)-X-(3H)-4S. Mimochodom aj po otvorení 1NT by Juro pravdepodobne dal kontru vo význame 5m+4M, ale do hry by sa takmer isto nedošlo.

V poslednom rozdaní sa vyskytol zaujímavý výnosový problém. Máte nasledovný list:

na pozícii N. East otvoril 1nt, West transferoval srdcia pomocou dvoch kár, ktoré som okontroval a East hláškou 2srdcia nepriamo potvrdil trojlist srdcový. Teraz West licitoval 3trefy, East 4trefy, nasledovali cuebidy drahých farieb a napokon po nemalom váhaní súperi zabrzdili na piatich trefoch. Čo vynesiete? Celé rozdanie č.10 nájdete tu. Aj keď partner pasoval po súperových 4pikoch, i tak som vyniesol pik. Mohol som však nájsť aj srdcový výnos, ktorý záväzok poráža, lebo súperi sa nevedia ubrániť srdcovému prebitku. V otvorenej miestnosti také problémy neboli, lebo Maťo s Jurom si ukázali dvojitý fit a napriek tomu bezpečne zastavili v 4H.

Zápas sme teda vyhrali v pomere 15.42 – 4.38 VP (24 – 6 IMP). Výsledok obsahuje nejaké penalizácie za prekročenie času, ktoré na seba súperi po otázke rozhodcu bez diskusie vzali, hoci to nebolo úplne jednoznačné.

8.kolo Légia – nórsky šampión

Zápis zo zápasu nájdete tu.

Po siedmom kole sme boli na šiestom mieste a v ôsmom kole nás očakával posledný skutočne silný súper. Keby sme zvládli tento zápas, tak by sme mohli mať ašpirácie dokonca na postup do prvej štvorky. Áno, keby sme zvládli tento zápas…

Prvý škrt cez túto silne optimistickú hypotézu prinieslo už druhé rozdanie zápasu:

V otvorenej miestnosti Nóri na EW našim úspešne neskorým srdcovým blokom pripravili licitačný problém a zabránili vo vylicitovaní veľkého slemu. No schválne, po dražbe 2C(silné)-2D(waiting)-2NT(22-23)-3C(puppet stayman) W zrazu po dvoch pasoch zasiahol 3H. Viete čo sú teraz pas/kontra/3S/3NT? Jurovi s Maťom to úplne jasné nebolo. Juro zapasoval a E zvýšil na 4H. Maťo, ktorý chcel hrať slem a veľa forsujúcich hlášok k dispozícii nemal, zvolil 5H, na čo Juro vybral 6C. Tu mohli Nori odpísať len -1390, ale W nám dal šancu, keď na reopene povedal 6H. Juro forsujúco zapasoval, ale Maťo nenašiel odvahu povedať 7C. Nór však podcenil zohrávku 6 sŕdc s kontrou, keď nerozohral včas kára a po nemilosrdnej obrane spadol za 1400. No, mal radšej brať -1390 🙂

Maťo si po zápase sypal popol na hlavu, ale povedať z jeho listom 7 trefov naozaj nebolo jednoduché a ak mám oceniť jeho podiel na našej strate, tak by som mu vyššie ako je 5% číslo určite nepridelil. Iná otázka je, či Juro nemal po 5H povedať sám 7C, keď drží toto všetko, ale myslím si, že je to ešte ťažšie ako povedať 7C po forcing pase na 6H. Ku zvyšku sa musím prihlásiť ja – lebo som mal podobne možnosť súperov zablokovať. U nás licitácia totiž prebehla tak, že N otvoril 2 trefy a S teraz licitoval konvenčné 3srdcia ako krátkosť a konštruktívny list. 3 srdcia môj partner okontroval, čiže som mal výbornú možnosť súperov podobne ako v otvorenej miestnosti zablokovať, ale miesto toho som sa venoval teoretickým úvahám o tom, či hláška s takýmto singlom je dobrá konvencia a v konkrétnom rozdaní som zapasoval. Stratili sme 12 impov.

Druhú stratu sme utrpeli v poslednom rozdaní č.20. Máme na linke vyváženú rozlohu a 25 bodov, tak sme logicky hrali 3nt. Tie však nielenže nejdú, ale po jednoduchej obrane hlavný hráč padne 2krát. Nóri sa v otvorenej zastavili na 2NT. Obrana detto stiahla štyri srdcové zdvihy, ale potom sa prejavil rozdiel vo výške záväzku. Na 3nt bolo jednoduché hrať tref eso a po povzbudivej marke partnera ďalší tref, ale na 2nt mal Maťo väčší problém. Jediná stopa v rozdaní boli odhody na štvrté srdce. Hlavný hráč zahodil zo stolu káro a z ruky pik. Juro zahodil károvú štvorku. Juro s Maťom hrajú talianske odhody, takže kárová štvorka je negatívna v kárach a teoreticky ukazuje preferenciu pre trefy. Maťo však správne prečítal Jurovu rozlohu ako 4324, a tak mu bolo jasné, že Juro káro zahodiť musel, lebo odhod zo 4listu vyzerá nebezpečne a moc kárových kariet k dispozícii nemal. Bál sa, že trefové pokračovanie záväzok zadá, ak má hlavný hráč namiesto čiernych dám kráľa trefového. Navyše si hlavný hráč zablokoval kára, takže to vyzeralo tak, že po pikovom pokračovaní nemôže splniť ani keď rozdanie vyzerá tak, ako vyzerá. Preto Maťo zahral pik. Hneď potom ako hlavný hráč zobral pikovou dámou, si Maťo uvedomil, že to dokašľal, lebo sa ocitne v stepping-stone skvíze, ktorý Nór bez väčšieho zaváhania uskutočnil. Nepomôže ani zahodenie trefového esa, lebo trefová 8čka na stole zabezpečí zisk dvoch trefových zdvihov.

Stratili sme 8 impov.

Jedna chyba (moje zasnenie nad významom hlášky 3 srdcia v rozdaní č.12), jedna smola (obrana v poslednom rozdaní) a zápas sme prehrali v pomere 3.61 – 16.39 VP (0 – 22 IMP). Klesli sme na ôsme miesto a bolo jasné, že nám zostal len boj o druhú štvorčlennú skupinu.

9.kolo Légia –BC t ONSTEIN 2 (holandský šampión)

Zápis zo zápasu nájdete tu.

Začíname zbytočnou stratou 9 impov v rozdaní č.1, keď po dražbe 1NT-p-2H(trf)-2S(srdcia+lacná)-X(fit pikový), Maťo namiesto pasu licituje 2NT, ako otázku na lacnú, čo je to, čo by licitoval, keby kontra neprišla. Juro to správne interpretoval ako záujem o vyšší záväzok ako 3m, ale podľa mňa tiež zbytočne licitoval 4 trefy cez 3 piky súperov.

Naše straty pokračujú hneď v ďalšom rozdaní, keď po slede p-(2H)-X-(3H)-p-p-X-p-3S Maťo s Jurom ako jediní na sále vynechávajú dobrú hru. Napriek tomu mi nie je jasné, či mal Maťo povedať 3piky rovno, 4piky na druhú kontru alebo mal Juro povedať 3NT. (Môj názor je taký, že šlo o zaslúžený zisk súperov, ktorí trafili správnu chvíľu na predĺženie bloku a pripravili Jurovi a Maťovi prblém, na ktorý nie je jednoznačná odpoveď).

V rozdaní č.6 visí vo vzduchu ďalšia strata, kde Karči s Fajtinkom hrajú normálne 3 kára. Dráma je však v otvorenej miestnosti, kde S otvára 1 káro a N forsuje do hry. S licituje rozlohu 2-4-5-2 a N vedome s malým dublom trefovým volí 3NT. Maťovi samozrejme v živote nenapadlo, že hlavný hráč nemá kráľa trefového a vynáša pik. Teraz hlavnému hráčovi stačí uhádnuť kára a 3NT sú doma. Našťastie na to nemá žiadnu indikáciu. Maťo má však odhodové problémy a zbavuje sa dvoch trefov. Napriek tomu má hlavný hráč len 8 zdvihov, lebo Maťo si podržal svoje srdcia.

Získaných 6 impov však hneď vraciame v nasledujúcom rozdaní, keď pre zmenu vynechávajú hru Karči s Fajtinkom.

Séria vynechaných hier pokračuje v rozdaní č.9 keď Maťo s Jurom nehrajú dobré 3NT. Napriek tomu však v tomto rozdaní získavame 6 impov, keď holanďania síce hru licitujú, ale volia 5 kár, ktoré sa splniť nedajú.

Klinec do našej rakvy prichádza v poslednom rozdaní, kde Fajtinko padá 3NT napriek tomu, že už mal vyrobených 9 zdvihov.

Zle hraný zápas sme prehrali v pomere 3.22 -16. 78 VP ( 13 – 37 IMP).

10. kolo Légia – Pescara Bridge (taliansky šampión)

Zápis zo zápasu nájdete tu.

Zaujímavý až kuriózny priebeh malo rozdanie č.3.

South a West pasovali, na Northe som otvoril 1srdce, ktoré N okontroval a Karči zdvihol na 2srdcia. Po kontre odpovedi od Westu som nakopol 4srdcia, ktoré West na reopen opäť okontroval, ale East celkom logicky zalicitoval 4piky. Dáte s listom S kontru 😊? Ja si myslím, že kontra je možná, lebo aj keď síce teoreticky hrozí únik na piaty stupeň, tak na druhej strane súperi žiadnu lacnú farbu v licitácii neponúkli a tak je táto hrozba skôr teoretická ako reálna.

Ďalšiu šancu na zisk sme premeškali v rozdaní č.4, keď Karči zasiahol 1pik a následne moje forsujúce 2srdcia zdvihol len o stupeň vyššie a ja som už nenašiel silu na licit hry.

Slušný dvojciferný zápis pre nás teda prišiel až v rozdaní č.9. Kým v otvorenej miestnosti sa naši „nechali“ vyblokovať a súperi padli 4piky, tak u nás sa súperi po ostrej súťažnej licitácii dostali do piatich kár s kontrou, ktoré 2 krát padli a mohlo to byť aj horšie, ale Karči jeden padák zahraním do dvojitého šikému vyhodil von oknom.

Hody pokračovali v poslednom rozdaní, v ktorom sme získali 16 impov vďaka tomu, že v otvorenej naši vyniesli srdce a hlavný hráč dokonca dvakrát padol, tak v zatvorenej miestnosti súper vyniesol káro na prebitok a jeho partner v tejto snahe po zdvihu na pik eso pokračoval…


Zápas sme vyhrali v pomere 16.97 – 3.03 VP (32 -7 IMP).

11.kolo Légia – maďarský šampión

Zápis zo zápasu nájdete tu.

Na Maďarov, ktorý v predošlom kole rozdrvili dovtedy vedúce švédske družstvo, sme strácali 3.14 VP, čo znamenalo, že sme v poslednom kole na postup medzi najlepších osem, potrebovali vyhrať o 5 a viac impov.

Začíname tromi v podstate remízovými rozdaniami, ale za zmienku stojí, že v rozdaní č.13 sa na oboch stoloch vynechali zaujímavé 4piky.

V nasledujúcom rozdaní č.15 šťastne získavame 6 impov:

South všade otváral 3piky, ktoré N zvýšil na hru. Po kontre Eastu West obvykle licitoval 4nt ako dvojfarebný výber a EW potom hrali 5kár bez jednej. To je obvyklá taktika na zamedzenie veľkej straty v prípade, že tam súperi majú hru v druhej. Na dvoch stoloch, medzi nimi aj u nás v otvorenej, však West kontru zapasoval a keďže 4piky zhodou okolností nešli, tak sme miesto straty 13 impov zapísali malý, ale v tomto zápase dôležitý zisk.

Ďalší podobný zisk, tentoraz 5 impov, prišiel v rozdaní č.17, keď sme súperom uchmatli záväzok 1nt. Obrana po výnose srdcovou figúrou pokračovala dvomi kolami pikov, čím Fajtinko získal rozhodujúci zdvih pre splnenie záväzku.

Ešte sme síce stihli stratiť 4impy v rozdaní č.19, keď mi Fajtinko nedal pikový prebitok na záväzok 3 trefy (srdce kráľ výnos, potom pik dáma, zo stola kráľ, srdce…), ale zápas sme aj tak vyhrali o sedem impov, čo stačilo na postup do druhej semifinálovej skupiny.

Výsledok zápasu 12.51 – 7.49 VP (14 – 7 IMP).

Legenda: v otvorenej miestnosti hrali vždy Juro Kvoček a Maťo Vodicka, kým v zatvorenej sa striedali Karči Lohay, Marián Henc a Edo Velecký.

Napísal Edo Velecký, niekoľkými opravami, komentárom a popisom  9.kola pomohol Maťo Vodička.


Celkom prečítané 107 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments