«

»

mar 15 2018

Aj Messi by tlieskal alebo nádherný bridžový zdvih

 Na BBO v týchto dňoch môžeme sledovať tzv. Vanderbilt, čosi ako jarné majstrovstvá USA v družstvách. Hrá sa KO systémom, súťaž je open, čo znamená, že tam hrá prakticky aj celá európska elita.
V boji o postup medzi najlepších 16 sa stretlo legionárske družstvo Monaca s družstvom Schwartz (americkým sponzorský projekt). Chlieb sa začal lámať už v prvom rozdaní, kde nórska super hviezda Hellnes v monackom drese po nasledovnej licitácii

zohrávala ťažké 3NT s nasledovným listom:

Súperi (vynikajúca bulharská dvojica Staymatov – Danailov, druhý menovaný len pred týždňom vyhral výborne obsadenú súťaž v Moskve, tzv. Slava Cup 2018) vyniesli káro 4 (tretia štvrtá zhora). Hellnes hral zo stola dvojku a dámu Westu zobral esom. Teraz zahral káro ku osme, ale West vzal zdvih na jacka. Z výnosu a z pokračovania sa dá usúdiť, že vynášajúci mal štyri malé kára.

Obrana teraz zahrala malý tref. Hellnes v ruke prepustil a East vzal zdvih desiatkou. To nie je priaznivý vývoj pre hlavného hráča, ale nedá sa nič robiť. East nemá pokračovanie ľahké, zahral však malý a nie príjemný tref. Nastala takáto situácia, v ktorej Hellnes tref prepustil:

Situácia hlavného hráča nie je jednoduchá. Má len jeden zdvih, kým obrana už 3. Na stole sú dve vysoké kára, piky by mohli priniest 3 zdvihy. Dve bočné esá dávajú už nádejných osem zdvihov. Kde je však deviaty zdvih?

West, ktorý zobral zdvih na tref dámu, potvrdil nádej na 3 pikové zdvihy zahratím dámy. Hellnes zdvih zobral na stole.

S akou ideou má hlavný hráč pokračovať? Jeho cieľom by malo byt dostať obranu, hlavne West, ktorý má pravdepodobne trefovú figúru pod tlak a následne do núteného výnosu. Ako to dosiahnuť? Pre vytvorenie tohto tlaku je nevyhnutné okamžite stiahnuť vysoké kára na stole.

Hellnes teda stiahol vysoké kára. Na prvé káro West zahodil tref, ale druhé z neho vylovilo malý pik. Vznikla pozícia:

Odhodenie piku je len dočasná výhovorka. Hellnes pokračoval dvomi kolami pikov. Na prvý pik West priznal farbu, ale po druhom sa celkom logicky  na dlhšie zamyslel (hráči tohto typu hrajú ťažšie situácie veľmi pečlivo, proste vedia vycítiť dôležitý moment a vtedy časom nešetria), ale napokon predsa len zahodil srdce. Vznikla nasledovná koncovka:

Čo teraz? Ako získať 3 zdvihy z možných 4? Samozrejme, nesmie sa stiahnuť tref eso. Treba hrať srdce. A aké? Ak si preberiete do úvahy prichádzajúce možnosti, tak desiatka je jasným riešením. Hellnes teda zahral desiatku.

Ok, to sme vyriešili, čo má hrať hlavný hráč. Ale je tu ešte obrana. Ako sa majú brániť oni? Pripomeňme si, že ak ma obe srdcové figúry East, tak hlavný hráč nemôže splniť. A ak má obe West, tak hlavný hráč nemôže padnúť, akurát West bude mať na krku cynickú voľbu medzi srdcovým alebo trefovým núteným výnosom. Takže zostáva možnosť – asi aj najpravdepodobnejšia – že majú srdcové figúry rozdelené. A čo majú s nimi v takomto prípade urobiť? Nuž pozrite si, čo sa stalo u stolíka, ajhľa:

Nádhera. East desiatku prikryl dámou. Hellnes nesmie prepustiť, lebo padne (East má vysoký pik) a tak hraje eso. A teraz nasleduje paráda: West sa odblokoval z núteného výnosu, pridal srdcového kráľa. Krásny zdvih v podaní výborných hráčov a zároveň skvelá demonštrácia zákutí našej hry, lebo nikto nemohol predpokladať takúto úžasnú koncovku.

Rozdanie ešte ale nekončí. Teda nekončí pre tých, ktorí pri hre nepočítajú, čiže pre väčšinu z nás :). Nepočítajúci hráči môžu stáť pred fiktívnym problémom, čo má zahrať v ďalšom zdvihu Hellnes. Počítajúci hráči či hráči s vrodeným citom pre hru riešenie samozrejme v troj kartovej koncovke vedia: len malé srdce môže záväzok splniť. Tak sa aj u stolíka stalo a keď Hellnes malé srdce pomenoval, tak sa ani ďalej nehralo.

Celé rozdanie vyzeralo nasledovne:

 

Rozdanie si môžete prehrať aj na nasledovnom zobrazení. Je to rozdanie číslo 1 z otvorenej miestnosti:

Ako vidíte, Hellnes toto rozdanie len v podstate zremízoval. A zápas pre Monaco napokon ani dobre neskončil, zo súťaže družstvo vypadlo. To je však iná kapitola, lebo Monaco hľadá novú zostavu, zbrojí a v snahe posilniť družstvo opäť siahlo do talianskych zdrojov, tentoraz pre pár Lauria-Versace. S nimi budú určite silnejší než s provizórnou náhradou talianskych podvodníkov Fantoniho a Nunesa v podobe nepresvedčivo hrajúceho ruského páru Dubinin-Gromov.


Edo Velecký

 

 


Celkom prečítané 270 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments